Co je pravdy na tom, že antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny prsu ?

 

Na prvním místě je vhodné zdůraznit, že hormonální antikoncepce dlouhodobě chrání před rakovinou vaječníků a dělohy. Dnes dokonce hovoříme o tzv. chemoprevenci rakoviny vaječníků. Kromě ochrany před těhotenstvím a před mimoděložním těhotenstvím se jedná o hlavní výhody hormonální antikoncepce.

Pokud jde o rakovinu prsu, dochází k mírnému zvýšení rizika vzniku tohoto onemocnění. Po vysazení HA se toto riziko ovšem zcela srovná se skupinou žen, které HA nikdy neužívaly.

Zároveň dochází k mírnému nárůstu rizika rakoviny děložního čípku. To je ovšem způsobeno spíše chováním žen, které užívají HA - mívají více sexuálních partnerů, více nechráněných styků a také větší vnímavost k nákaze papilomavirovou infekcí.

 

 

Eliminuje očkování proti HPV toto riziko?

 

Pokud se mladé dívky nejlépe kolem čtrnácti let nechají naočkovat proti HPV, pak eliminují riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

 

 

Od jakého věku mohou dívky brát HA.

 

Tady bych chtěla upozornit na to, že podle naší legislativy je pohlavní styk s osobou mladší patnácti let trestný čin a že my lékaři máme povinnost takové případy hlásit policii.

Ale, mladé dívky mívají často nepravidelný cyklus a potíže s pletí. Na úpravu těchto nepříjemností je možné nasadit HA už od chvíle, kdy dívka začne menstruovat.

Dnes se doporučuje, aby dívky začaly užívat HA ještě předtím, než mají první pohlavní styk.  Zároveň se doporučuje kombinovat HA a prezervativ. Antikoncepce chrání před nežádoucím otěhotněním a prezervativ před infekcemi přenášenými pohlavním stykem.

 

 

Existuje nějaký speciální druh HA pro velmi mladé dívky ?

 

U mladých dívek se nedoporučuje velmi nízko dávkovaná hormonální antikoncepce. V důsledku nedostatku estrogenů u nich totiž nedochází k nárůstu kostní hmoty. Kostní hmota (denzita kostí) přibývá až do cca 23-25 let, takže do tohoto věku je vhodné užívat pilulky s dávkou estrogenu kolem 20 - 35 mikrogramů etinylestradiolu.

 

 

Pokud mají mladé dívky nepravidelný cyklus a antikoncepci brát nechtějí - v jakém věku se cyklus upraví ?

 

Většinou do dvaceti let. Ale nemusí tomu tak být. Nepravidelnost cyklu může být způsobena třeba i syndromem polycystických ovárií. Pokud dívka, která trpí tímto syndromem bere HA, tak je po dobu užívání bez potíží, ale když HA vysadí, problém se projeví v plné síle. Čili nezpůsobila ho antikoncepce, jen maskovala jeho projevy.

Obecně dnes mezi odbornou veřejností převažuje názor, že HA je pro dívky prospěšná. Chrání před mnoha chorobami reprodukčních orgánů, vlastně je „šetří". Chrání před hlubokým pánevním zánětlivým onemocněním, oddaluje vznik endometriozy, působí preventivně proti nádorům vaječníků, má příznivý vliv na prevenci vzniku děložních myomů. To vše jsou choroby, které velmi snižují reprodukční potenciál žen.

 

 

 

Ovlivňuje hormonální antikoncepce růst ? Je pravda, že když antikoncepci začnou brát dívky velmi brzy, tak se jim předčasně uzavřou růstové štěrbiny ?

 

U zdravé dívky, která již začala spontánně menstruovat, je užívání hormonální antikoncepce bezpečné a nemá vliv na uzávěr růstových štěrbin. Samotná menstruace je totiž známkou vlastní produkce estrogenů a logicky proto podání estrogenu v lékové formě již nemůže nic změnit vzhledem k tomu, že dívčin organizmus si již sám vlastní estrogen vytváří.

