Používám antikoncepční náplast teprve první měsíc (3. týden) a tak mám trochu obavy z její účinnosti. Dá se na ni opravdu spolehnout? Děkuji za odpověď.

 

 

Na úvod chci zdůraznit, že antikoncepční náplast není jediný přípravek, kdy se účinná látka vstřebává kůží. Kůže se používá i u jiných léků. Podání léku v náplasti je šetrný a moderní způsob aplikace.

Účinnost Evry je teoreticky srovnatelná s klasickou pilulkou. V praxi je však její spolehlivost vyšší, protože nedochází k chybám v užívání, které jsou tak časté u pilulky. Odpadá selhání v důsledku nepravidelného užívání. Náplast se mění jednou týdně, uživatelka na ni nemusí myslet každý den a pokud si náplast zapomene v obvyklou dobu vyměnit, má ještě 48 hodin na to, aby tak učinila, aniž by došlo ke snížení účinnosti náplasti.

Spolehlivost antikoncepční náplasti není navíc ovlivněna zažívacími potížemi (zvracení, průjem), jak je tomu u klasické pilulky.

 

 

Dobrý den, vyzkoušela jsem již celou řadu antikoncepčních pilulek a vždy došlo časem k tomu, že jsem začala ke konci balení nepravidelně špinit. Myslíte, že by pro mě byla vhodná Evra?

 

 

 

 

Výskyt špinění nebo nepravidelného krvácení velmi ovlivňuje pravidelnost užívání. Zapomenutí pilulky, ale u některých uživatelek i zpoždění několik hodin vyvolá nepravidelné špinění. V případě Evry jsou hormonální hladiny v organismu stabilní po celých 24hodin a navíc má Evra 48hodinovou rezervu, pokud si zapomenete ve výměnný den nalepit novou náplast. Díky tomu je mnohem menší pravděpodobnost krvácení nebo špinění, způsobeného nepravidelným užíváním.

 

 

 

Dobrý den, chtěla bych vědět jestli je možné, tak jako u pilulek, pokud potřebuji z nějakého důvodu vyjímečně oddálit cyklus, nalepit si za sebou o jednu náplast víc, tzn. prodloužit cyklus o jeden týden. Moc děkuji za odpověď.

 

 

U Evry je oddálení menzes mnohem jednodušší než u pilulky a je to přesně tak, jak píšete. Budete si lepit bez přestávky další náplasti a přestávku si uděláte, až budete sama chtít nebo až začnete špinit. Počítejte pouze s tím, že minimální počet náplastí nalepených bez přestávky jsou tři.

 

 

 

 

Dobrý den, začala jsem užívat antikoncepční náplasti . Jsem s nimi spokojena, akorát nevím, jaký má na ni účinek solárium nebo opalování na slunci. Také by mě zajímalo, zda časté koupání nemá vliv na správnou účinnost náplasti.

 

 

 

 

Návštěva solária neovlivňuje účinnost a spolehlivost antikoncepční náplasti. Počítejte pouze s tím, že se pod náplastí neopálíte. Přilnavost náplasti byla ověřována i  v extrémních podmínkách a při různých zátěžích (bazén, vířivka, sauna). Přilnavost byla velmi dobrá a k odlepení došlo jen výjimečně. Aby náplast dobře držela, dodržujte doporučená místa k nalepení, před nalepením ji na chvíli ohřejte v teplých dlaních, lepte ji jen na suchou a neochlupenou pokožku (ne bezprostředně po koupeli) a těsně po nalepení ji na několik sekund pevně přitlačte teplou dlaní k pokožce, dokud dokonale nepřilne.

 

 

 

Dobrý den, mám problémy s hmotností. A potřebovala bych nízkohormonální antikoncepci.

 

 

 

 

 

Při užívání hormonální antikoncepce dochází u uživatelek k následujícím změnám:

u 20-25% nárůst hmotnosti o více než 2 kg,

u 60% váha nezměněna nebo zůstává v rozmezí plus mínus 2 kg,

u 15-20% ztráta hmotnosti o více než 2 kg.

