Jestliže jste se rozhodly začít užívat hormonální antikoncepci, ať už z důvodu ochrany před nežádoucím těhotenstvím nebo z jiného důvodu, je nutné navštívit gynekologa.

Hormonální antikoncepce je jen na lékařský předpis! Na základě anamnestických údajů a výsledků vyšetření lékař rozhodne o vhodnosti užívání hormonální antikoncepce a vybere vám správný antikoncepční přípravek.

V současnosti je na trhu velmi široká nabídka hormonální antikoncepce. Protože pojišťovny hormonální léčbu neproplácejí a celé financování je ve vašich rukou, bude vás lékař informovat i o cenách jednotlivých preparátů. Proto je konečné rozhodnutí při výběru antikoncepce ve vašich rukou. Platí však, že cílem každého lékaře je vaše spokojenost, a proto je snahou lékaře "ušít" vám antikoncepci "na míru".

Užívání antikoncepčních přípravků přináší ženě mnohé výhody. Kromě základního antikoncepčního účinku (ochrana před nežádoucím těhotenstvím), má antikoncepce i léčebné účinky. U mladých děvčat je to především pravidelná a méně bolestivá menstruace. Snižuje se též riziko možného zánětu malé pánve a vzniku cyst. Antikoncepce má pozitivní účinky na pleť a vlasy a chrání vás rovněž před rakovinou dělohy a vaječníků.

Na výběr antikoncepce bude mít vliv:

 • Forma antikoncepce - antikoncepční náplast, tabletky, nitroděložní tělísko, implantát.

  Pokud chcete flexibilní antikoncepci, jejíž užívání můžete kdykoli ukončit a plánovat rodičovství vybírejte mezi pilulkami a náplastí.

  • Náplast se lepí jen jednou týdně a je velmi dobře přilnavá. Náplast je pohodlná a máte také menší šanci udělat chybu. Tím je i bezpečnější. Náplast je šetrná k tělu a nezatěžuje žaludek. Hormonální dávka je velmi nízká, hladiny hormonů jsou stabilní.
  • Pilulky užíváte denně v pravidelnou denní dobu, polykají se. Pilulky jsou při bezchybném užívání také velice spolehlivé, existují v mnoha různých druzích.
  • Nitroděložní hormonální tělísko je vhodné spíše pro ženy, které již rodily, zavedení je snazší. Zavádí se na dobu 5 let.
  • Podkožní tyčinka je také velmi pohodlná, zavádí se na 3 roky.
 • Kdykoli lze přejít z pilulky na náplast a opačně.

  Pokud chcete dlouhodobou antikoncepci - plánujete rodičovství déle než za 3 - 5 let, přemýšlejte o dlouhodobých metodách. Jsou velmi pohodlné a většinou vás zbaví menstruací.

 • Kvalita preparátu - Kvalita souvisí především s druhem gestagenu, který antikoncepce obsahuje. Preparáty s obsahem nejmodernějších gestagenů třetí generace mají méně nežádoucích účinků, a tedy i vyšší bezpečnost. Některé ženy však lépe snášejí gestageny druhé generace, je to velmi individuální.
 • Cena - je jedním z kritérií při výběru antikoncepce. Je třeba si uvědomit, že i cena je ukazatelem kvality preparátu. Nejmodernější formy hormonální antikoncepce vykazují vysokou bezpečnost, účinnost a spolehlivost, proto je i jejich cena o něco vyšší. Platí však, že všechny přípravky, které jsou v Česku k dispozici prošly kontrolou a jsou bezpečné.

 

Chcete-li se zeptat odborníka, pak vložte dotaz do on-line poradny Antikoncepce .

Chcete-li na dané téma diskutovat, přihlaste se do diskuzního fóra .

Chcete-li článek pouze ohodnotit, pak vložte komentář .

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...