Dívky, které jsou starší 15 let a ještě nezačaly menstruovat, patří do rukou odborníka a ten pak sám určí léčbu. Nicméně i u dívek s nevyvinutými pohlavními žlázami se dnes začíná s estrogenní léčbou v časném věku kolem 12 let.

 

 

Jak je to s nárůstem hmotnosti v souvislosti s HA ?

 

Při užívání hormonalní antikoncepce dochází u uživatelek k následujícím změnám:

u 20-25% nárůst hmotnosti o více než 2 kg,

u 60% váha nezměněna nebo zůstává v rozmezí plus mínus 2 kg,

u 15-20% ztráta hmotnosti o více než 2 kg.

To je realita. Z těchto údajů je také patrné, že nárůst hmotnosti u uživatelek antikoncepce mírně převažuje. Příčiny jsou několikeré - u přípravků s více androgenními gestageny mají uživatelky větší chuť k jídlu. Některé ženy jsou více citlivé na estrogenní složku přípravku (nárůst podkožního tuku hlavně v oblasti boků, stehen a prsou) a estrogen může i za větší zadržování tekutiny v těle v průběhu cyklu. Dále však může dojít u mladých dívek k nárůstu hmotnosti i fyziologicky.

Vždy také záleží na konkrétní uživatelce a její individualní vnímavosti. Důležitá je také doba užívání a nemá význam hodnotit hmotnost dříve než po třech měsících užívání. Jistá je jedna věc - platí zákon zachování energie - větší hmotnost znamená větší příjem nebo menší výdej energie.

 

 

Není tloustnutí po antikoncepci způsobeno zvýšeným zadržováním vody v těle ?

 

Ano, antikoncepce,konkrétně její estrogenní složka, u některých uživatelek způsobuje zadržování vody, ale je to v řádu jednoho dekagramů, max. dvou kilogramů.

 

 

Způsobuje nebo zhoršuje antikoncepce celulitidu ?

 

Může. Pokud se zvýší zadržování vody v těle, může se zhoršit celulitida. Ale zase, je to individuální a hodně to závisí na dalších vlivech - hlavně životosprávě, životním stylu a vrozených dispozicích.

 

 

Jaký má antikoncepce vliv na plodnost ženy ?

 

Jednoznačně příznivý. Jediným problémem je to, že kdyby žena HA neužívala, tak by si možná uvědomila mnohem dříve, že něco není v pořádku. Měla by např. poruchy menstruačního cyklu a začala by je včas řešit. V opačném případě například ve 34 letech vysadí antikoncepci a myslí si, že hned otěhotní. Ale ono to tak nemusí být a pak se vina často hledá v antikoncepci.

V tomto ohledu dělá emancipace ženám medvědí službu. Já jsem fanynkou emancipace, ale přírodu zatím moc ošálit nelze. Naše matky rodily nejčastěji mezi dvaceti a pětadvaceti lety. Dnešní ženy rodí v průměru o deset let později. Pokud se vyskytne nějaký problém, mají velmi málo času na jeho řešení. To je potřeba si uvědomit a počítat s tím.

 

 

Už jste to zmínila dříve, ale ještě bych se vrátila k endometrioze - léčí HA endometriozu ?

 

Oddaluje její propuknutí a když už žena má ložiska endometriozy, tak se při užívání HA nemoc stabilizuje. Léčba HA se používá tam, kdy po chirurgickém odstranění ložisek žena bezprostředně neplánuje otěhotnět. V takovém případě je udržení nemoci v klidovém stádiu do doby než bude žena chtít těhotnět ideální právě pomocí užívání HA.

Na druhou stranu musím říct, že ze své praxe vím, že ne každá pánevní bolest přičítaná endometrioze je skutečně endometrioza. Velmi často se jedná o ortopedický problém, který vyřeší cvičení, reflexní terapie a mobilizace páteře. Reprodukční orgány jsou volně zavěšeny v pánvi na vazech, které se upínají k pánvi. Problémy s pánevními obratli a s kostrčí se projevují pánevní bolestí, se kterou ženy chodí za gynekologem - my je odesíláme na ortopedii nebo fyzioterapii.

