Na záněty močových cest jsou ženy velmi náchylné v průběhu celého života. Velkou měrou však k jejich vzniku přispívá těhotenství - močový měchýř je totiž stlačován plodem a nemůže se dobře vyprazdňovat. U žen obecně však stačí ke vzniku infekce jen málo:  prochladnutí, nedostatek tekutin či špatná hygiena. Také z toho důvodu je infekce močových cest druhou nejčastější u nás.

 

Pokud se objeví, rozhodně nepatří k příjemným věcem, provází ji totiž časté nutkání na močení, které je provázeno pálením, řezáním, stejně jako  bolesti a křeče v podbřišku, bolesti v zádech, bolesti hlavy, nevolnost, vymočení jen nepatrného množství i přes silné nutkání, či zapáchající a nezvykle tmavá moč. Není nezbytné mít vždy všechny ttyto příznaky. Zejména v počátcích těhotenství mohou nevolnosti a těhotenský diskomfort maskovat příznaky zánětu.

 

„Zánět je ve většině případů vyvolán bakteriemi, které proniknou do močových cest vzestupně močovou trubicí. Mnohdy se jedná o bakterie z oblasti konečníku. Onemocnění může začít velmi prudce během několika hodin, anebo jeho nástup může být i méně nápadný až plíživý," vysvětluje MUDr. Ivan Kolombo z Urologické poradny Nemocnice Na Homolce v Praze.

 

Záněty trápí většinu žen

U zdravého člověka je moč sterilní. Obsahuje sice soli a odpadní látky, ale žádné bakterie, viry či plísně. Jakmile však mikroorganismy přilnou k ústí močové trubice a začnou se množit, rozšíří se rychle se do močového měchýře a infekce už klepe na dveře. Fakt, že onemocnění až v devadesáti procentech postihuje především ženy, je dán stavbou močového ústrojí, tj. kratší močovou trubicí. Podle lékařů prodělá většina žen zánět alespoň jednou za život, u některých se stává chronickým, tj. opakujícím se v různých časových intervalech. Jedna z pěti žen se s ním setká nejméně jedenkrát ročně.

 

Jak se bránit zánětům?

Do jisté míry se však dá zánětu bránit. Velmi důležitý je především pravidelný pitný režim a v případě nadměrného pocení (teplo, fyzická námaha) zvýšený příjem tekutin. Pokud totiž močové cesty nejsou pravidelně proplachovány, bakterie se rychleji množí, což vede právě ke zmíněnému zánětu. Rizikovými faktory je i nošení příliš těsných oděvů a velmi aktivní sexuální život. „Zvýšená sexuální aktivita je provázena vyšším rizikem močových zánětů a jako zvláště škodlivé se pro některé ženy ukázalo používání spermicidních krémů  nebo nevhodných typů poševních pesarů," vysvětluje doktor Kolombo. Mezi další opatření patří ochrana před prochladnutím, správná životospráva: hodně ovoce a zeleniny, naopak méně černé kávy, silného černého čaje a kořeněných jídel.

 

Za vším stojí bakterie z tlustého střeva

Nepříjemnou infekci způsobují v převážné většině případů bakterie Escherichia coli, které za normálních podmínek žijí v tlustém střevě a jsou součástí naší stolice. „Původně banální zánět, pokud není správně diagnostikován a léčen, může přejít do chronického stádia onemocnění. Bakterie se dostávají do hlubších vrstev sliznic a léčení pak může být mnohem složitější," dodává urolog. A přitom léčba je bezpečná a při současných možnostech medicíny velmi úspěšná.

 

Trápí vás nepříjemné příznaky? Na nic nečekejte - důležité je zánět zachytit včas. I když se stále nejčastěji k léčbě používají antibiotika, nemusí to být vždy nutné a optimální - například díky vedlejším účinků, u chronických zánětů a samozřejmě také u těhotných žen. Zda jsou ve Vašem případě nezbytná antibiotika nebo některý z přírodních prostředků, rozhodne lékař.

Při jakémkoli podezření na zánět močového měchýře nebo močových cest v těhotenství vyhledejte lékaře! Neléčená onemocnění mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod !

Neužívejte sama žádné prostředky ke zmírnění příznaků! V těhotenství nejsou vhodné urologické čaje a jine prostředky, které mohou poškodit Vaše dítě nebo vyvolat potrat nebo předčasný porod!

 

 

Tipy, jak se bránit zánětu:

 

- Vyvarujte se prochlazení.

- Dodržujte pitný režim. Lékaři doporučují 2,5-3 litry tekutin denně, rozložit na menší dávky vprůběhu dne. Díky tomu se zvýší průtok moči, která odplavuje škodlivé látky ztěla ven.

- Nezadržujte moč. Vymočte se vždy, když cítíte potřebu.

- Nezapomeňte na dostatečnou hygienu. Konečník udržujte suchý a vždy jej omývejte zepředu dozadu, abyste zabránily zavlečení bakterií do močových cest.

- Nepoužívejte spermicidní krémy.

- Noste bavlněné a nepříliš těšné prádlo.

 

Komentáře  

 
#1 ZánětyMartina 2013-11-24 15:21
Se záněty jsem měla v těhotenství taky velké problémy. Určitě to bylo způsobené i tím, že mě záněty močáku trápí celý život, nicméně během těhotenství to byl v podstatě jeden za druhým. Odmítala jsem brát antibiotika, protože ze zkušenosti vím, že se to může na dítěti nehezky podepsat (můj bratr se narodil s LMD, protože když ho maminka čekala, měla neštovice a brala antibiotika), jenomže přetrpět to bez ničeho bylo taky hrozné. Ve finále mi v lékárně poradili uroval akut, že si ho lidi chválí. Je fakt, že preventivně nepůsobil, záněty se mi vracely pořád, ale ten akutní zánět mi vždycky rozehnal, takže nakonec jsem se bez těch antibiotik obešla, ale myslím, že přetrpět všechny ty bolesti bylo horší než samotný porod.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...