K fyziologickému porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství. Asi 2 týdny před termínem porodu dochází k poklesu dělohy, což je spojeno se sestupem hlavičky do spodní části pánve a nakloněním dělohy dopředu.

Může dojít k odtoku tzv. hlenové zátky z děložního hrdla, která bránila celou dobu těhotenství přístupu infekce k plodovým obalům do dělohy. Mohou se objevit krátké děložní stahy doprovázené ztuhnutím břicha - dělohy. Většinou rychle pominou a neruší maminku v běžné činnosti. Těmto stahům říkáme přípravné stahy, tzv. poslíčky. Nevedou ještě k porodu, ale připravují porodní cesty.

 

Konkrétním signálem, že začíná porod může být:

Odtok plodové vody. Protržením plodových obalů - blan dojde k odtoku plodové vody. Většinou jí bývá takové množství, že budoucí maminka nepochybuje o jejím původu. Někdy může voda jen prosakovat, takže ji lze zaměnit s močí. Vždy je však třeba přijet do porodnice, aby se zjistilo, zda se jedná o plodovou vodu. Protržením vaku blan a odtokem plod. vody dochází k otevření porodních cest a možnému nebezpečí vstupu infekce. Proto s odjezdem do porodnice  není vhodné dlouho vyčkávat příliš dlouho. Někdy,zřídka, ale přece, se stává, že otevřenými blanami a pootevřeným děložním hrdlem propadne pupeční šňůra do pochvy a dojde k ohrožení přísunu okysličené krve pupečníkem k dítěti. Plodová voda bývá většinou bezbarvá - čirá.Někdy mívá i nazelenalou barvu, to je signálem, že dítěti už se v děloze příliš nedaří a mělo by přijít co nejdříve na svět.

 

Pravidelné děložní stahy (kontrakce) - bolesti. Nejdříve může maminka vnímat bolesti jako pobolívání v podbřišku ( asi jako při bolestivé menstruaci) nebo bolest v zádech v oblasti kříže. Bolest je doprovázena ztuhnutím dělohy - břicho je na pohmat tvrdé. Stahy jsou z počátku nepravidelné - interval se počítá od začátku jednoho stahu do začátku dalšího stahu. Nejdříve jsou v intervalech několika desítek minut.Toto období může začít už v 38. týdnu a nevede ještě k porodu.Není podstatný rozdíl mezi počátečními kontrakcemi a poslíčky - ty mohou ustat a později znovu začít. V této době ještě obvykle nehrozí akutní porod, takže není nutné měřit s hodinkami kontrakce.K uvolnění napětí si maminka může dopřát teplou sprchu.Teprve když se intervaly mezi stahy zkracují na 10min. a méně, začínají být obtěžující a nepříjemné, je na místě odjezd do porodnice.

 

Krvácení (červené - asi jako při menstruaci). . Nestává se to příliš často, ale rozhodně se jedná o signál k akutnímu odjezdu do porodnice.

 

I. doba porodní - doba otevírací

 

Porod se dělí na 4 porodní doby. Miminko se rodí porodními cestami, které se dělí na tvrdé a měkké.Měkké tvoří děloha, děložní čípek - hrdlo děložní,svalové pánevní dno, pochva a zevní rodidla .Tvrdé pak pánevní kosti.

Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla. Dochází k pravidelným stahům dělohy - kontrakcím (po 10, 5, 3 min.), které trvají asi 20 - 30 sekund (ke konci první doby porodní  45 - 60 sekund), tím se otevírá děložní hrdlo. Děložní hrdlo je před porodem zkrácené, změklé a maličko pootevřené. Vlivem pravidelných stahů dochází ke zkracování děložního hrdla ,až se zkrátí na velikost prstenu. Tomuto prstenu se říká děložní branka.

Branka se dále vlivem stahů a tlaku  miminka otevírá na velikost průměru hlavičky děťátka, což je asi 10 cm. Je to doba poměrně dlouhá.U prvorodičky může trvat až 10 - 12 hodin. Pokud mamince během první doby porodní neodteče plodová voda sama, porodník během vyšetření perforuje obaly a umožní odtok plodové vody. V ideálním případě je voda čirá.

Jakmile se děložní hrdlo otevře na velikost průměru hlavičky, miminko může děložním hrdlem projít, vstoupit do porodního kanálu  a postoupit až k zevním rodidlům. Maminka začne pociťovat silný tlak na konečník jako při nucení na stolici, dítě tlačí na nervová zakončení močového měchýře a konečníku. Tím je ukončena 1. doba porodní.

 

Co dělat v I. době porodní?

Vše, co vám dělá dobře. Chodit, během stahu zaujmout nejpohodlnější polohu - stát, klečet, opírat se o partnera, sedět na míči, na porodní stoličce, na podložce, ve vaně, ve sprše ...Pravidelně při stazích dýchat. Pomalu nadechovat nosem do břicha, vydechovat dlouze ústy. Úplně se uvolnit mezi jednotlivými stahy - relaxovat. Pravidelně chodit na záchod, aby močový měchýř nebyl plný a neblokoval dítěti cestu. Porodní asistentka v této době chodí maminku vyšetřovat - vnitřní vyšetření pomáhá zjistit velikost rozevření děložního hrdla a poslouchá srdeční ozvy plodu , pravidelně se monitoruje  KTG (kardiotokograf - srdeční činnost plodu).

