Proč mluvíme o parodontitidě a ne o parodontóze ? 

Podle nové nomenklatury mluvíme o parodontitidě jako o zánětlivém infekčním onemocnění postihujícím tkáně parodontu, tj.okolí zubu. Je tedy narušená kost, závěsný aparát zubu, dáseň i zubní cement. Hlavní formy jsou agresivní a častější chronická.

Tomuto onemocnění vždy předchází gingivitis, tj. povrchový zánět dásně. Tudíž parodontitis vznikne vždy až po déletrvajícím zánětu povrchu dásně. Nejčastější gingivitis je podrážděná plakem, v případě těhotenství je ještě hormonálně modulovaná.

Parodontózis je již v odborných kruzích méně používaný výraz. Dříve se pod tento pojem řadily méně časté formy postižení parodontu, spíše degenerativní, chronické, nezánětlivého charakteru, kdy vazy kolem zubu degenerovaly, kost atrofovala. Tento nesprávný pojem se stále objevuje ve sdělovacích prostředcích. a neměl by se už nyní používat. Nový název pro "paradentózu" je parodontitis.

 

Jaká je souvislost mezi parodontitidou a těhotnými ženami ? 

Těhotná žena má zvýšenou produkci hormonů estrogenu a progesteronu.

Estrogen : sníží stupeň keratinizace dásně, tak se zvýší průnik škodlivin plaku do dásně.

Progesteron : zvýší propustnost kapilár, tak se zvýší otok dásně.

Mluvíme o těhotenské gingivitidě, která může při dlouhodobě špatné péči o chrup přejít až k parodontitidě. Hormonální vlivy tedy pouze zhoršují již přítomnou, plakem podmíněnou gingivitis. 

 

Jak se těhotenská gingivitida projevuje ?

Projevem zánětu - gingivitidy - je hlavně krvácivost. Ta se může projevit nejen při čištění zubů a při jídle, ale krev může začít stékat i samovolně např. ve spánku. Pak je to hyperplazie dásní (zbytnění, zduření), které jsou vlivem hormonů silně zvětšené, bolestivé,hyperplastické a v některých případech mohou až přerůstat zuby, což vadí nejen esteticky, ale i funkčně. V prvním trimestru se přidává dávivý reflex, žena trpí nevolnostmi, obtížně si čistí zuby.

Při zvracení zvyšují kyselé šťávy  pH v ústech a toto prostředí narušuje sklovinu a tím se zvyšuje možnost vzniku zubního kazu. Mění se chutě, zvyšuje se např. příjem sladkého, které se podílí na  tvorbě zubního plaku, což zase přispívá ke zvětšené krvácivosti. V neočistěném plaku jsou různé toxiny a bakterie, které se mohou uvolnit, dostat se do krevního oběhu a vzniklá infekce následně zvyšuje riziko předčasného porodu. To je  hlavní důvod, proč zánět dásní v těhotenství nepodceňovat.

Někdy se objeví i tzv.epulis, drobný útvar podobný nádoru na dásni, houbovitá papila, který je nejčastěji pouze lokální mezi dvěma zuby. Chirurgicky se odstraňuje jen v případě, když brání v přijímání stravy. Může i spontánně krvácet a jeho okolí se špatně čistí. Někdy recidivuje. Po porodu může spontánně zmizet. 

 

Jak často doporučujete jít v těhotenství k zubnímu lékaři ?                                                                                                                

Alespoň dvakrát, pokud je vše bez problému. A to na počátku při potvrzení těhotenského průkazu a pak před porodem.Vycházím z praxe, že maminky s novorozencem již hůře najdou čas na prohlídku. K některým zákrokům v těhotenství se lékaři neodvažují, jsou opatrní, mají ohledy na psychiku ženy a nechtějí ji vystavovat stresu. V prvním trimestru se velkým zákrokům vyhýbáme i kvůli nebezpečí potratu.. Proto doporučuji zajít na zevrubnou kontrolu již před plánovaným těhotenstvím. Nechat si před otěhotněním preventivně sanovat chrup,vyspravit zubní kaz, odstranit převislé výplně a očistit zubní kámen, který je nejnebezpečnějším pro svůj dráždivý moment pro začátek parodontitidy. Banální drobné ošetření během těhotenství ale nevylučuji. Pokud je nutný i nějaký menší chirurgický zákrok v dutině ústní, provádíme jej ve 2. trimestru. 

 

Jak dodržovat ústní hygienu doma ? 