To je realita. Z těchto údajů je také patrné, že nárůst hmotnosti u uživatelek antikoncepce mírně převažuje. Příčiny jsou několikeré - u přípravků s více androgenními gestageny mají uživatelky větší chuť k jídlu. Některé ženy jsou více citlivé na estrogenní složku přípravku (nárůst podkožního tuku hlavně v oblasti boků, stehen a prsou) a estrogen může i za větší zadržování tekutiny v těle v průběhu cyklu. Dále však může dojít u mladých dívek k nárůstu hmotnosti i fyziologicky.

 

 

 

Začínám užívat antikoncepční náplast. Odkdy se mohu na její účinek spolehnout?

 

 

 

 

Pokud si náplast nalepíte do 24 hodin od nástupu krvácení, nastupuje účinek od prvního dne s náplastí. Pokud si ji nalepíte pozdější den menstruace, nastupuje účinnost po sedmi dnech. To platí jen pro samý začátek užívání. V průběhu dalšího užívání jste již chráněná neustále, bez ohledu na výskyt krvácení a na to, zda máte nalepenou náplast nebo máte týden bez náplasti. A bez ohledu na krvácení si potom lepíte náplast vždy ve stejný den.

 

 

 

Dobrý den, užívám Evru již třetí měsíc. Jsem s ní velmi spokojená, akorát mě trápí černý proužek kolem náplasti, který se časem vytvoří. Dá se s tím něco dělat?

 

 

 

Vzhledem k tomu, že je Evra nalepená jeden týden, je jasné, že se může kůže kolem ní mírně zašpinit.

Můžete první dva dny po nalepení oblékat bílé prádlo, tím se sníží pravděpodobnost zašpinění kolem okrajů.

Můžete také zkusit očistit okraje pleťovým mlékem nebo mýdlovou vodou.

 

 

 

 

Pokud dojde ke styku v týdnu, kdy má být náplast odlepena, jaké je riziko otěhotnění?

 

 

 

 

Při správném užívání antikoncepční náplasti jste samozřejmě spolehlivě chráněná i v období bez náplasti. Pozor byste si musela dávat jen v případě, že byste se s nalepením nové náplasti opozdila. To byste musela prvních 7 dní s novou náplastí používat ještě jinou antikoncepční metodu - nejlépe prezervativ.

 

 

 

Chtěla bych se zeptat jestli můžu kouřit při užívání antikoncepční náplasti Evra, děkuji.

 

 

 

 

Asi víte sama nejlíp, že je zdravé nekouřit. U uživatelek hormonální antikoncepce to platí obzvlášť. U žen starších 35, které kouří více jak 15 cigaret denně se dokonce užívání hormonální antikoncepce nedoporučuje. Významně se u nich v takovém případě zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění - infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Jste-li zdravá a mladší 35 let, můžete hormonální antikoncepci - a tedy i Evru - užívat. Akorát by byly vhodné pravidelné kontroly krevního tlaku (např. jednou za 3 měsíce). Nicméně pamatujte - zdravé je nekouřit!

 

  

 

Jak dlouho mohu užívat hormonální antikoncepci bez přestávky?

 

 

 

 

Vynechávání užívání antikoncepčních přípravků nemá žádný význam a u zdravé ženy není ze zdravotního hlediska nutné. Pokud je žena zdravá a nemá žádné obtíže s užíváním, může užívat hormonální antikoncepci dlouhodobě.

 

 

 

Má užívání hormonální antikoncepce vliv na pozdější schopnost ženy otěhotnět?

 

 

 

 

Právě naopak. Antikoncepční přípravky snižují riziko výskytu zánětlivých onemocnění, a tím udržují průchodnost vaječníků. Hormonální antikoncepce se dokonce v některých případech využívá právě k léčbě neplodnosti.Pokud nemůže žena po předchozím užívání hormonální antikoncepce otěhotnět, došlo by k tomu i v případě, že by ji neužívala.

 

 

 

Plánujeme s partnerem miminko. Za jak dlouho po vysazení hormonální antikoncepce mohu otěhotnět?

