Pravidelné měsíční krvácení je pouze projevem odloučení děložní sliznice v cyklu, kdy nedošlo k těhotenství. Vzhledem k tomu, že po dobu těhotenství a kojení žena nemenstruuje, zažíváme dnes za život mnohem více menstruací, než naše předchůdkyně, které měly více dětí a déle kojily. Menstruace nemá žádný "očistný" či "ozdravný" význam.

 

Jak si mohu pomocí antikoncepce zařídit, abych delší dobu nemenstruovala?

Při užívání kombinované hormonální antikoncepce v podobě náplasti nebo pilulek se navozuje stav hormonálně podobný těhotenství. Pravidelné krvácení není v tomto případě klasickým menstruačním krvácením, vzniká pouze důsledkem každoměsíční pauzy v aplikaci náplasti nebo pilulek. Z toho vyplývá, že pokud tuto pauzu (po vybrání 21 pilulek nebo aplikaci tří náplastí) neuděláte a budete plynule pokračovat dalším balením, krvácení se ve většině případů nedostaví.

 

Jak dlouho je možné nemenstruovat?

Můžete užívat dvě balení náplasti nebo pilulek po sobě, tzn. nemenstruovat 6 týdnů. Můžete užívat i více balení dohromady, o tom je ale dobré se poradit se svým lékařem. V každém případě můžete užívat více balení pilulek dohromady nejen ze zdravotních důvodů, ale i z důvodů osobních nebo pracovních - např. v případě, kdy vám očekávaný termín menses spadá do období dovolené nebo těžké zkoušky na škole.

 

Mám si to nemestruování nějak víc sledovat?

Není třeba. Pouze v případě pilulek, které jsou obecně citlivé na pravidelné užívání, dávejte pozor na chyby v užívání, které by mohly vést k těhotenství.

 

Která antikoncepce je vhodná na delší nemenstruování?

Pro tento účel jsou vhodné tzv. monofázické pilulky (všechny obsahují stejné množství hormonů) v balení po 21 tabletách. Dále je velmi vhodná antikoncepční náplast, která se aplikuje pouze jednou týdně, zajišťuje kontinuální nízké hladiny hormonů a pravděpodobnost, že v jejím užívání uděláte chybu, je nižší než u pilulek.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...