Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod : Origanum zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze tento jeden druh.

 

 

Origanum Vulgare

 

Popis : Vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina, 25 až 90 cm dlouhá, lodyha načervenalá, dřevnatějící, výběžkatá. Listy řapíkatí, vejčité, celokrajné nebo mělce vroubkované, vstřícné. Květy drobné, růžové, jsou nahloučeny na vrcholu hlavní lodyhy do lichoklasů nebo hlávek s 5 až 25 jednotlivými květy. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kvete v VII až IX. . Sbírá se těsně před začátkem kvetení, jakmile se začnou otevírat první kvě­ty, a to celou, asi 25 cm dlouhou horní část rostliny i s listy. Drogu lze většinou kou­pit i v lékárně.

 

Stanoviště: Lesní lemy, řídké křoviny, výslunné stráně, sušší trávníky, lesostepi, paseky, meze, železniční náspy, preferuje mělké až středně hluboké, sušší, hlinité a na živiny obvykle bohaté půdy, zásadité až slabě kyselé.

 

Rozšíření: V ČR poměrně hojně v teplejších oblastech, ve středních polohách řidčeji, maximálně nalezen v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších. Celkově se vyskytuje v celé Evropě vyjma Islandu, na severu asi po 65 ° severní šířky, dále na Kanárských ostrovech, Azorech, v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himaláje, v jižní Číně a na Tchaj-wanu.

 

Účinné látky a sběr: Nať dobromyslu obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
Kvetoucí nať (Herba origani vulgaris) se v červenci nebo v srpnu seřezává nad zemí, nejlépe těsně před polednem, kdy obsahuje nejvíce silic. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení s teplotou do 40 °C. Sbírá se těsně před začátkem kvetení, jakmile se začnou otevírat první kvě­ty. Drogu lze většinou kou­pit i v lékárně.

 

Použití: Silice v droze obsažená uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání při „suchém" i „mokrém" kašli, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, má příznivý vliv na nervovou soustavu - uklidňuje. Dle J.A.Zentricha lze dobromyslu také použít při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), při žaludečních neurózách (uklidňuje), jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při epilepsii, dále droga podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, prohlubuje sílu srdečního stahu, takže ji lze jako pomocnou drogu použít při angíně pectoris či při srdeční ischémii, jako kloktadlo ji lze použít při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.
Obvykle se dávkuje 10 až 15 g drogy na 400 ml nálevu, který se rozdělí na 3 dávky a pije se před jídlem, užívá se zejména při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Inhalace dobromyslových par se osvědčila při kašli a rýmě, ale i jako prostředek potlačující migrenózních bolesti hlavy. Zevně se užívá k přípravě sílících koupelí (zejména u slabých dětí). Dobromysl nemá vedlejších účinků, takže se může podávat i dlouhodobě. Jak už název rostliny napovídá, droga příznivě působí na psychiku, čehož lze využít zejména v prevenci. Preventivně lze dobromysly také užívat při žaludečních neurózách a to nejlépe v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem (v poměry 2:1:1:1/2) nebo zejména v zimním obdobích je vhodné drogu přidávat do tzv. prsních čajů.

 

Další užití: Drhnutá nebo mletá dobromysl se používá jako koření známé pod názvem oregano. Oblíbená je zejména v Mexiku a ve Středozemí, ale samozřejmě i u nás.

 

Pěstování: Dobromysl se pěstuje jednak jako léčivá rostlina a koření, tak i jako květina ozdobná a to zejména na skalkách .Vyžaduje teplé a sušší umístění, půda by měla být dobře propustná. Množení se provádí řízky a to nejlépe v pařeništi. Cizokrajné druhy (např. Origanum amanum, Origanum dictamnus) je třeba v zimě chránit před mrazem.

  

Čajová směs  - premenstruační syndrom:

nať dobromysli                      5 (dílů)

nať řebříčku                          5 (dílů)

nať plavuné vidlačky            5 (díly)

nať kontryhelu                      3 (díly)

Dvě lžíce směsi zalejte půllitrem vroucí vody a přikryté nechte asi 20 minut vylouhovat. Čaj přeceďte  a pijte  třikrát denně po třetině množství po dohu několika dní.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...