 

 

 

 

 

 

Po vysazení antikoncepce můžete otěhotnět již následující měsíc. Dokonce je první dva měsíce po vysazení pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší. Je však také vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství, proto je vhodné mít první dva měsíce po vysazení chráněný pohlavní styk. Ale to rozhodnutí je pouze na vás. Předchozí užívání antikoncepce nemá žádný vliv na vývoj plodu.

Pokud plánujete otěhotnět, začněte aspoň měsíc před nechráněným stykem užívat kyselinu listovou (vitamín skupiny B, acidum folicum - k dostání v lékárnách nebo je součástí všech vitamínů pro těhotné - jednu tabletu denně). Kyselina listová snižuje významně výskyt vývojových vad u dětí, jejichž matky ji užívaly. Tento přípravek se doporučuje ženám užívat celou dobu, než otěhotní, a potom ještě první tři měsíce těhotenství.

 

 

 

Pokud by žena během užívání hormonální antikoncepce přece jen otěhotněla, není ohrožen plod?

 

 

Pokud žena otěhotní během užívání hormonální antikoncepce, není ohrožené těhotenství ani plod.

 

 

 

Kdy by se hormonální antikoncepce neměla používat?

 

 

 

 

 

 

 

Hormonální antikoncepce se nesmí předepisovat ženám, které mají tromboembolické onemocnění. Pozor je třeba dávat i na výskyt tromboembolického onemocnění v rodině, hlavně u matky a u sourozenců. Hormonální antikoncepce je kontraindikovaná i při náhlých cévních mozkových a srdečních příhodách (při infarktu nebo stavech po infarktu myokardu). Opatrnost je nutná u kuřaček starších 35 let, kde je zvýšené riziko srdečně cévních onemocnění. Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu nebo jiná zhoubná onemocnění vnitřních nebo vnějších ženských rodidel. Kombinovaná hormonální antikoncepce se nepodává v těhotenství a v šestinedělí, během laktace, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Hormonální antikoncepce se nemá podávat při nezhoubných onemocnění jater. Hormonální antikoncepci je třeba vysadit, když se vyskytnou silné migrenózní bolesti hlavy. Nedoporučuje se při zvýšeném krevním tlaku (systolickém nad 140 a diastolickém nad 90 mm rtuťového sloupce), při vyšších stádiích cukrovky a při některých typech chudokrevnosti, zejména při srpkové anémii. Rovněž se nepředpisuje při žlučníkových kamenech a při některých stavech, kdy je zvýšená hladina žlučového barviva v krvi (tzv. hyperbilirubinemia). Vhodnými kandidátkami na hormonální antikoncepci nejsou ani ženy s onemocněním srdce a ledvin s nejasnou příčinou.

 

 

 

Začala jsem špinit v průběhu užívání hormonální antikoncepce. Co mám dělat?

 

 

 

 

 

 

Pokud užíváte pilulky, snažte se maximálně zpravidelnit dobu užívání - plus mínus 1 hodina a nezapomínejte na jejich užívání. Pokud užíváte ještě jiné léky a můžete je vysadit, udělejte to, a pokud kouříte, přestaňte kouřit. To jsou všechno příčiny, které mají na pravidelnost cyklu velký vliv. Pokud by vám uvedená opatření nepomohla, poraďte se ještě jednou se svým gynekologem.

 

 

 

Co mám dělat, když jsem si včera zapomněla vzít pilulku?

 

 

 

 

 

 

Pokud je interval zapomenutí do 12 hodin od obvyklé doby užívání, nic se neděje a pokračujte dál v pravidelném užívání. Pokud je interval delší, musíte postupovat podle návodu k zapomenuté pilulce - najdete v příbalové informaci nebo na našich webových stránkách.

Pokud jste zapomněla některou z prvních sedmi pilulek, musíte následujících 7 dní používat ještě prezervativ. Pokud jste zapomněla některou z 8.- 14. tablety, nic se neděje, pokračujte dál v pravidelném užívání. Pokud jste zapomněla některou z posledních 7 pilulek v balení, nebudete si dělat obvyklou sedmidenní přestávku bez pilulky, ale budete bez přestávky pokračovat novým balením a přestávku si uděláte až po dobrání celého dalšího balení a to i přesto, že byste v průběhu jeho užívání začala špinit nebo krvácet.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...