Antikoncepce je ochrana před nežádoucím otěhotněním. V následujícím článku přinášíme přehled základních druhů antikoncepčních metod.

 

Metody antikoncepce se dělí následovně:

 

A. Reverzibilní (po skončení používání dochází k návratu plodnosti)

 

 1. Přirozené
 2. Mechanické
 3. Chemické
 4. Hormonální

 

B. Ireverzibilní (dochází k trvalé ztrátě plodnosti)

 1. Sterilizace muže nebo ženy

Přirozené

 • Měření bazálních teplot spočívá v měření bazální tělesné teploty. Ta se měří nejlépe ráno ve stejnou dobu, než žena vstane z postele, případně před pohlavním stykem v pochvě nebo konečníku. Neplodné dny začínají 3 dny po tzv. rozhodujícím vzestupu teploty a 5 dní před. (0,3 až 0,5 stupňů Celsia)
 • Bilingsova metoda - spočívá ve sledování struktury a množství hlenu během menstruačního cyklu. Dny jsou rozdělené na plodné (mokré) dny a neplodné (suché) dny. Na začátku cyklu je hlenu málo - je hustý, tzn. neplodná fáze. Postupně hlenu přibývá, je těžký a vodnatý, tzn. plodná fáze. Jeho struktura se náhle mění po ovulaci, tehdy přicházejí suché dny a 3 dny potom začínají neplodné dny.
 • Symptotermální metoda - současné pozorování bazální teploty v kombinaci s Bilingsovou metodou.
 • Metoda neplodných dní - spočívá ve sledovaní délky menstruačního cyklu po dobu 6 měsíců. Od nejkratšího cyklu žena odečte 20 a od nejdelšího 11 dní a dostane tak interval, kdy může během cyklu dojít k oplodnění. Metoda je značně nespolehlivá, zejména protože k ovulaci může dojít i mimo očekávaný termín.
 • Metoda určení ovulace ze slin - používá se příruční malý mikroskop, v němž je možné vidět v době ovulace typický obraz „zamrzlého okna".
 • Ovulační papírkový test z moči - test je prakticky stejný jako běžné gravitesty, ale určuje dobu ovulace. Pokud je po proběhlé ovulaci 4 dny negativní, lze předpokládat konec plodného období v tomto cyklu.

Mechanické

 • Pesar (vaginální diafragma) - zavádí se před sexuálním stykem do pochvy před děložní hrdlo, čímž zabraňuje proniknutí spermií do dělohy. Používá se v kombinaci se spermicidním gelem, jehož úkolem je znehybnit nebo "zabít" spermie. Po aktu se 6 až 8 hodin nevyndává z pochvy.
 • Kondom - poskytuje poměrně spolehlivou ochranu před nežádoucím otěhotněním a současně chrání před pohlavními chorobami. Nasazuje se během erekce na pohlavní úd. Po ejakulaci se spermie zachytí v kondomu.
 • Coitus interruptus - přerušovaná soulož - přerušovaný pohlavní styk, při kterém muž přeruší styk před vyvrcholením, ejakuluje mimo pohlavní orgány ženy.
 • Nitroděložní tělísko - principem účinku je mechanické dráždění děložní sliznice, která není schopna přijmout již oplozené vajíčko. Tělíska jsou vhodná pro ženy, které již rodily a bývají spojena s mnoha nežádoucími účinky - silné menstruační krvácení, bolesti v podbřišku, zvýšené riziko infekcí a výtoků, spolehlivost není také zcela dostatečná.

Chemické

 • Vaginální spermicidní pěny, gely, krémy, čípky - obsahují látky zabíjející spermie. Zavádějí se do pochvy před sexuálním stykem a 6 hodin po styku se pochva nesmí vyplachovat. Lze je koupit bez lékařského předpisu.

Hormonální

Hormonální antikoncepci (dále jen HAK ) rozdělujeme

 • podle obsahu hormonů na kombinovanou a čistě gestagenní
 • podle lékové formy na pilulkovou (každodenní užívání), náplasťovou (týdenní aplikace) a depotní (záváděnou lékařem na několik měsíců až let).

Kombinovaná HAK - obsahuje oba ženské hormony estrogen a gestagen. Ethynilestradiol je estrogen společný pro všechny kombinované preparáty hormonální antikoncepce a liší se dávkou. Jednotlivé preparáty se navíc liší druhem a dávkou gestagenu a jsou k dispozici jako týdenní náplasti nebo pilulky, které se užívají dennně.

