Bránit se před nechtěným početím pomocí hormonální antikoncepce patří k závažným rozhodnutím. Každá žena či dívka tento krok konzultuje s lékařem, ale konečné slovo leží na jejím uvážení. Jedním z velkých „proti", která nás při volbě vhodného antikoncepčního prostředku znejišťují, je pověra, že při užívání hormonálních přípravků ztloustneme.

Tento mýtus pochází z doby dnes už minulé.

První antikoncepční pilulky, které se objevily v 60. letech minulého století, obsahovaly totiž velké množství různých hormonů. U některých žen, trpících přirozeným sklonem k tloustnutí, mohly skutečně způsobit přibírání hmotnosti obzvláště v určitých partiích - v oblasti boků a prsou. Dnes ale lékaři nabízejí úplně odlišnou generaci antikoncepčních přípravků.

Současné preparáty zabraňující těhotenství můžeme nazvat nízkohormonální. To znamená, že obsahují dostatek hormonů k ochraně před nežádoucím otěhotněním, ale jejich koncentrace minimálně zatěžuje ženský organismus. To je případ i antikoncepční náplasti, která hormony uvolňuje postupně přes kůži přímo do krevního oběhu, takže nedochází k nárazovému zvýšení hladiny hormonů v těle jako třeba při polykání tablet.

Teoretické předpoklady vědců a lékařů byly opakovaně prokázány klinickým testováním. Hormonální náplasti užívala kupříkladu v Americe před čtyřmi lety na zkoušku celý rok skupina žen - u drtivé většiny z nich (80 %) k žádnému hmotnostnímu výkyvu nedošlo. Mírné změny pocítilo pouze 20 % testovaných, odborníci je ale považují za následek přirozeného tělesného vývoje, jelikož šlo o mladší dívky, u nichž nebyl ukončen celkový vývin.

Soustavné hlídání váhy a péče o fyzickou kondici tvoří součást každodenní života dnešních žen. Používání hormonální antikoncepce ve formě náplastí ale žádný vliv na ručičku na váze nemá. Pokud chceme dobře vypadat a dobře se cítit, je na místě přestat přemýšlet o hrozbě hormonů a věnovat se víc správné životosprávě.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...