Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku.

 

Proč vznikají?

Tento zánět pochvy způsobují hlavně kvasinky rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. Samy o sobě ještě nemusejí vést k onemocnění. Mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici.

K rizikovým faktorům, které podporují rozvoj vaginální mykózy, patří například užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, některé typy hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby, jídlo bohaté na cukry, stres. Příčinou může být i nesprávná hygiena - především nadměrné mytí intimních partií a používání parfémovaných mýdel a vložek, obtíže často vznikají po koupání v bazénu s chlórovanou vodou, někdy i po pohlavním styku. K přemnožení kvasinek přispívá teplé a vlhké prostředí, zejména nošení nevhodného prádla, upnutých neprodyšných kalhot nebo mokrých plavek, v nichž se intimní oblasti snadno zapaří. Někdy však mykózy vznikají i bez zjevné příčiny.

 

Jak se léčí?

Na léčbu akutních vaginálních mykóz jsou běžně používány čípky, masti nebo tablety souhrnně označované jako antimykotika. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech je zpravidla bez obtíží. Problém ale představuje skutečnost, že samotné vyléčení akutní mykózy nedokáže vždy zabránit jejímu častému opakování.

 

Velkým problémem je, když se mykóza vrací a opakuje

Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje jednoznačná odpověď. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou" ve vaginální tkáni. Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra celého organizmu, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice a některé další faktory. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity. Z uvedeného vyplývá, že léčba opakovaných vaginálních mykóz musí být komplexní.

 

Vhodné řešení - podpůrná léčba Wobenzymem

V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzymem. Jeho příznivý efekt lze přisoudit komplexnímu působení v organizmu: na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhá podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu. Zkušenosti s příznivým působením tohoto enzymového léku na imunitu jsou z celé řady různých medicínských oborů - při léčbě opakovaných zánětů dýchacích cest u dětí i u dospělých, u opakovaných zánětů močových cest apod. Každé opakování nemoci v poměrně krátkém časovém rozmezí upozorňuje především na to, že imunita nemusí být v pořádku.

 

Nejnovější výsledky projektu „Ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě opakovaných vaginálních mykóz"

Na realizaci tohoto projektu se podílelo 7 ambulantních gynekologických pracovišť v ČR. Po dobu dvou let bylo sledováno 62 žen (od 18 do 48 let). Výsledky byly vyhodnoceny datovým centrem Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM v Praze.

 

Co trápilo pacientky nejvíce? 

- svědění (95% všech žen)

- výtok (93%)

- pálení (66%)

- bolest při pohlavním styku (53%)

- bolest při močení (40%)

 

Jak byly léčeny?

Po celou dobu sledování (celkem 2 roky) byla pro léčbu akutních mykóz používána standardní antimykotická léčba ve formě čípků, mastí nebo tablet. Byl srovnáván počet vaginálních mykóz u každé pacientky za 12 měsíců bez podpůrné léčby Wobenzymem s následujícím obdobím 12 měsíců od začátku podávání Wobenzymu. Ženy užívaly Wobenzym v dávce 2x8 dražé denně po dobu 10 týdnů.

 

Na začátku mykózy 4x i více za rok

V roce před zahájením léčby Wobenzymem, kdy pacientky dostávaly jen standardní antimykotickou léčbu, měl největší počet sledovaných pacientek - 48 žen - mykózu 4krát. Šest žen ji prodělalo 5krát, pět žen 6krát. Po jedné pacientce ze sledovaného souboru 62 žen mělo mykózu 7krát, 8krát a 9krát.

 

Zlepšení u všech

 Ve sledovaném období 12 měsíců od zahájení léčby Wobenzymem zůstalo 39 pacientek (63% ze všech) zcela bez mykóz. 17 pacientek (27,4%) mělo mykózu pouze jednou, 4 ženy (6,4%) dvakrát a 2 ženy (3,2%) třikrát. U všech sledovaných pacientek došlo v roce od zahájení podpůrné léčby Wobenzymem ke zlepšení - tj. snížení počtu opakovaných mykóz.

 

Z výpovědí pacientek

(Zveřejněné příběhy jsou autentické, na vlastní přání pacientek uvádíme pouze jejich křestní jméno a údaj o věku.)

paní Šárka, 38 let
„Mykóza se mi poprvé objevila po druhém porodu. Je to už asi 8 let a od té doby se mi toto onemocnění neustále opakovalo. Vyzkoušeli jsme nejrůznější typy léků, vždycky tak asi měsíc jsem byla v pořádku a pak se to zase vrátilo. Asi před půldruhým rokem jsem začala užívat Wobenzym. Ze začátku jsem nepozorovala výraznější změnu, ale po dvou měsících se účinky tohoto léku projevily. I po skončení kúry jsem byla řadu měsíců zcela bez mykóz. Takovou úlevu jsem už léta nepoznala! Když jsem pak cítila začínající potíže, rychle jsem si v lékárně koupila velké balení Wobenzymu - a problém byl vyřešen. Občas se sice určité potíže přece jen dostaví, ale jsou nesrovnatelně slabší než dříve."

paní Naděžda, 43 let
„Gynekologické mykózy jsem měla dlouhodobě, v podstatě od dospívání. Často mě trápily čtyřikrát i více za rok. Navíc jsem ještě trpěla nepříjemnými opary v oblasti genitálií. Tyto mé problémy určitě souvisí s tím, že mám narušenou imunitu. Trpím na sluneční alergii a špatně snáším změny prostředí. Když jsme například měli odjet na dovolenou, šla jsem vždy předem ke gynekoložce, aby mi dala na cestu nějaký prostředek, protože jsem věděla, že změna prostředí se s největší pravděpodobností projeví opary a mykózami. V průběhu let jsem vyzkoušela nejrůznější prostředky - některé zabraly lépe, jiné nikoliv, často došlo jen k utlumení potíží, které se po čase zase vrátily. Asi před třemi lety jsem začala brát Wobenzym, který jsem užívala 10 týdnů. Osobně jsem byla jako matematička zpočátku skeptická, ale musím říct, že výsledek mě velice mile překvapil. Během užívání ani celý další rok jsem neměla vůbec žádné problémy. Od té doby - za dva roky - jsem měla mykózu jen asi jednou, maximálně dvakrát, a frekvence výskytu oparů klesla tak na jednu desetinu. Právě teď jsem v zaměstnání prodělala docela hektické období, takže jsem si řekla, že by to chtělo konečně zase pomoci oslabenému organizmu Wobenzymem."

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...