Základními požadavky moderní antikoncepce je spolehlivost, bezpečnost a jednoduchost používání. Spolehlivost antikoncepce znamená výbornou ochranu před nežádoucím těhotenstvím. Bezpečnost charakterizuje co nejméně nežádoucích účinků a jednoduchost používání splňuje perfektně antikoncepční náplast s aplikací jednou týdně.

 

Dostatečně spolehlivou antikoncepci již k dispozici máme, ale je třeba si uvědomit, že naprostá většina selhání antikoncepce je způsobena chybou v užívání. Minimalizaci možnosti chyby nabízí ženou neovlivnitelné dlouhodobé metody (implantát, tělísko) a antikoncepční náplast, kterou je třeba měnit jen jednou týdně. Tak se snižuje pravděpodobnost chyby a tím i selhání metody.

 

Spolehlivost antikoncepce charakterizuje Pearlův index neboli těhotenské číslo.

 

Pearlův index - představuje počet těhotenství připadajících na 100 žen, které užívaly příslušnou formu antikoncepce po dobu jednoho roku.

 

Jednotlivé druhy antikoncepce se liší Pearlovým indexem, a tedy i jejich spolehlivost je různá. Nejspolehlivější antikoncepční metodou je hormonální antikoncepce, což dokazuje i nejnižší Pearlův index ze všech druhů antikoncepce. Naopak nejnižší spolehlivost mají metody bez použití ochranných prostředků.

 

Pearlův index (PI) u jednotlivých antikoncepčních metod:

Hormonální antikoncepce

0,2

Pearlův index antikoncepční náplasti

0,5 - 0, 7

Kombinované antikoncepční "tabletky" mají Pearlův index

0,5 - 0,7

Nitroděložní tělísko s obsahem hormonů

0,5 - 1,0

Minitabletky - čistě gestagenová antikoncepce

0,5 - 3,0

Chemická antikoncepce

2 - 10

Spermicidní preparáty

2 - 10

Mechanická antikoncepce

1 - 15

Prezervativ - záleží na správném používání a zacházení. Spolehlivost klesá hlavně při nesprávné manipulaci, při zanechání prezervativu v pochvě po skončení erekce. Kombinace prezervativu se spermicidním krémem (působí na spermie) zvyšuje antikoncepční efekt. Mechanické poškození prezervativu se u moderních výrobků z nových materiálů odolných proti poškození a při správném zacházení s nimi vyskytuje velmi zřídka. Všechny obsahují zásobník na spermie.

3 - 10

Pesar - může zavádět pouze gynekolog

2 - 15

Nitroděložní tělísko - může zavádět pouze gynekolog

1 - 2

Antikoncepce bez použití ochranných prostředků

23 - 24

Přerušovaná soulož

23

Kalendářní metoda neplodných dní

24

Metoda měření bazální teploty

24

Metoda měření hustoty hlenu v děložním hrdle

24

Sterilizace

0 - 0,5

 

 

 

 

 

Díky snadnějšímu užívání - pouhé 3 akce do měsíce versus 21 akcí do měsíce - poskytuje náplasťová antikoncepce vyšší spolehlivost oproti pilulkám. Snižuje se riziko chyby v užívání a tím se zvyšuje antikoncepční bezpečnost.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...