Na našem trhu je velké množství doplňků stravy. Kupujeme je hlavně proto, aby nám pomohly a neradi bychom dali peníze za něco, co kvalitní není. Jak tedy oddělit „zrno od plev" a poznat dobrý produkt?

Zaměříme se na betaglukany, čistě přírodní látky, které mohou podporovat imunitní systém, snižovat hladinu cholesterolu a zvýšit vitalitu. V lékárnách a v různých internetových obchodech je nabídka všeho možného i nemožného a tak se pokusíme vyslovit zásady, podle kterých můžeme vybrat výrobek kvalitní a tím i účinný.

 

 

1. Denní dávka:

 

Dostatečná preventivní denní dávka pro dospělou osobu by měla být 100-200 mg/den standardizovaného množství betaglukanu. Při nachlazení a jiných onemocnění i více. Firmy, které nabízí v tobolce např. 50 mg betaglukanu denně nabízí dávku přibližně pro osobu vážící 25-50 kg. Nejhorší jsou nabídky typu např. 300 mg prášku z "něčeho", které vůbec neuvádí množství skutečného betaglukanu a jsou pro spotřebitele silně zavádějící. Většinou se jedná o „prášek, extrakt či koncentrát z hub".

 

 

 

2. Čistota:

 

Velmi důležitá a opomíjená je čistota nabízeného betaglukanu. Prof.Dr.Václav Větvička experimentálně dokázal, že preparáty mající pouze rozdrcenou houbu mají minimální (pokud vůbec nějakou) účinnost. V případě kvasnic to ostatně platí také, jinak by bylo čisté droždí již dávno lékem. Problém je totiž v tom, že náš žaludek nedokáže polysacharidy dokonale trávit, to plně dokážou jen býložravci, proto mu musíme pomoci izolací. Izolace a složité přečistění suroviny je přitom nejdražší položkou při výrobě betaglukanu. Za kvalitní se považuje betaglukan od 70% čistoty a výše. Ani to však není tak jednoduché, protože zároveň záleží na tom, co zůstává v těch tzv. nečistotách. Přesto by měly firmy čistotu dodávaného betaglukanu uvádět, a pokud tak nečiní, nemají se asi čím chlubit. Odborníci zastávají názor, že nečistoty zabraňují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk a tím jejich aktivaci. Platí zde tedy jednoduchá (nepřímá) úměra - čím více nečistot, tím menší účinnost.

 

 

3. Zdroj:

 

Na zdroji samotném moc nezáleží, protože když je betaglukan dostatečně vyčištěn a v dostatečném množství, má relativně stejné účinky. Je tedy jedno, zda je získán z hub, kvasinek, mořských řas nebo z obilí. Nám Evropanům je ale geneticky a historicky biologicky nejblíže betaglukan z kvasinek, protože se tu s pomocí kvasnic peče chleba a pije pivo tisíce let.

 

 

4. Klinické zkoušky, testy:

 

Seriozní firma uvádí klinické zkoušky nebo publikace popisující experimenty na zdroj svého betaglukanu. Naopak varující je text, který si navzájem výrobci opisují bez konzultace s odborníky. A také text, ve kterém je nesmyslný sáhodlouhý seznam účinků betaglukanu. Betaglukany jsou účinné, ale nejsou zázrakem na všechny nemoci světa. 

 

  

5. Závěr:

 

Čistota a obsah samotného betaglukanu jsou nejdůležitější informace pro spotřebitele. Prodejce nebo výrobce se může chlubit, že právě ten jejich zdroj je nejlepší, jejich produkt nejúčinnější a přitom jaksi „zapomene" uvézt čistotu a obsah betaglukanu. Tak právě na tohle pozor.

 

 

Autorem těchto myšlenek je prof. Václav Větvička, jeden z našich největších odborníků na betaglukany. Více informací najdete na stránkách  www.betaglukan.cz

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...