Zde najdete nejčastěji kladené otázky o antikoncepci, které vás zajímají. Jestliže se i vy aktivně zapojíte do rubriky zeptejte se nás , rádi je rozšíříme. Předem vám děkujeme.

Odkdy se mohu spolehnout na antikoncepční účinek tablet?
Jestliže začnete užívat antikoncepci první den menstruace, jste chráněná okamžitě. Pokud ne, pak musíte prvních sedm dní užívání tablet používat i jinou formu antikoncepce, např. kondom.

Do jakého věku mohu užívat hormonální antikoncepci?
Horní věková hranice pro hormonální antikoncepci v současnosti neexistuje, to znamená, že tabletky se mohou užívat prakticky až do skončení pravidelných menstruačních cyklů, což v našich podmínkách představuje zhruba 50. rok života.

Je nutná dvouměsíční přestávka vždy po roku užívání, která se doporučovala v minulosti?
Hormonální antikoncepci je možné užívat nepřetržitě a nejsou nutné přestávky po roku užívání.

Je možné užívat hormonální antikoncepci při nepravidelném menstruačním cyklu?
Ano, hormonální antikoncepce se dokonce používá terapeuticky právě na úpravu menstruačního cyklu.

Během menstruace mám silné bolesti, slyšela jsem, že by mi mohla pomoct hormonální antikoncepc e. Mohu začít užívat hormonální antikoncepci i přesto, že ještě nemám partnera?
Hormonální antikoncepce se nenasazuje vždy len kvůli antikoncepčnímu účinku, ale lze ji užívat i na úpravu menstruačního cyklu a při bolestivých menstruacích. Hormonální antikoncepce je proto vhodná i pro děvčata, resp. mladé ženy, které neměly pohlavní styk.

Když užívám antikoncepční tabletky, mohu požívat alkoholické nápoje?
Hormonální antikoncepce nevylučuje požívání alkoholických nápojů, ze zdravotních důvodů se samozřejmě pití alkoholu nedoporučuje.

Mohu kouřit, když užívám hormonální antikoncepci?
Zásadně je třeba odpovědět ne. Kouření a hormonální antikoncepce není ideální kombinace, protože kouření vede ke vzniku srdečně cévních chorob, které může hormonální antikoncepce při kouření podpořit.

Může být spolehlivost hormonální antikoncepce snížená při nějakém onemocnění nebo při užívaní některých léků?
Spolehlivost hormonálních antikoncepčních tabletek snižují některé choroby trávicího traktu. Při zvracení nemůže dojít k úplnému vstřebání antikoncepčních tablet, stejně jako při průjmu, čímž se nedosáhne požadované hladiny hormonů v krvi. Spolehlivost je snížená také při užívání některých léků, hlavně antibiotik. Proto je důležité, aby žena na tuto možnost myslela a raději se do konce využívání cyklu chránila jiným způsobem, ať už je to prezervativ nebo jiné způsoby ochrany před početím. Rovněž by se neměl ve vysokých dávkách užívat vitamin C (tj. více než 1000 mg, tedy 2 šumivé tablety denně), protože vitamín C zvyšuje vstřebávání etinylestradiolu z trávicího traktu, a tak vlastně mění nízkodávkovou tabletku na vysokodávkovou. Poruchy vstřebávání se nevyskytují při používaní antikoncepční náplasti, protože hormony se do krevního oběhu vstřebávají kůží.

Chtěla bych vědět, zda se už vyskytl případ, kdy žena užívala hormonální antikoncepci úplně pravidelně, bez vynechání, a přesto otěhotněla?
Pokud žena užívá hormonální antikoncepční tabletky pravidelně, nemůže dojít k otěhotnění, pokud neměla průjem nebo nezvracela. Účinnost antikoncepčních tabletek je snížená také při současném užívání antibiotik. Protože používání antikoncepční náplastí probíhá mimo trávicí systém, obavy z vynechání odpadají.

