Novorozenci, který přišel na svět v pátek 27.2. ráno při plánovaném domácím porodu v pražských Kobylisích, se krátce po narození zastavilo srdce. Záchranáři dítě v kritickém stavu převezli do nemocnice. Podle záchranářů se jedná o důkaz rizikovosti domácích porodů.

Tísňové volání o pomoc při náhlé zástavě oběhu novorozence, ke které došlo při plánovaném porodu doma, převzala dispečerka pražské záchranné služby tři minuty před devátou hodinou. Do bytu v Kobylisích ihned vyslala zdravotnickou i lékařskou posádku.

"Za neustále probíhající resuscitace byl novorozenec převezen v kritickém stavu speciální sanitou s inkubátorem na Kliniku dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.  

Třicetiletá matka byla do poporodní péče předána na porodnické oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce.

"Tento případ je dalším smutným důkazem zdravotního rizika, které plánované porody doma představují. Ve srovnání s vybavením porodních sálů a zkušenostmi porodníků jsou možnosti porodních asistentek v domácím prostředí v případě komplikací prakticky nulové," doplnila Ernestová.  

 

Porod doma je v zahraničí častější

 

Navzdory rizikům spojeným s porodem v domácnosti jej mnohé matky upřednostňují kvůli pocitu určitého komfortu a soukromí před prostředím nemocnice.  

"Porod je přece přírodní děj. Jenže i tento přírodní děj se může během minuty změnit v horor," uvedl k problematice sexuolog Radim Uzel s tím, že nečekané komplikace mohou vést k úmrtí dítěte i matky, kterému by se ve specializovaném prostředí dalo zabránit.

"Často čteme, jak to chodí v zahraničí: v Nizozemsku prý běžně rodí v domácnostech. Málokdo se však zmíní o tom, že tam sanitka čeká prakticky za rohem. Rodičku dopraví během několika desítek minut na operační stůl," dodal Uzel.

 

Četnosti porodů doma v některých zemích
USA 2 - 3 %
Velká Británie 4 - 5 %
Švédsko 2 %
Island 0,6%
Nizozemí 30% - ale v roce 1965 to bylo 60% - během posledních 40ti let počet porodů doma klesl

 

Výjimečně převzato z www.novinky.cz .

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...