POPIS: Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzem­ním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do árokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstříc­né, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřesle-nech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v květnu až září.

 

 

 

Lamium album

 

ROZŠÍŘENÍ: Rumiště, skládky, komposty, lemy zdí a plotů, zde­vastované plochy, příkopy, zanedba­né parky, hřbito­vy a zahrady, zbo-řeniáě, preferu­je čerstvě vlhké až mírně vysýcha-vé, na dusík bo­haté půdy. V ČR na celém území od nížin až po hor­ní hranici podhor­ského pásma hoj­ně, ve vyššch po­lohách spíše na­hodile, nejčastěji v blízkosti lidských sídel, rekreačních zařízení apod. Cel­kově v Evropě na severu až po Ir­sko, Skotsko, jižní Skandinávii a Po­baltí, na východě až po jižní Sibiř a Himaláj, na jihu zasahuje od severního Španělska, severní Itá­lie, severní části Balkánu, přes Rumunsko na Ukrajinu a čás­tečně i na Kavkaz a do Íránu. Zavlečena byla na Island, do Se­verní Ameriky, na Nový Zéland.

SBĚR: Sbíranou částí je květ (Flos lamii albi), pro koupele je možno využít i celou nať (Herba lamii albi). Květ se vytrhává za suchého počasí v květnu až září a suě se co možná nejrychleji ve stínu nebo uměle při teplotách do 40 °C. Usušená droga snadno vlhne a hnědne, čímž se stává nepoužitelnou.

OBSAHOVÉ LÁTKY: Obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid, v nati je méně účinných látek, navíc však obsahuje minerály a stopové prvky.

ÚČINEK NA ORGANISMUS: Hluchavka snižuje místní dráždivost a působí jako mírně svíravý prostředek. Saponiny usnadňují uvolňování hlenů, droga má také účinky protizánětlivé, močo-pudné, uklidňující, vytváří ochranný povlak na sliznicích dýcha­cího a trávicího ústrojí. Hlavní oblastí použití je dle J.A.Zentri-cha gynekologie, neb pomáhá při bílém výtoku a nepravidelné menstruaci a zároveň zklidňuje, což je při těchto obtížích důle­žité. Hluchavka také upravuje střevní činnost a ve směsi s kop­řivou působí jako antiastmatikum. Sedací koupel z celé rostliny napomáhá při svraábvání ledvin a při křečovitých bolestech dělohy. Při vředech a křečových žilách se osvědčila náplast z vyvařené nati. Kombinací pití hluchavkového vývaru a ze­vních obkladů lze příznivě ovlivnit některá onemocnění sleziny. Nálev se připravuje z jedné čajové lžičky drogy přelité 200 ml vroucí vody. Na sedací koupel se použije 20 až 30 celých rost­lin, z nichž se připraví 3 l nálevu, který se vlije do koupele.

 

ČAJOVÁ SMĚS PRO GYNEKOLOGICKÉ POTÍŽE:

nať hluchavky 5 dílů

nať kontryhelu 5 dílů

nať jetele plazivého 2 díly

list ořešáku 1 díl

nať řebříčku 1 díl

nať šalvěje 1 díl

květ heřmánku 1 díl

rozdrcená dubová kůra

Jednu lžíci dubové kůry vaříme pod pokličkou v půllitru vody 5-7 minut. Potom odstavíme, dolijeme i tvářeno u vodu, přidáme dvě lžíce bylinně čajové směsi a necháme 10 minut vylouhovat. Čaj přecedíme do termosky a pijeme po tro&ách po celý den. Vhodným doplňkem léčby jsou sedací koupele ze směsi řebříčku, kontryhelu a heřmánku...

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...