 

 

Jaký je vliv antikoncepce na pleť ?

 

Pozitivní. HA pozitivně ovlivňuje především akné a nežádoucí ochlupení. Všimněte si, že dnes je mnohem méně uhrovitých dívek než v minulosti - je to díky HA.

V souvislosti s pletí je ovšem potřeba připomenout, že HA se moc nekamarádí se sluníčkem. Antikoncepce totiž v podstatě navozuje stav určité pseudogravidity a uživatelky mohou být fotosenzitivní a mít pigmentové skvrny.

 

 

Co je pravdy na tom, že po vysazení dlouhodobého užívání antikoncepce jsou častější vícečetná těhotenství ?

 

To platí. První dva měsíce po vysazení HA je větší pravděpodobnost vícečetného těhotenství.

Obecně první dva až tři měsíce po vysazení HA je vyšší pravděpodobnost otěhotnění, takže starším ženám doporučuji tohoto efektu využít. To ale neznamená, že nabádám ženy k tomu, aby měly vícerčata. Vím, že panuje názor, že dvojčata jsou něčím úžasným. Z medicínského hlediska se jedná o velmi rizikové těhotenství, dvojčata se rodí často předčasně a s tím souvisí větší pravděpodobnost různých zdravotních komplikací v budoucnu.

 

 

Za jak dlouho po vysazení antikoncepce by zdravá žena měla otěhotnět ?

 

Do roka. Deset měsíců až rok. Po roce marných snah je potřeba podstoupit odborná vyšetření. Samozřejmě, pokud je ženě 35, tak je vhodné spolupracovat s gynekologem i dříve.

 

 

Které léky ovlivňují účinnost antikoncepce ?

 

Hlavně antibiotika a pak antiepileptika. Postup je takový, že pokud žena bere antibiotika, měla by po dobu jejich užívání a týden po jejich dobrání používat ještě jinou ochranu - kondom. Pokud jde o antiepileptika, tak ta, která ovlivňují účinnost antikoncepce se ženám většinou nepředepisují.

 

 

Paní doktorko, vedete několik on-line poraden na internetu, jaké jsou nejčastější dotazy ?

 

V internetových poradnách sleduji zajímavý trend. Nejprve se ženy ptají na antikoncepci a bojí se nežádoucího otěhotnění a hned nato - bez plynulého přechodu - začnou řešit neplodnost. Ženy dnes léta berou antikoncepci, mají až panickou hrůzu z těhotenství  a pak se přehoupnou přes třicítku a mají zase panickou hrůzu z toho, že nebudou mít děti - chtějí otěhotnět na první pokus - tak to ale převážně nechodí. Odkládání těhotenství a pozdější obtíže s otěhotněním, to je jakýsi fenomén dnešní doby.

Poslední dobou přibývá i žen, kterým je přes třicet, nedaří se jim nyní otěhotnět a přitom mají za sebou přerušení nechtěného těhotenství v dřívějším období. Tehdy děti neplánovaly a teď „to nejde". Je to pro ně velký etický problém a trauma na celý život. Interrupce by proto vždy měla být až úplně krajním a navíc velmi smutným řešením.  Mladí lidé dnes často více myslí  na kariéru, peníze, svobodu, zážitky a myslí si, že s dítětem jejich vlastní život končí. Ve skutečnosti je to naopak - teprve s dětmi začíná skutečný život, ale tato zkušenost je, bohužel, nepřenosná.

 

 

Jaké jsou kontraindikace pro užívání HA.

 

Hluboké žilní trombózy, migrény (tady je potřeba se poradit s neurologem, kdy ještě žena může užívat HA), cukrovka s komplikacemi, chronická a akutní onemocnění jater a některá systémová onemocnění. Chtěla bych ještě zdůraznit, že jaterní testy v souvislosti s užíváním HA se dnes už rutinně neprovádějí. Skutečně to není nutné. Moderní přípravky játra příliš nezatěžují. Samozřejmě výjimkou jsou zmíněné choroby jater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...