Hormony jsou chemické látky produkované žlázami s vnitřní sekrecí, které ovlivňují funkce orgánů v dalších částech těla. Hormony se přemisťují krevním řečištěm a působí na cílové orgány, resp. regulují jejich činnost.

Pohlavní cyklus ženy řídí pohlaví hormony (estrogen a progesteron), jejichž vylučování ovlivňují tzv. gonadotropní (řídící) hormony. Gonadotropiny (FSH, LH) produkuje a vylučuje hypofýza (podvěsek mozkový).

 

 

Gonadotropní hormony

 

FSH (folikulostimulační hormon) - stimuluje růst a dozrávání folikulů (měchýřků skrývajících zrající vajíčko) ve vaječnících a produkci estrogenu

FSH stimuluje folikuly k produkování hormonu estrogenu. Folikuly ve vaječnících postupně dozrávajía rostou. Jakmile je hladina estrogenu dostatečně vysoká, dochází k ovulaci - prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka. Řasinky na konci vejcovodu nasají vajíčko dovnitř, odkud potom vajíčko putuje celým vejcovodem až do dělohy. Trvá to asi čtyři dny. Právě ve vejcovodu dochází k setkání spermií s vajíčkem a k oplodnění. Oplodněné vajíčko (embryo) potom pokračuje až do dělohy, kde dochází k jeho uhnízdění v děložní sliznici.

Během těhotenství vaječníky a placenta dále produkují progesteron a estrogen, a zabraňují tak dalšímu uvolňování vajíček.

Estrogen produkovaný vaječníkovými folikuly má ještě další úlohu. Zabezpečuje zesílení endometria (děložní sliznice), a připravuje ji tak na uhnízdění oplodněného vajíčka. V případě, že nedojde k oplodnění, dochází postupně ke změnám v děloze, které končí oddělením děložní sliznice během menstruace.

A cyklus se opakuje.

 

LH (luteinizační hormon) - stimuluje produkci hormonu progesteronu ve žlutém tělisku vaječníku

LH Po ovulaci vajíčka se na jeho místě začíná vytvářet žluté tělísko (corpus luteum). Jestliže došlo k oplodnění a uhnízdění vajíčka v děloze, žluté tělísko se zachovává a produkuje progesteron. Progesteron zabezpečuje udržení gravidity tím, že stimuluje děložní sliznici k produkování látek pro výživu plodu. Jestliže však k oplodnění nedošlo, žluté tělísko zaniká po 2 týdnech a ustává i produkování progesteronu, dochází k menstruačnímu krvácení.

 

 

Pohlavní hormony

 

Estrogeny se tvoří ve folikulech vaječníků, částečně i v nadledvinkách a tukové tkáni. Z estrogenů je v největší míře produkován estradiol, méně estriol a estron. Estrogeny zabezpečují proliferační změny (růst děložní sliznice) v děloze. Během jejich působení dochází k růstu a množení sekrečních žláz děložní sliznice, v děloze se vytváří příznivé podmínky pro přijetí oplodněného vajíčka.

Estrogen ethynilestradiol se používá v preparátech hormonální antikoncepce. Jednotlivé druhy hormonální antikoncepce se liší jen jeho obsahem.

Progesteron je gestagen produkovaný žlutým tělískem, které se vytváří ve vaječníku po ovulaci ze zborceného folikulu. Progesteron zajišťuje řízení druhé poloviny menstruačního cyklu. Jeho vlivem dochází k zahuštění hlenu v děložním hrdle a zabránění pronikání spermií a dále ke změnám děložní sliznice, která přestává být schopná přijmout oplodněné vajíčko. Pro embryo, které se již usídlilo ve sliznici, vytváří optimální podmínky pro výživu a další vývoj.

Jednotlivé druhy hormonální antikoncepce se liší druhem a dávkou gestagenu.

 

Menstruační cyklus

 

Menstruační cyklus ženy začíná 1. den menstruačního krvácení. Během krvácení dochází k oddělování děložní sliznice. Síla a délka krvácení závisí na výšce děložní sliznice, která se vytvořila působením estrogenu. Čím je děložní sliznice vyšší, tím je i krvácení delší a silnější. Průměrně trvá menstruační krvácení 3-5 dní.

Průměrná délka menstruačního cyklu ženy je 28 dní. Přibližně okolo 14. dne dochází k ovulaci a k uvolnění vajíčka z vaječníků. Toto je optimální doba pro otěhotnění. První polovina cyklu je ovlivňovaná hormonem estrogenem, druhá polovina cyklu je ovlivňovaná progesteronem. Pokud během ovulace nedošlo k oplodnění vajíčka a k otěhotnění, celý cyklus se opakuje.

 

Hormonální antikoncepce

 

Hormonální antikoncepce zabraňuje vzniku nežádoucího těhotenství tím, že primárně nedochází k ovulaci a sekundárně dochází k zahuštění hlenu děložního hrdla, což ztěžuje pronikání spermií do dělohy.

Stálý přísun nízkých hormonálních hladin zvenčí „ošálí" řídící centra v hypofýze, takže není dáván pokyn k ovulaci, tlumí se ve vlnách kolísající produkce vlastních ženských hormonů. Nedochází tak k ovulaci a žena nenabízí vajíčko, které by spermie mohly oplodnit.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...