Co mám dělat, když se mi nedostavilo pravidelné měsíční krvácení, i přestože jsem brala pravidelně antikoncepci?
Pokračujte v užívání hormonální antikoncepce dál, ale v dohledné době navštivte gynekologa.

Velmi často se mluví o škodlivém vlivu hormonálních přípravků organizmus, např. při dopingových aférách sportovců. Nejsou hormony, které obsahuje hormonální antikoncepce pro ženu škodlivé?
Hormony, které obsahuje hormonální antikoncepce, nejsou v žádném případě pro ženu škodlivé a nejde o doping.

Mám mastnou pleť a často i vyrážky (akné). Je pravda, že když užívám hormonální antikoncepci, může se mi pleť zlepšit?
Ano, některé hormonální antikoncepční preparáty obsahují gestageny, které velmi příznivě působí na mastnou pleť a akné. Hormonální antikoncepce s obsahem etinylestradiolu a norgestimatu byla v USA schválená jako jediné kontraceptivum také pro léčbu středně těžkých forem akné.

Začnou mi po hormonální antikoncepci růst prsa? Je t o trvalé?
Po zahájení užívání hormonálních antikoncepčních preparátů je možné, že se mírně zvětší prsa, což nakonec není vždy nežádoucí efekt antikoncepce.

Když přestanu užívat hormonální antikoncepci, mohu ihned otěhotnět?
Ano, po skončení užívání hormonální antikoncepce může žena okamžitě otěhotnět a není nutné dělat žádnou přestávku.

Pokud by žena během užívání hormonální antikoncepce přece jen otěhotněla, není ohrožen plod?
Pokud žena otěhotní během užívání hormonální antikoncepce, není ohrožené těhotenství ani plod.

Je možné posunutí menstruace mimo termínu dovolené?
Toto posunutí menstruace je možné pouze tehdy, jestliže žena užívá jednofázovou hormonální antikoncepci. Může to udělat velmi jednoduchým způsobem, a sice tak, že si neudělá sedmidenní přestávku po skončení balení, ale pokračuje v užívaní dalšího balení. Menstruace se takto může oddalovat až po dobu užívání tří měsíčních balení. Po tříměsíčním užívání se doporučuje udělat sedmidenní přestávku, aby se dostavila menstruace.

Kdy by se hormonální antikoncepce neměla používat?
Hormonální antikoncepce se nesmí předepisovat ženám, které mají tromboembolické onemocnění. Pozor je třeba dávat i na výskyt tromboembolického onemocnění v rodině, hlavně u matky a u sourozenců. Hormonální antikoncepce je kontraindikovaná i při náhlých cévních mozkových a srdečních příhodách (při infarktu nebo stavech po infarktu myokardu). Opatrnost je nutná u žen starších 50 let, kde je zvýšené riziko srdečně cévních onemocnění. Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu nebo jiná zhoubná onemocnění vnitřních nebo vnějších ženských rodidel. Hormonální antikoncepce se nepodává v těhotenství a v šestinedělí, během laktace, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Toto omezení se však týká jen preparátů obsahujících kombinaci estrogenu s gestagenem. Hormonální antikoncepce se nemá podávat při nezhoubných onemocnění jater. Hormonální antikoncepci je třeba vysadit, když se vyskytnou silné migrenózní bolesti hlavy. Nedoporučuje se při zvýšeném krevním tlaku (systolickém nad 140 a diastolickém nad 90 mm rtuťového sloupce), při vyšších stádiích cukrovky a při některých typech chudokrevnosti, zejména při srpkové anémii. Rovněž se nepředpisuje při žlučníkových kamenech a při některých stavech, kdy je zvýšená hladina žlučového barviva v krvi (tzv. hyperbilirubinemia). Vhodnými kandidátkami na hormonální antikoncepci nejsou ani ženy s onemocněním srdce a ledvin s nejasnou příčinou.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...