LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.
Alchemilla vulgaris
LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.
POPIS: Kontryhel má dřevnatý, tvrdý, zevně tmavý, ryšavý a uvnitř žlutý kořen silný jako prst. Chutná ostře a trpce. Přímo z kořene vyrůstají na dlouhé stopce zprohýbané, široké a okrouhle ledvinité, zubaté, dlanitě sedmi až devíti laločné listy, s povrchem většinou leskle chlupatým, na kterém se po ránu třpytí kapička rosy jako perla, a vytvářející přízemní růžici. Navápenitých půdách se objevuje na listech stříbrošedý jakoby plesnivý povlak. Dlouhé až 30 cm vysoké lodyhy jsou posázeny až do vrcholu drobnými lístky. Zelenožlutý květ se rozvíjí v podobě hvězdičky. Semínka podobná máku jsou nažloutlé barvy.
ROZŠÍŘENÍ: Je rozšířený po celé Evropě, u nás roste hojně zejména u potoků, na loukách, pastvinách a mýtinách. Je možné jej pěstovat na zahrádce.
SBĚR: Nať (Herba alchemillae) a list (Foliům alchemillae). Sbíráme od května do září. Sbíráme kvetoucí nať a později jen samotné listy, jak zelené, tak i se stříbrošedým povlakem. Sušíme ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 °C. Droga je hořké a svíravé chuti, bez pachu.
OBSAHOVÉ LAŤKY: třísloviny, silice, hořčiny a glykosidy. Schnoucí poměr je 5:1.
ÚČINEK NA ORGANISMUS:
Jestliže existuje nějaká bylina pro ženy, pak je to kontryhel, protože jedinečně působí na většinu ženských chorob a potíží. Na prvním místě slouží ženám se slabou nebo vynechávající menstruací, zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Každá maminka, která chce donosit a snadno porodit zdravé dítě, by měla od třetího měsíce těhotenství, ale nejpozději poslední tři měsíce před porodem, vypít denně 1-2 šálky čaje z kontryhelu. l v případě, že začne žena v době těhotenství slabě krvácet, je třeba začít okamžitě pít kontryhelový čaj, navíc s troškou turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky. Kontryhel prospívá také dítěti, protože zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. A nejen budoucím maminkám lze doporučit tuto bylinku, ocení ho i ostatní ženy, neboť pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, zmírňuje výtoky, osvědčuje se i pří těžkostech souvisejících s klimakteriem.
Pro své hojivé účinky má kontryhel i jiné uplatnění. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, například častý zánět vaječníků. V těchto případech je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu i zevně jako sedací koupel. Jakékoli rány se hojí mnohem rychleji, když je častěji omýváme silným odvarem z kontryhelu.
Výhodou kontryhelu je, že nemá nežádoucí účinky a že ho můžeme při běžném dávkování používat i delší dobu. Doporučuje se pít ho samostatně, třikrát denně šálek, někdy kombinovat podle druhu nemoci s jinými rostlinami.
DALŠÍ POUŽITÍ:
ZEVNĚ: k obkladům, vymývání a koupelím špatně se hojících ran; při zhnisaných ranách - omýváme-li ránu několikrát denně, tak se zahojí ještě týž den; při zanedbaných vředech, očních zánětech, k výplachům při onemocnění dutiny ústní a krvácení z nosu.
TINKTURA SE UŽÍVÁ JAKO ČAJ. Léčí ženské choroby, krvácení z ústní dutiny, krvácení z dásní, klimakterické potíže a příznivě ovlivňuje trávení. MAST: Proti otokům a bolestem.
ČAJOVÁ SMĚS NA PODPORU ŽENSKÉ PLODNOSTI:
nať kontryhelu - 5 dílů
nať řebříčku - 2 díly
nať šalvěje - 2 díly
tinktura ze jmelí - 20 kapek
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat. Procedíme, přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí a pijeme třikrát denně třetinu množství...