 

Kombinované preparáty se dělí:

 • podle dávky estrogenu na nízkou - velmi nízkou - extrémně nízkou dávku estrogenu
 • podle druhu gestagenu
 • podle lékové formy - pilulky, týdenní náplasti
 • podle cykličnosti
  • jednofázová: složení všech tablet v balení je stejné
  • dvoufázová: poměr obou hormonů se během cyklu mění ve dvou fázích
  • třífázová: dávka hormonů se během cyklu mění ve třech fázích, a tím se napodobuje fyziologický cyklus

Účinek kombinované hormonální antikoncepce spočívá v tom, že zabraňuje ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků). Zároveň zhušťuje hlen v oblasti hrdla děložního, čímž zabraňuje pronikání spermií a ztěžuje podmínky pro uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

Gestagenní HAK - obsahuje jen gestagen. Je vhodná hlavně pro kojící ženy, protože estrogen způsobuje pokles tvorby mléka. Mechanizmus účinku čistě gestagenní antikoncepce spočívá v zahuštění hlenu v oblasti hrdla děložního a zabránění proniknutí spermií do dělohy.

 

Čistě gestagenové preparáty mohou být:

 • Tablety - tzv. minipilulky . Vhodné jsou v době kojení, užívají se bez přestávky a proto při jejich užívání není menstruace. Mimo dobu kojení jsou méně spolehlivé než kombinovaná HAK a také chybí příznivé kosmetické účinky, které jsou podmíněny přítomností estrogenu.
 • Injekce - gestagenní injekce . Mechanizmus účinku je stejný. Aplikují se jednou za tři měsíce do hýžďového svalu. Většinou mizí menstruace.
 • Podkožní tyčinka - účinnost stejná jako u výše uvedených druhů gestagenové HAK. Implantát se zavádí pod kůži maximálně na období 3 let. Může ho zavést pouze lékař při použití lokálního umrtvení. Také v tomto případě menstruace většinou mizí po celou dobu zavedení.
 • Hormonální nitroděložní tělísko - tělísko je nosičem hormonu gestagenu, který funguje stejně jako v předchozích případech. Navíc má přímý vliv na děložní sliznici, která zůstává velmi nízká, takže téměř vždy mizí po dobu zavedení menstruace. Zavádí se do dělohy na 5 let. Je vhodné především pro ženy, které již rodily.

 

Postkitální antikoncepce

Používá se v případě podezření na oplodnění při nechráněném styku.

Postkoitální antikoncepce může být hormonální (je třeba ji užít co nejdříve, nejpozději ovšem do 72 hod po rizikovém styku). Nebo může být zavedeno nitroděložní tělísko (nejpozději 5 dní po rizikovém styku) - tato metoda se pro svou nespolehlivost a rizikovost již téměř nepoužívá.

 

Sterilizace

Přerušení vejcovodů ženy - provádí se laparoskopicky (operace bez břišního řezu) v celkové anestezii a vždy při několikadenní hospitalizaci, někdy je nutné sterilizaci provést nitrobřišní operací řezem. Zákrok je nevratný a hodí se pro ženy, které ukončily definitivně plánování rodičovství. Jednodušším výkonem je přerušení chámovodů muže - výkon je kratší a jednodušší, provádí se v lokálním umrtvení ambulantně. V některých zemích, například tradičně v Německu a Švýcarsku, tímto způsobem řeší mnoho párů ukončení plánování rodičovství. V Česku je sterilizace muže sice možná, leč bohužel zatím extrémně vzácná.

POZOR STERILIZACE ( přerušení vejcovodů nebo chámovodů) NENÍ KASTRACE (vyjmutí pohlavních žláz - vaječníků nebo varlat) !

 

Desatero

 

 • Na výběr je mnoho antikoncepčních možností, nechcete-li právě otěhotnět, vyberte vždy alespoň jednu.
 • Vždy uvažujte o kondomu a použijte jej vždy, pokud přesně nevíte, s kým spíte!
 • Mějte kondomy u sebe.
 • Nikdy nevěřte partnerovi, který tvrdí, že si zaručeně „dá pozor", případné těhotenství budete zaručeně řešit Vy.
 • Pokud by případné těhotenství bylo nechtěné a Vy byste uvažovala i o umělém přerušení těhotenství, nechte si předepsat hormonální antikoncepci, jedině na ni se můžete opravdu spolehnout.
 • Hormonální antikoncepce je spolehlivá dostatečně. Jediný kdo to může pokazit jste Vy sama - nedělejte chyby v užívání, jestliže toho nejste schopna, lepte náplasti - dávají menší šanci na chybu.
 • Pokud plánujete těhotenství za delší dobu,nebojte se dlouhodobých metod, jsou pohodlné a bezpečné.
 • Na každou hormonální léčbu je třeba si zvyknout - buďte proto na začátku trpělivá a vydržte alespoň 3 měsíce, vše se většinou upraví.
 • Tloustne se z jídla a ne z pilulek - na to jsou moc malinké a náplasti se nejí vůbec! Vaše váha je odrazem Vašeho životního stylu.
 • Neplodnost, nepravidelná menstruace a křečové žíly nejsou způsobeny antikoncepcí.

 

 

 

Chcete-li se zeptat odborníka, pak vložte dotaz do on-line poradny Antikoncepce .

Chcete-li na dané téma diskutovat, přihlaste se do diskuzního fóra .

Chcete-li článek pouze ohodnotit, pak vložte komentář .

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...