V širokém povědomí jsou vaginální infekce ztotožňovány s přítomností poševního výtoku. Většina žen pova­žuje za patologický výtok i běžné fyziologické zvlhčení pochvy a pokud něco takového objeví, ihned spěchá k lékaři. U těchto žen většinou ne­zjistíme kultivací přítomnost žádné infekce.

V průběhu menstruačního cyklu se vli­vem hormonů mění poševní sekrece. Její vrchol nastává kolem ovulace, tedy uprostřed cyklu. V tomto období většina žen sleduje zvýšenou vlhkost. Jedná se o zcela přirozený proces. Kromě toho: zdravá pochva není sterilní orgán, žije zde v rovnováze celá řada mikroorganismů. Problém nastává, když se tato rovnováha naruší.

 

Jak tedy poznám, že se jedná o infekci?

 Na vaginální infekci můžeme usuzovat, pokud je výtok hojnější, déletrvající, má žluté nebo zelené zbarvení, je hrudkovitý, zapáchá nebo je doprovázen nepříjemným svedením a pálením, často zhoršujícím se po pohlavním styku.

Pokud je výtok doprovázen navíc bolestmi břicha v klidu nebo při pohlavním styku a zvýšenou teplotou, doporučuji neprodleně navštívit léka­ře, aby vyloučil závažnější zánětlivé onemocnění, jakým je hluboký pánevní zánět.

 

Jaké jsou příčiny vzniku vaginálních infekcí?

 Stres, prochlazení, hormonální změny během těhotenství, změna partnera, perorální antibiotika atd. Většina pacientek má zkušenost, že takto reagují, takže by si v lékárně měly zároveň s antibiotiky obstarat pre­ventivně i nějaký prostředek vaginální hygieny. Zimní období s různými infekcemi horních cest dýchacích, které jsou velmi často kolegy praktickými lékaři léčeny antibiotiky, jsou takovými „gynekologickými žněmi". U velké části žen dochází společně s žádoucí likvi­dací patogenů v dýchacích cestách i k likvidaci části přirozené poševní flory, a tím k nerovnováze a přemnožení, nejčastěji kvasinek. V počátečních fá­zích je možno je zlikvidovat některým z přípravků poševní kosmetiky.

 

Způsobuje infekce užívání hormonální antikoncepce?

 Hormonální antikoncepce sama o sobě nezpůsobuje přemnožování poševní mikroflory. Ten zádrhel spočívá mimo jiné v sexuálním chování uživatelek. Jsou mladší, sexuálně aktivnější a většinou provozují nechráněný pohlavní styk. V průměru mívají také více sexuálních partnerů.

Je známou a stále omílanou pravdou, že pH zdravé vagíny by se mělo pohybovat v kyselých hodnotách kolem 4,2. Toto kyselé prostředí je výsled­kem činnosti některých bakterií, jako jsou lactobacily, jejichž přítomnost v pochvě je nezbytná. Kyselé prostředí a přítomnost lactobacilů plní funkci jakéhosi imunitního mikrosystému pochvy. Už nepatrné zvýšení pH na hodnotu 5 způsobí přemnožení mikroorganismů, např. typu Gardne-rella vaginalis, která je typická svým rybím zápachem. Když doplním, že pH mužského ejakulátu se pohybuje kolem hodnoty 7,8, což už je zásada, není divu, že pondělní přeplněné čekárny gynekologických ambulancí jsou běžným následkem „bouřlivého víkendu". V legraci říkávám svým pacientkám, že nechráněný pohlavní styk působí na pochvu podobně, jako by ji vypláchly roztokem z mýdla „Jelen". Zdravá žena se zdravou poševní florou se s tím dokáže vyrovnat, ale stačí stres, prochlazení, předchozí léčba antibiotiky a potíže jsou tady.

 

Jaká je potom léčba?

 Z předchozího je jasné, že kdyby­chom každý výtok a svěděni způso­bené přechodným narušením poševní mikroflory léčili antimykotiky a antibio­tiky, musela by je část žen brát většinu života, a to je samozřejmě nesmysl. Takto radikální léčbu nasazujeme pou­ze v případech, že je výtok provázen bolestmi břicha, horečkami, eventuelně je velmi silný, úporný, opakující se, a máme k dispozici i výsledky poševních kultivací, které ukážou, o jaký patogenní mikroorganismus jde. Při mírných obtí­žích dávám přednost lokální léčbě, kterou si ženy mohou obstarat samy v lékárně. Vlivem perorálních antibiotik se některé bakterie zničí, ale jiné se naopak mohou přemnožit nebo získat rezistenci a přejít do chronické formy. Kromě toho berete organismu možnost posílit vlastní imunitní schopnosti -všechnu práci uděláte za něj a přirozený imunitní systém stagnuje.

U nás, bohužel, stále ještě nepatří užívání vaginálních gelů a sprch k běžné intimní hygieně. Mnoho žen ani nerozlišuje vaginální gel, určený k prevenci poševních infekcí, a lubri-kační gel, jehož úkolem je nahradit absenci přirozeného zvlhčení pochvy při pohlavním styku a obvykle neobsahuje žádné antibakteriální přísady.

 

Doporučujete tedy ženám užívání prostředků vaginální hygieny?

Určitě. Pro každou ženu je zcela neodmyslitelnou součástí každodenní hygieny, že když se ráno nalíčí, tak se večer odlíčí, ale že by se „odlíčila" od ejakulátu, na to moc nemyslí. Tělo pak bojuje samo, a ne vždy to zcela zvládá.

Asi nejdůležitějším PRO pravidelného užívání prostředků intimní hygieny je prevence chronických onemocnění. Pravidelné výplachy pochvy (roztoky k tomuto účelu určenými) a pravidelné užívání vaginálních gelů, upravujících pH pochvy, většinou zcela postačující k udržení zdravé sliznice, která si poradí s počátečním stádiem většiny infekcí. Kvalitní přípravky vám nejen upraví pH, ale obsahují i desinfekční složky, fungují protizánětlivě, zklidňují pálení a svěděni.

 

Nehrozí, že potlačením počátečních příznaků zanedbám vážnější onemocnění třeba Chlamydie nebo kapavku?

Žádnou ze závažnějších chorob nevyléčíte poševní kosmetikou. Pokud se příznaky nelepší, nebo dokonce zhoršují ještě po čtyřech dnech, rozhodně navštivte lékaře. Chlamydie můžete chytit i respirační cestou a pozitivní protilátky v krvi mají i děti ve školce. Vlivem stále rozšířenějšího užívání antibiotik se s pravými pánevními infekcemi moc často nesetkáváme. Kromě toho se v našich zeměpisných šířkách závažné sexuálně přenosné choroby vyskytují poměrně zřídka - teď nechci bagatelizovat a nehovořím o AIDS. Je to asi 5-7 roků, kdy jsme naposledy kultivačně prokázali u naší pacientky kapavku, a to máme v našem zařízení v péči 11 tisíc žen...

 

Rozhovor poskytl MUDr. Aleš Skřivánek,

soukromý gynekolog, Olomouc

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...