O glukanech se v poslední době stále více mluví a píše. Není divu, epidemie chřipky nešetří nikoho a proto se může hodit cokoliv, co alespoň trochu pomůže. Stojí ten glukan opravdu zato?

 

Glukan - přírodní imunomodulátor

Nejdříve je nutné připomenout, že beta glukan je nejvíce prostudovaný přírodní imunomodulátor, který se může pochlubit více než 10 000 vědeckými publikacemi. Žádná podobná látka, jako je glukan, se mu v tomto ohledu nemůže ani přiblížit. O  účincích glukanu mluví také skutečnost, že je v Japonsku již více než 20 let schválen jako léčivo a že v současné době probíhá po světě nejméně 17 klinických studií.

 

Každého potom napadne otázka, proč tedy není glukan oblíbeným lékem i u nás ?! Důvodů je hned několik - počet individuálních glukanů je prakticky stejně velký jako je počet zdrojů použitých pro jeho izolaci. A stanovit naprosto identické výrobní podmínky je u přírodního materiálu, jakým glukan je, velmi těžké, proto regulační předpisy moderního farmaceutického průmyslu zatím u nás využití glukanu jako léku neumožňují a lze ho získat pouze jako potravní doplněk.

 

Zdroje glukanu

Právě drobných odlišností daných způsobem přípravy přírodního materiálu využívá řada výrobců, která je ochotná nabízet biologicky podřadné glukany. Připravit výtečný glukan při každé izolaci je obzvláště obtížné při přípravě houbových glukanů, proto je výrobci často maskují přidáním nejrůznějších ochucovadel, aromatických látek či dokonce alkoholu. Intenzivní houbový zápach by totiž zájemce spolehlivě odpuzoval.

 

Izolace glukanu z kvasinek (jedná se o běžné pekařské či pivovarské kvasnice) je výhodnější, neboť kvasnice je možné získávat ve velkém množství a navíc díky tomu, že jak pekárny tak i pivovary si kvalitu svých kvasinek žárlivě střeží, pokaždé ve stejné kvalitě. Proto i kvasničné glukany jsou kvalitnější a jejich účinek na imunitní systém bývá vyšší.

 

Není glukan jako glukan

Samozřejmě, důležité bude nejen vybrat glukan z dobrého zdroje, ale také dostatečně kvalitní. Internet snese leccos, proto nepřekvapí, že najdeme webové stránky prodejců, naplněné bombastickými sliby, které tvrdí, že právě jejich glukan léčí všechno, od impotence přes růst vlasů až po rakovinu. Tady se rozhodně vyplní strávit trochu času při rozhodování o tom, jaký glukan si koupíme.

Na co se přitom máme zaměřit? Zcela určitě platí, že pokud jsou sliby až příliš dobré, obvykle nebudou pravdivé. Druhá oblast, na kterou se musíme zaměřit, je věda, o kterou se prodávaný glukan opírá. Pokud v informacích najdeme pár neustále opakovaných publikací, které ve skutečnosti popisují úplně jiný glukan, bude lepší podívat se na jiný glukan. Pokud ovšem může firma nabídnout ověřitelné publikace, které si můžeme přečíst, a které skutečně testovaly nabízený glukan, potom nemusíme mít obavy. Je samozřejmé, že si tyto práce přečteme sami a nespolehneme se ani na uveřejněné dopisy spokojených zákazníků (už naši předkové znali frázi „tisíce děkovných dopisů"), ani na nějakou „studii", kterou na pár pacientech udělal firmou odměněný lékař.

