Syn.: Tilia ulmifolia, Tilia parvifolia, Tilia europaea
Slovensky: Lipa malolistá

Čeleď: Tiliaceae - lípovité

Rod

Tilia zahrnuje přibližně 35 druhů, které jsou domovem v mírném pásmu severní polokoule.

Popis:

Až 30 m vysoký, listnatý, opadavý strom. Kůra v mládí hladká a světle šedá, později podélně popraskaná a tmavě šedá. Listy střídavé, řapíkaté, okrouhle srdčité, pilovité, 4 až 8 cm dlouhé, na svrchní straně lysé, na spodní straně rezavě hnědé chlupy v paždí žilek. Květy po 4 až 10, 5 četné, světle žluté až světle žlutozelené, stopkaté, ke stopce přirostlý bledě zelený, blanitý listen, tyčinky přibližně stejně dlouhé jako korunní lístky. Plody 5 až 7 mm dlouhé, oplodí kožovité. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Smíšené dubohabrové nebo lužní lesy, na půdách čerstvě vlhkých, humózních, propustných, zásaditých až mírně kyselých, stanoviště slunné až polostinné, nesnáší velmi kyselé půdy a znečištěné ovzduší.

Rozšíření:

V ČR dosti hojně od nížin po pahorkatiny (max. asi 900 m n.m.), v posledních cca 300 letech však poněkud na ústupu vlivem zavádění smrkových monokultur. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších a nejjižnějších částí (přibližně v pásu mezi 40° a 63° severní šířky), na východě po Irtyš, izolovaně pak na Korsice, Krymu a Kavkaze.

Léčitelství:

Sbírá se květ včetně blanitého listenu ihned po rozkvětu za suchého počasí. Suší se co možná nejrychleji za teplot do 40 °C.
Přes všeobecnou oblíbenost lipového květu není droga dodnes detailně prozkoumána, obsahuje asi 0,04% silice s farnesolem, nerolidolem a geraniolem, sliz, třísloviny, flavony (např. rutin, hyperosid, kvercitrin, isokvercitrin, astragalin, tilirosid aj.), organické kyseliny (kyselina p-kumarová a chlorogenová), saponiny a fytosteroly.
Droga působí potopudně, močopudně, žlučopudně a protikřečově. Užívá se zejména při nachlazení, horečkách, při nemocech v oblasti trávícího a močového ústrojí nebo při špatné funkci žlučníku. Podává se obvykle ve formě čaje (1/2 čajové lžičky na šálek, denně 2 až 3 šálky), častěji se však míchá do směsí.
 

Další užití:

  • Z měkkého a lehkého lipového dřeva se vyrábějí bedny, tužky, překližky, rýsovací prkna apod., je to také dřevo velmi vhodné pro práce řezbářské.
  • Z lipového lýka se v minulosti vyráběly střevíce, rohože nebo nádoby na obilí.
  • Často se lípa malolistá uplatňuje v sadovnictví nebo jako meliorační či půdoochranná dřevina.

Pěstování:

Lípa malolistá vyžaduje mírně suché až mírně vlhké, hlinité nebo jílovité, zásadité nebo jen mírně kyselé půdy, stanoviště by mělo být slunné až polostinné. Špatně snáší městské či jinak znečištěné oblasti. Množí se převážně semeny, která si udržují klíčivost po dobu 2 let.

 

Čajová směs proti chřipce:

Květ lípy - 5 dílů

Květ černého bezu - 5 dílů

Květ proskurníku - 4 díly

Nať hluchavky - 4 díly

Květ divizny - 3 díly

Plod růže šípkové - 3 díly

Květ prvosenky - 3 díly

 

Dvě lžíce směsi spařte vroucí vodou a nechte 15 min. vylouhovat. Pijte horký, napomáhá pocení.

 

J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.

A. Dugasová, D. Dugas : Babiččiny bylinky

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...