Ta je velmi důležitá. Dvakrát denně vyčistit zuby 2-3 minuty zubním kartáčkem, promasírovat a pročistit mezizubní prostory, pokud to pacientka snese, tak použít i mezizubní kartáčky či nit. Techniku čistění a velikost mezizubního kartáčku je lépe probrat se svým zubním lékařem

Těhotné ženy se často čistění zubů začnou vyhýbat úplně, neboť se dáví. Často je čistí špatně, vezmou raději měkčí kartáček a čistí zuby i okolí jemně, neboť se bojí krvácení místo aby dásně promasírovaly a zpevnily. Také si špatně zuby čistí v zadních partiích, kde je to dráždí k dávení. To vše je chyba, protože zánět by mohl z povrchu dásně přejít do hloubky. Zoubky si prostě vyčistit musí.

Neměli bychom také zapomenout na  pestrou stravu bohatou na minerální látky. Od 3 měsíce se už u plodu tvoří zárodky zubů, takže bychom měli v tomto období myslet na zvýšený  přísun vápníku a dalších látek. Doporučuji ryby a zakysané mléčné výrobky, dostatek ovoce a zeleniny. 

 

Pokud si kvůli dávivému reflexu žena v těhotenství zuby čistit nemůže, jak má o zuby a dásně pečovat ? 

Prvně zkusit menší zubní kartáček s menší pracovní plochou a dávat si méně zubní pasty, protože i napěnění může vyvolat dávení. Pokud nic z toho přesto nesnese, tak doporučujeme výplachy úst různými speciálními ústními vodami (např.Corsodyl roztok), které nemusí být vždy chutné a mohou i trošku barvit zuby, ale vybíjí až na 12 hod.patogenní mikroflóru. Je to vlastně chemický kartáček na zuby, který v těchto případech kartáček zastoupí, i když ho nenahradí. Nebo lze použít 3% kysličník a vypláchnout ústa nebo ho nanášet na dásně vatičkou. Pozor ale na spolknutí. Mechanicky narušit plak kartáčkem je nutné. Pak použít ústní vodu jako doplněk. 

 

Když žena neuposlechne těchto rad je možné, že se gingivitida změní v parodontitidu ? 

Parodontitida je většinou dlouhodobá záležitost a těhotenství je doba krátká pro vznik a rozvoj této nemoci. Pokud byl před těhotenstvím narušen závěsný aparát i kost, zhoršení  za 9 měsíců je možné. Ženy, které neměly problémy před těhotenstvím, nemusí mít při řádné ústní péči obavy. 

 

 

 

Po porodu se případná gingivitida zlepší ? 

Problémy s gingivitidou způsobené hormony začínají kolem 2.měsíce a nejhorší bývají kolem 8 až 9 měsíce. Dalším faktorem je kojení. S laktací mohou problémy dál přetrvávat, dokud  hormony neklesnou na běžnou hladinu. Pak se otoky, krvácivost a citlivost upraví. Pokud ale proces k parodontóze začal a závěsný aparát a zub je narušený, nemůžeme čekat, že problém zmizí samovolně a musíme ho řešit. Žena musí být pod kontrolou a měla by se léčit.

Léčba pak spočívá v pravidelném odstraňování zubního kamene, naučení se správné techniky čistění zubů a používání mezizubních kartáčků. Nutné chirurgické zákroky u hlubších defektů provádíme raději až po laktaci, z důvodu vyvarování se stresu pro matku. Jinak nezbývá než čekat, až problém pomine s ustálením hladiny hormonů po porodu. 

 

 

Kolik žen těhotenskou gingivitidou trpí ? 

Téměř všechny. Je to 30 - 100% těhotných žen. Vážné problémy mohou nastat u žen, které už  nějaké problémy v době před otěhotněním měly.

V USA byl proveden výzkum, který tvrdí, že každý pátý předčasný porod je způsoben těhotenskou gingivitidou. Statistiky pro ČR nemám, nemohu to posoudit s podmínkami u nás, ale je to číslo alarmující. Předčasný porod mohou vyvolat toxiny a produkty vznikající u zanícené dásně vlivem plaku. 

 

Přibývá nemocných s parodontitidou ? 

2/3 populace v ČR trpí problémy s dásněmi.Terapii parodontitidy a gingivitidy potřebuje asi 85% populace ve věku 20 - 70 let ! V poslední době ale musím ve své praxi konstatovat, že si více pacientů uvědomuje hodnotu chrupu, zvyšuje se zodpovědnost za vlastní zdraví a to je potěšující. Mít svůj zdravý chrup je v dnešní době deviza a nejlepší investice. Mít pěkný a zdravý úsměv pomáhá při kontaktu s lidmi, v zaměstnání, ve společnosti. 

 

Jak se stavíte k tvrzení, že těhotenství vede ke ztrátě zubů? 

Ne, to není pravda, to je pověra. Ten kdo se o zuby stará a řádně je ošetřuje nemusí mít strach.

Přesto je vždy lepší jít i s malým podezřením za specialistou, který zuby zkontroluje a rozhodne o dalším postupu.

 

Rozhovor s MUDr. Michaelou Košinovou, praktickou zubní lékařkou a specialistkou v parodontologii, Brno.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...