 

Kvalita glukanu

Mezi další aspekty, které si zaslouží naši pozornost, je čistota glukanu. Nemusíme nutně kupovat ten nejkoncentrovanější glukan, ale firma, která na obalu nebo v přiloženém letáku přiznává čistotu svého glukanu, je důvěryhodnější než firma, která jen donekonečna opakuje kolik miligramů je v tobolce či v pilulce. Určitě neproděláme, pokud se vyvarujeme nejrůznějších kombinovaných preparátů. Glukan s nimi totiž zcela jistě nebyl testován, takže je docela možné, že jednotlivé účinky biologicky aktivních látek se budou vzájemně potlačovat. Již pejsek s kočičkou zjistili, že systémem „vraž do toho všechno co přijde pod ruku" se dobrý dort upéct nedá. U glukanu to platí také. Jediné dvě látky, které prokazatelně zvyšují biologické účinky glukanu, jsou vitamín C a resveratrol.

 

Jak glukany užívat

Další z obvyklých otázek je jak glukan brát. V podstatě můžeme brát glukan dvěma způsoby - pokud chceme glukan brát jako doplněk preventivně podporující imunitní systém při nejrůznějších chorobách (ať se jedná o infekce nebo třeba o stress či častou únavu), nejlepší bude konzumovat denní dávky kolem 200 až 300 mg.  Jako u většiny potravinových doplňků, i glukan je lepší brát po jídle.

 

 

Glukan pro děti ?

Glukan je vhodný i pro děti, ve většině případů se doporučuje věk od tří let. Dávka glukanu bude, samozřejmě, menší, podle věku a váhy dítěte. Pohodlnější bude konzumace glukanu ve formě kapek či sirupu. Z pohledu účinků je to sice jedno, ale odpadne nám zbytečné přemlouvání. Délka užívání je libovolná, imunitní systém si na glukan nemůže vypracovat rezistenci, takže není nutné dělat nějaké přestávky. Koneckonců, nejrůznější choroboplodné zárodky, kterých je kolem nás dost a dost, si také nevybírají přestávku.

 

 

Velikost dávky glukanu 

Pokud ale chceme brát glukan jako podpůrný prostředek v případě nějaké závažné choroby, jako je třeba rakovina nebo opakované infekce, nebo k potlačení nepříjemných vedlejších účinků léčby jako je třeba ozařování nebo chemoterapie, potom bude lepší nasadit vyšší dávku, kolem 1 000 mg denně (nebo i více). Ve chvíli, kdy dojde k vyléčení nebo k přestávkám v léčbě, je možné dávky snížit na normální hladinu (200 až  300 mg).

 

 

Glukany a chřipka

Prakticky totéž platí i pro již zmíněnou chřipku. Nerad bych sliboval neslíbitelné, glukan nás z chřipky nevyléčí. To ostatně nedokáže žádný lék na světě, ani ten nesmyslně vychvalovaný Tamiflu. Glukan ale dokáže aktivovat a zvýšit sílu našich obranných reakcí, takže se sníží riziko, že chřipkou onemocníme. Koneckonců, zvýšení obranyschopnosti organismu glukanem bylo ,právě proti virům chřipky, opakovaně prokázáno jak u zvířat, tak i u lidí.

 

A když k tomu ještě připomeneme, že glukan nemá žádné negativní vedlejší účinky, bude jasné, že pravidelné užívání beta glukanu je opravdu dobrý nápad. Náš imunitní systém nám za to bude vděčný.

 

 

Prof. Dr.Václav Větvička,PhD

 

Další zajímavé informace o beta glukanech naleznete na : www.betaglukan.cz

 

Chcete-li se zeptat odborníka, pak napište na email uvedený v odkazu.

Chcete-li na dané téma diskutovat, přihlaste se do diskuzního fóra .

 

Chcete-li článek pouze ohodnotit, pak vložte komentář - do komentářů nepište dotazy. 

 

 

Komentáře  

 
#1 donaldzuzana 2013-10-22 08:03
jo, betaglukany jsou pro posíleni imunity dulezite. Jeste laktoferiny, ty jsou navic obsazeny v donald sirupku, který dávám svým dětem pravidelne. Moc pomáhá a jsou zdravé!
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...