 

II. doba porodní - vypuzovací

 

Příjem na porodním sále

Po příchodu na porodní sál je většinou mamince natočen vstupní kardiotokografický záznam srdečních ozev miminka, maminka je zevně i vnitřně vyšetřena, aby se zjistilo, v jaké fázi porod je. Měří se krevní tlak, tělesná teplota a vyšetřuje moč na bílkovinu a cukr. Sepíše se porodopis (maminka by měla mít dopředu připravené kromě osobních věcí i veškeré doklady, tedy těhotenský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, občanský průkaz a oddací list, event. potvrzení o určení otcovství z matriky u nesezdaných párů, dohodu o jméně dítěte).

V průběhu porodu maminka obvykle dostane klystýr nebo jinou formu projímadla , která pomůže vyprázdnit se. Také může být maminka částečně oholená. O těchto technikách jsme psali již v čísle 1/05.Rodička je může odmítnout a personál by měl její přání respektovat, ale všechny uvedené postupy mají své opodstatnění. Nálev pomáhá mamince zbavit se obavy, že kromě dítěte vytlačí i obsah střev,což je v přítomnosti zdravotníků na sále pro mnohé ženy nepříjemné.Nástřih hráze  zabrání zbytečným komplikacím a špatnému hojení při jejím přílišném natržení při porodu.Rovněž pomůže předcházet komplikacím se sexem či s udržením moči v budoucnosti. Stejně tak holení genitálu omezí přístup infekce a usnadní hojení hráze.Také v případě nutnosti akutního císařského řezu je lépe být oholená, opět z desinfekčních důvodů. Nejlepší je, když maminka při prvních signálech porodu provede tuto proceduru sama doma.Stejně tak dnes již existuje více možností „rychlých projímadel" než jen samotný klystýr.Se správnou volbou pomůže mamince lékař nebo porodní asistentka.

 

Porod

Hlavička děťátka nutí maminku stále více k tlačení. Stahy jsou silné a časté. Hlavička napíná hráz, to je místo mezi zevními rodidly a konečníkem. Pokud je hráz příliš vysoká nebo příliš křehká, je vhodné udělat episiotomii, nástřih hráze. Provádí se v době intenzivního tlačení rodičky na napjaté hrázi, takže maminka nástřih nepociťuje. Potom se porodí hlavička děťátka, horní rameno,  spodní a ostatní část tělíčka dítěte už vyklouzne snadno ven. Po narození miminka dětský lékař zkontroluje stav děťátka (dýchání, srdeční činnost, barvu kůže, svalové napětí), a pokud je vše v pořádku, většinou položí dítě mamince na břicho.

II. doba porodní je daleko kratší a příjemnější. Většinou trvá asi 10 - 20 min. a pokud maminka dobře tlačí, nepociťuje bolest, ale pouze silný tlak.

 

Co dělat v II. době porodní?

Tlačit lze na porodní posteli, porodní stoličce, v podřepu, na kolenou, v opoře o partnera, na čtyřech atd... Je potřeba zhluboka se nadechnout, nejlépe do břicha, a dlouze tlačit do konečníku, jako při  zácpě. Potom vydechnout a znovu tlačení opakovat. Tlačit je potřeba po celou dobu trvání kontrakce.
Po nádechu je dobré stočit se jakoby do klubíčka, přitlačit bradu na hrudník. Tím se sepne tzv. břišní lis, který pomáhá mamince tlačit. Je dobré v této fázi úzce spolupracovat s porodníkem, který pomůže vybavit děťátko.

 

III. doba porodní - porod placenty

 

Po vybavení děťátka z dutiny děložní a odstřižení pupeční šňůry přestává mít placenta v děloze význam. Asi po 10 až 20 minutách se odloučí od stěny dělohy a spolu se zbytkem pupečníku a plodových obalů se  porodí ven. Porodí se během jednoho, už slabšího, stahu dělohy. Po porodu placenty zkontroluje porodník její celistvost. Část placenty přilepená na stěnu dělohy a neodloučená by mohla způsobit nepříjemné komplikace s krvácením.

 

Po porodu

Po porodu placenty zůstává maminka obvykle ještě cca 2 hodiny na porodním sále, kde  se zkontroluje porodní poranění. Při místním znecitlivění  se zašije ve vrstvách episiotomie, eventuelně natržení hráze. Dále se zkontroluje, zda nedošlo k poranění v pochvě a na děložním čípku. Je potřeba ošetřit všechna poranění, protože  neošetřená místa by mohla být zdrojem pozdějších komplikací (např.krvácení, zánětů apod.). Kontroluje se také výška a průběh zavinování - smršťování dělohy, krvácivost z dělohy (z rané plochy po placentě) a celkový stav rodičky. Po 2 hodinách na porodním sále se většinou maminka vymočí a osprchuje a je převedena na oddělení šestinedělí. Může mít  miminko od počátku u sebe nebo může požádat o jeho dočasné umístění na novorozenecké oddělení ,kde se o ně postarají sestřičky a odpočinout si.  

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...