Influenza - vědecký název pro chřipku - je způsobena virem, stejně jako běžné nachlazení. A mnoho příznaků mají společných - kašel, rýmu, bolesti v krku a horečku. Pokud však máte chřipku, jste mnohem více nemocní. Horečka vás složí hned první den a může trvat celý týden.

Kromě příznaků zánětu horních cest dýchacích budete mít zimnici, pocit nemohoucnosti, svalové a kloubní bolesti a zarudlé oči. Může se objevit i zvracení a průjem, zvláště u dětí.V druhém sledu za chřipkou mohou následovat ušní infekce, zánět vedlejších nosních dutin nebo plic, případně další komplikace.

 

Chřipka se přenáší především kapénkovou infekcí. Její inkubační doba je 12 - 48 hodin. Příznaky, které signalizují chřipkové onemocnění: vysoká horečka - „z plného zdraví", spojená se zimnicí, malátností a bolestí hlavy, svalstva a kloubů. Později se přidruží pálení v krku, rýma a dráždivý kašel. Někteří nemocní jsou světloplaší nebo mají průjmové obtíže či zvrací. Typické je i nechutenství a tělesná slabost při provádění těch nejběžnějších denních činností. Horečka ustupuje obvykle po 2-3 dnech, může však trvat i 5 dnů. Virus chřipky jsou částice 80 - 120 mikrometrů velké, s jádrem obsahujícím ribonukleovou kyselinu (RNK) a rozpustný bílkovinový antigen (S). Virus je obalen blánou, obsahující dvě základní látky - glykoproteiny: látku shlukující krvinky (HA) a enzym neuraminidázu (NA). Virus pomocí HA napadá specifická čidla na povrchu buněk dýchací sliznice. Virus je poté pohlcen a jeho genetický materiál vstupuje do lidské buňky. Tam se pomnoží, buňku opustí pučením a napadá další buňky. Inkubační doba chřipky je 1-3 dny. Trvání nekomplikovaného onemocnění je 1-7 dní. Slabost a pocení přetrvává řadu dní, ba i týdnů. Protože chřipková onemocnění jsou způsobena viry, nepůsobí na ně antibiotika.

 

Chceme-li sezónním „chřipkovým obdobím" projít pokud možno bez úhony na zdraví, je třeba včas podpořit. obranyschopnost  K posílení organizmu a zejména k ochraně plic, dýchacích cest a kloubů při napadení těla chřipkovým virem, používá přírodní medicína peruánský protichřipkový elixír, obsahující vybrané výtažky z bylin: Muňa-Muňa (Minthostachys setosa), Uňa de gato (Uncaria tomentosa), Wira-Wira (Gnaphalium graveloens), Tawari negro (Tabeubiea serratifolia) a Šalvěje lékařské v kombinaci s látkami chondroitin sulfátem a standardizovaným Propolisem Moravia PM®. Výživové složky PM Peruánského protichřikového elixíru (tablety, doplněk stravy) vytváří nehostinné prostředí pro chřipkové a respirační viry a suchý kašel. Blahodárně působí na naše plíce a dýchací cesty oslabené viry. Vitalizují ochablý pohybový aparát a zmírňují pocení (průvodní známky chřipkové ataky).

 

MUDr. B.Ždichynec, CSc, Ing.J.Novotný.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...