LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.

 

Alchemilla vulgaris

 

LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.

POPIS: Kontryhel má dřevnatý, tvrdý, zevně tmavý, ryšavý a uvnitř žlutý kořen silný jako prst. Chutná ostře a trpce. Přímo z kořene vyrůstají na dlouhé stopce zprohýbané, široké a okrouhle ledvinité, zubaté, dlanitě sedmi až devíti laločné listy, s povrchem většinou leskle chlupatým, na kterém se po ránu třpytí kapička rosy jako perla, a vytvá­řející přízemní růžici. Navápenitých půdách se objevuje na listech stříbrošedý jakoby plesnivý povlak. Dlouhé až 30 cm vysoké lodyhy jsou posázeny až do vrcholu drobný­mi lístky. Zelenožlutý květ se rozvíjí v podo­bě hvězdičky. Semínka podobná máku jsou nažloutlé barvy.

ROZŠÍŘENÍ: Je rozšířený po celé Evropě, u nás roste hojně zejména u potoků, na lou­kách, pastvinách a mýtinách. Je možné jej pěstovat na zahrádce.

SBĚR: Nať (Herba alchemillae) a list (Foliům alchemillae). Sbíráme od května do září. Sbíráme kvetoucí nať a později jen samotné listy, jak zelené, tak i se stříbrošedým po­vlakem. Sušíme ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 °C. Droga je hořké a svíravé chuti, bez pachu.

OBSAHOVÉ LAŤKY: třísloviny, silice, hořčiny a glykosidy. Schnoucí poměr je 5:1.

ÚČINEK NA ORGANISMUS:

Jestliže existuje nějaká bylina pro ženy, pak je to kontryhel, protože jedinečně působí na většinu ženských chorob a potíží. Na prvním místě slouží ženám se slabou nebo vynechávající menstruací, zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Každá maminka, která chce donosit a snadno porodit zdravé dítě, by měla od třetího měsíce těhotenství, ale nejpoz­ději poslední tři měsíce před porodem, vypít denně 1-2 šálky čaje z kontryhelu. l v případě, že začne žena v době těhotenství slabě krvácet, je třeba začít okamžitě pít kontryhelový čaj, navíc s troškou turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky. Kontryhel prospívá také dítěti, protože zlepšuje kvalitu mateř­ského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. A nejen budoucím maminkám lze doporučit tuto bylinku, ocení ho i ostatní ženy, neboť pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, zmírňuje výtoky, osvědčuje se i pří těžkostech souvisejících s klimakteriem.

Pro své hojivé účinky má kontryhel i jiné uplatnění. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, například častý zánět vaječníků. V těchto případech je třeba používat kontry­hel vnitřně ve formě nálevu i zevně jako sedací koupel. Jakékoli rány se hojí mnohem rychleji, když je častěji omýváme silným odvarem z kontryhelu.

Výhodou kontryhelu je, že nemá nežádoucí účinky a že ho můžeme při běžném dávkování používat i delší dobu. Doporu­čuje se pít ho samostatně, třikrát denně šálek, někdy kombi­novat podle druhu nemoci s jinými rostlinami.

DALŠÍ POUŽITÍ:

ZEVNĚ: k obkladům, vymývání a koupelím špatně se hojících ran; při zhnisaných ranách - omýváme-li ránu několikrát denně, tak se zahojí ještě týž den; při zanedbaných vředech, očních zánětech, k výplachům při onemocnění dutiny ústní a krvácení z nosu.

TINKTURA SE UŽÍVÁ JAKO ČAJ. Léčí ženské choroby, kr­vácení z ústní dutiny, krvácení z dásní, klimakterické potíže a příznivě ovlivňuje trávení. MAST: Proti otokům a bolestem.

 

ČAJOVÁ SMĚS NA PODPORU ŽENSKÉ PLODNOSTI:

nať kontryhelu - 5 dílů

nať řebříčku - 2 díly

nať šalvěje - 2 díly

tinktura ze jmelí - 20 kapek

Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat. Procedíme, přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí a pijeme třikrát denně třetinu množství...

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...