Mýtus: Po antikoncepci se přibírá na váze.
Fakt: V současnosti je na trhu dostatečné množství nízkohormonálních přípravků a při jejich užívání nedochází ke zvyšování hmotnosti. Tato pověra přetrvává mezi ženami z minulosti, kdy užívání antikoncepčních přípravků mohlo způsobovat přibírání na váze. V případě, že dojde ke změně tělesné hmotnosti, je to obyčejně spojené buď se zadržováním vody, nebo se zvýšenou chutí k jídlu, případně s obojím zároveň. Náplast vliv na váhu nemá.

Jen velmi výjimečně mohou tabletky ovlivňovat metabolizmus ženy. To se obvykle vyřeší změnou druhu antikoncepce. Pamatujte, že váha je ukazatelem životního stylu, pilulky jsou na tloustnutí příliš malé a náplasti se nejí vůbec :-)

Mýtus: Žena není během týdenní přestávky chráněná před otěhotněním.
Fakt: Antikoncepční účinek trvá i během sedmidenní pauzy, a proto není nutná žádná jiná forma antikoncepce. Je blokovaná ovulace před i po pauze.

Mýtus: Antikoncepci není vhodné brát dlouhodobě, a proto je nutné dělat v užívání přestávky.
Fakt: Vynechávání užívání antikoncepčních přípravků nemá žádný význam. Jejich užívání je prakticky neomezené a tělo si dostatečně "oddychne" během sedmidenní přestávky.

Mýtus: Umělé hormony v antikoncepci nejsou přirozené a škodí tělu.
Fakt: Hormony obsažené v antikoncepčních přípravcích odpovídají přirozeným hormonům. Je dokázané, že chrání organizmus ženy před rakovinou vaječníků a dělohy.

Mýtus: Antikoncepce způsobuje rakovinu.
Fakt: Podle nejnovějších výzkumů je dokázané, že u žen, které užívají hormonální antikoncepci se rakovina dělohy a vaječníků vyskytovala v menší míře. Je to důsledek vlivu hormonů obsažených v HAK, které mají vliv na některé druhy rakoviny. Nebyl prokázán vliv na zvýšený výskyt rakoviny prsu.

Mýtus: Kondom je spolehlivější než HAK.
Fakt: Antikoncepční přípravky mají co se týče ochrany před nežádoucím těhotenstvím vyšší účinky než kondom, proto jsou spolehlivější. Pilulky ani náplasti však nechrání před pohlavními nemocemi, v této oblasti je kondom stále králem.

Mýtus: HAK zvyšuje riziko neplodnosti ženy.
Fakt: Právě naopak. Antikoncepční přípravky snižují riziko výskytu zánětlivých onemocnění, a tím udržují průchodnost vaječníků. HAK se v některých případech využívá právě k léčbě neplodnosti.

Mýtus: Při užívaní HAK má žena deprese.
Fakt: Jde o velmi vzácný druh vedlejšího účinku antikoncepce a vyskytuje se jen ve výjimečných případech.

Mýtus: V případě, že chce žena otěhotnět, musí antikoncepci vysadit několik měsíců předem.
Fakt: Žena může otěhotnět prakticky hned po vysazení antikoncepce. V pilulce je obsažena dávka na 36 hodin, v náplasti na 7 dní - tělo se očistí prakticky okamžitě po vysazení. Průběh těhotenství bude úplně normální a pro plod bezpečný.

Mýtus: Antikoncepce způsobuje vznik křečových žil.
Fakt: HAK nemá žádný vliv na vznik nebo zhoršování křečových žil.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...