Troufám si tvrdit, že asi už nikdo nepochybuje o důležitosti vápníku pro náš organizmus. Důležité je ale vědět, že při jeho nedostatku není konzumace samotného vápníku ideálním řešením. Musíme ho získat s dalšími pro tělo důležitými látkami, které jeho metabolizmus v těle podpoří.

 

Samotný vápník je nejrozšířenějším minerálem v našem organizmu. Téměř 99% tohoto prvku tvoří základ kostí a zubů. Zbylé procento najdeme v mozku, plících, srdci, játrech, svalech a slezině. V těle průměrně vážícího člověka (70 kg) je asi kilogram vápníku, jde o nejrozšířenější minerál v lidském těle. Je součástí složitého metabolizmu a podílí se na mnohých enzymatických procesech.

Dospělí potřebují denně od 0,8 do 1,2 g, děti od 1 do 12 let 1 g, dospívající chlapci - 1,4 gramu, dospívající dívky 1 - 1,3 gramu, ženy 0,8 g, ale těhotné ženy 1,5 g a kojící matky 2 g.
Pokud přijímáme potravou málo vápníku nebo jej organizmus z různých důvodů špatně asimiluje, uvolňuje se z kostí vápníku takové množství, že přispívá k vápenatění cév a může se ukládat, kde nemá. Podobná situace může nastat, pokud přijímáme vápník z různých suplementů a přehlížíme další faktory důležité pro jeho asimilaci a využití v organizmu (pohyb na zdravém vzduchu a denním světle, příjem hořčíku, aj.prvků) nebo pokud má naše tělo patologickou tendenci vápník ukládat na nepravých místech.

Kdy poznáme, že máme vápníku málo? Začnou nás bolet klouby a kosti po fyzické námaze. Může dojít k lámavosti kostí, rachitidě u dětí a k osteoporóze u dospělých. Při špatné asimilaci vápníku mimo kosti a zuby může docházet k pocitům úzkosti. Vyjímečně může dojít až k  hypersenzibilitě nervů a svalů. To způsobuje nedostatek vápníku v krvi, který řídí jejich citlivost. Nedostatek se dále projevuje dýchacími potížemi, skřípáním zubů, puchýři v ústech, nadměrným menstruačním krvácením, ztrátou pigmentu, opary, u dětí zpomaleným růstem.

 

Vitamín D je nejdůležitějším činitelem pro fixaci vápníku v kostech a zubech. Vitamín D v potřebném množství stupňuje vstřebávání (asimilaci) vápníku. Zacházíme s ním však opatrně, zejména spolu s vápníkem a zejména u dětí se snadno předávkuje. U dětí se také vyvarujeme podávání jednorázových vysokých dávek vitamínu D nebo vůbec předávkování, které v minulosti mnoha dětem poškodilo zejména ledviny. Malé dávky kombinovaného vápníku s vitamínem D v běžných multivitaminech uškodit nemohou.

 

Hořčík je nezbytný při přenosu nervových podnětů na svaly a je regulátorem činnosti enzymatických systémů. Minerál působí spolu s vápníkem a fosforem. S vápníkem je ve zvláštním vztahu : silné dávky vápníku způsobují špatnou absorpci hořčíku a naopak velké dávky hořčíku snižují schopnost organizmu využít vápník. Hořčík spolu s vápníkem působí jako katalyzátor.
Hořčík zabraňuje tvorbě ložisek vápníku, včetně usazování v cévách při ateroskleróze. Je nezbytný pro vnitřní metabolickou rovnováhu (homeostázi) a iontovou výměnu (metabolizmus) vápníku, sodíku, draslíku a fosforu, právě tak jako i pro metabolizmus vitamínu C, bez něj člověk nemůže být zdravý. Má svou nezastupitelnou úlohu prakticky ve všech procesech probíhajících v organizmu.

 

Ideálním stavem by bylo získávat všechny potřebné látky v harmonii z přirozené potravy. Bohužel náš život v civilizaci nám to moc neumožňuje. K tomu přidejme nevhodné návyky (alkohol, kouření, málo fyzické zátěže, málo čerstvé stravy) a máme zdravotní problém za dveřmi. Řešením je špatné návyky odbourat a  problémy eliminovat např. kvalitními doplňky stravy.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...