„Ty máš zase krámy!" Hrubá věta, kterou v období při a před menstruací slýchávají některé z nás od mužských rodinných příslušníků, kolegů a známých. Je urážlivá a neomluvitelná, ale pokud se na věc podíváme z mužského hlediska, možná pro ni najdeme přece jenom trochu pochopení. Mnoho žen totiž trpí nepříjemným premenstruačním syndromem, který způsobuje, že jsou v době před začátkem menstruace náladové, podrážděné a emočně labilní.

Podle gynekologa Pavla Čepického je premenstruační syndrom poněkud záhadné onemocnění. Projevuje se totiž velmi širokou škálou příznaků, lékaři jich napočítali až 150. To samozřejmě neznamená, že chudák žena, u níž se schyluje k měsíčnímu krvácení, na sobě bude pozorovat všechny. Podle lékařů se ale některý z nich vyskytne u tří čtvrtin menstruujících. Až 40 % žen uvádí, že je příznaky hlásící menses obtěžují, a 5 % je shledává jako neúnosné a zničující.

 

Nejvíc postižené části těla: prsa a břicho

Premenstruační syndrom nezpůsobuje pouze změny nálad a chování. Jeho projevy můžeme rozdělit na dvě skupiny - tělesné a psychické. Tělesné obtíže ve valné většině mají povahu návalů a otoků. Nejčastěji bývají postižena prsa a to bolestivým napětím, zvětšením objemu a zvýšenou citlivostí. Druhou tělesnou oblastí, kterou menstruace často ovlivňuje, je břicho. Ženy si stěžují na nafouknutí a pocitem tíže. Nepříjemné jsou rovněž bolesti hlavy nebo otoky postihující oční víčka, prsty a kotníky. Před menstruací se může zvýšit tělesná hmotnost až o 1 kg a dostavit se pocit těžkých nohou. Některé ženy pociťují bolest křečových žil nebo u nich dochází ke zhoršení hemoroidálních obtíží. Objevují se i problémy s trávením, které se projevují průjmy, zácpou a pocitem na zvracení. Výjimkou nejsou ani změny chutí či dramatické zvýšení příjmu potravy.

 

Vizáž i psychika

Blížící se menstruace se také může promítnout do vizáže ženy. Často se přihlásí akné, u žen, které trpí horší pletí, se tyto potíže ještě násobí. Měnící se hladina hormonů před menstruací bývá také příčinou změny kvality vlasů.

Nejvýrazněji se ale premenstruační syndrom odráží v psychice, alespoň se to navenek tak našemu okolí zdá. Dochází k podrážděnosti, depresi, úzkosti a emoční labilitě. Tyto symptomy někdy mohou přerůst v  nesnášenlivost a vyhledávání konfliktů.

 

Lék neexistuje, ale antikoncepce pomáhá

Hororový výčet všech příznaků nás ale nemusí hned děsit. Jde pouze o to uvědomit si změny svého stavu, a diktátu našeho těla se přizpůsobit. Je rovněž důležité, aby premenstruační změny respektovalo naše okolí. Pokud naše obtíže překročí únosnou míru, není na místě váhat s návštěvou lékaře. Příčina premenstruačního syndromu bohužel není dosud známa. Lékaři většinou takto postiženým pacientkám doporučují obecná opatření. Zlepšení například přináší pravidelné aerobní cvičení a dieta s omezením kofeinu a alkoholu. V případě, že nepomohou, volí lékaři léčbu podle vedoucího příznaku.

Jisté možnosti nabízí hormonální antikoncepce. Doporučuje se především užívání přípravku, který obsahuje syntetický hormon žlutého tělíska drospirenon. Brání zadržování vody v těle, což hraje v četných příznacích premenstruačního značnou roli syndromu. Další možností je blokáda menstruačního cyklu pomocí tzv. kontinuálního užívání hormonální antikoncepce v pilulkách nebo prostřednictvím náplastí. Žena pilulky či náplast nevysazuje a pak nemenstruuje vůbec nebo v dlouhých intervalech. Při takovém způsobu antikoncepce nejsou žádná premenstruační období, nebo jich mnohem méně, a tím mizí i premenstruační syndrom. Úspěch není zcela zaručen, ale je poměrně častý a antikoncepce je příjemným vedlejším účinkem takové léčby.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...