POPIS: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je vytrvalá pravotočivá popínavá rostlina s četnými pod­zemními výhonky. Lodyha chme­lu je pevná a drsná, dorůstá do délky tří až pěti metrů, výjimečně až do deseti. Listy jsou jednodu­ché, dlouze řapíkaté, laločnaté. Chmel je dvoudomá rostlina, tzn. že samčí a samicí květy se vyvíjí na různých jedincích. V kultuře se pěstují pouze samicí rostliny. V květenstvích jsou nápadné především zelenavé listeny s po-hárkovitými žlázkami. Plodem je nažka, ale u pěstovaných forem se často vůbec netvoří.

 

Humulus lupulus

 

ROZŠÍŘENÍ: Chmel otáčivý roste na vlhkých stanovištích nižších poloh. Setkat se s ním můžeme na březích řek, v lužních lesích a olšinách, kde tvoří často rozsáh­lé porosty. Celkový areál rozší­ření zahrnuje rozsáhlou oblast mírného pásma Evropy a Severní Ameriky.

SBĚR: Drogu tvoří chmelové šištice (Strobilus lupuli), nebo samotné chmelové žlázky (Glan-dulae lupuli). Chmel se sbírá od poloviny srpna, kdy je obsah účinných látek maximální. Suší se při teplotě 40 - 50° C.

OBSAHOVÉ LÁTKY: Silice s terpenoidy(humulen, myrcen), hořčiny(humulon, lupulon, kohumulon apod.), xantohumol, flavonoidy, třísloviny, cholin a adenin.

VLASTNOSTI: Stomachikum - amarum, stomachikum - aromati-kum, diuretikum, antiseptikum, sedativum, mírné hypnotikum, afrodisiakum a fytoncidum.

ÚČINEK NA ORGANISMUS: Hořčiny působí na vylučování žaludeč-ních šťáv, podporují trávicí procesy. Jsou mírně močopudné. Lupulin tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční čin­nost a uvolňuje napětí hladkého svalstva. Chmel se používá při nervové podrážděnosti a nespavosti, neboť uklidňuje celý organismus (zvláště vhodný je při nespavosti). Dále má anti-bakteriální účinky.

POUŽITÍ: Zapař připravíme z 1 kávové lžičky chmelových šištic a šálku vody. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15g. Z této drogy můžeme připravit také macerát.

 

Chmelové žlázky se užívají i v kapslích a pilulkách.

TOXICITA A VEDLEJŠÍ ÚČINKY: Pozor! V nadměrných dávkách může mít nežádoucí vedlejší účinky.

 

ČAJOVÁ SMĚS NA UKLIDNĚNI V KLIMAKTERIU:

šištice chmelu                                    5 dílů

nať kontryhelu                                     5 dílů

nať řebříčku                                         4 díly

nať benediktu                                     4 díly

nať routy                                               3 díly

kořen kozlíku                                       3 díly

nať třezalky                                          3 díly

naťjmelí                                                2 díly

nať srdečníku                                      2 díly

Dvě lžíce směsi zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme při­kryté vyluhovat asi 20 min. Pijeme 3x denně

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...