Akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, neboť trápí 85% mladých lidí ve věku 15 - 21 let.V USA je akné ve věkové skupině 15 až 49 let nejčastějším důvodem návštěvy dermatologa s ročními náklady 1 milion dolarů. U mladých lidí si nemoc vybírá daň také v emoční sféře, protože je postihuje v důležitém období psychosociálního vývoje a může výrazně snižovat jejich sebevědomí.

K psychosociálním reakcím na akné patří uzavření se do sebe, problémy společenského charakteru, deprese, úzkost a hněv. Negativní dopady bývají častější u adolescenčních dívek, které jsou v tomto období zranitelnější než chlapci.

Akné může působit destruktivně a zanechávat trvalé a často zohyzďující jizvy.Gynekologové mohou být jedinými lékaři, k nimž dospívající dívky a mladé ženy přijdou a mohou tak jako primární lékaři začít s léčbou mírné až středně těžké akné hormonálními i nehormonálními prostředky.

 

Příčiny vzniku akné

Akné je nemoc způsobená zvýšenou hladinou androgenů - mužských pohlavních hormonů. Nejdůležitějším androgenem je testosteron. Zdravá žena tvoří fyziologicky testosteron ze 75% vaječníky a z dalších 25% nadledvinkami. Zvýšená hladina androgenů potencuje produkci kožního mazu a usnadňuje tak uchycení bakteriálního kmene spoluodpovědného za vznik akné Propiniobacterium acnes  v prostoru mazových žláz a vlasových folikulů. Testosteron se v kůži mění na tzv. dihydrotestosteron (DHT), který zvětšuje rozměry a zvyšuje metabolismus mazových žláz. To vede ke vzniku zátek v důsledku nahromadění mazu a bakterií.Činností bakterií vznikají v mazu látky podporující zánět a volné mastné kyseliny vyvolávající podráždění.

 

Rozdělení akné dle závažnosti

Akné lze rozdělit podle typu a závažnosti onemocnění.

Akné comedonica je charakteristická zátkami folikulů bez zánětu - komedony. Otevřené komedony s černou čepičkou mají otevřené folikulární ústí. Uzavřené světlé komedony vytvářejí hmatné papuly ( pupínky).

Z akné komedonica se může vyvinout zánětlivá forma akné, která na rozdíl od předchozí, již může způsobit zjizvení. Jedná se o akné papulopustuloza. Po prasknutí folikulární stěny se z komedonů vyvíjí zánět, papulky, pustulky ( hnisavé puchýřky ) a uzlíky. Papulky mají více než 5mm v průměru, pustulky obsahují hnis.Uzlíky jsou hlubší a větší než papulky, s průměrem nad 5 mm.Zánětlivá forma akné mívá za následek důlky a jamky v kůži s koloidním jizvením (jizvy plasticky vystupují nad povrch kůže).

Mírná forma akné je tvořena komedony,málo početnými papulkami nebo pustulkami bez uzlíků.Při středně závažné formě nacházíme vedle komedonů,papulek a pustulek i menší množství uzlíků.Těžká forma je charakteristická hojným počtem papul, pustul i uzlíků.

Vznik akné mohou vyvolat i různé kosmetické přípravky nebo léky - nejčastěji kortikoidy nebo anabolické steroidy - látky hormonální povahy.

U pacientů s velmi závažnou formou nebo časným vznikem mohou být příčinou akné systémová onemocnění.

Pokud je u žen akné doprovázeno i nadměrným ochlupením, přibýváním na hmotnosti,poruchami menstruačního cyklu a poruchami plodnosti, může souviset se syndromem PCO ( polycystických vaječníků), o kterém píšeme v jiném článku tohoto čísla.

 

Léčba

Lokální léčba - krémy, gely, slupující prostředky.Nejčastěji se jedná o tzv. topické retinoidy (kyselina vitamínu A). Podporuje obnovu tkání a působí především na mikrokomedony, brání vývoji nových ložisek a má i antimikrobiální účinek.Nežádoucími účinky jako zarudnutí, pálení a olupování kůže. Podobný účinek má i kyselina salicylová, která je k dispozici i bez předpisu a bývá často součástí bežných kosmetických přípravků tzv. exfoliačních.Benzoylperoxid je účinný v léčbě zánětlivé akné.Má protizánětlivé účinky a ničí bakterie Propiniobacterium acnes. Současně vysušuje nadměrný maz. Je dispozici v mnoha formách jako gel, masky, lotion atd. Bývá hlavní součástí volně prodejných kosmetických přípravků proti akné. Lokální antibiotika  snižují kolonozaci Propiniobacterium acnes bez nežádoucích účinků.Problém je, že nadužívání různých forem antibiotik v posledních letech způsobilo zvýšení bakteriální rezistence na tyto léky.

Systémová léčba - používá se u nemocných se středně těžkou až těžkou formou akné, kde je samotná lokální léčba neúčinná. Jednou z možností jsou perorální antibiotika (užívaná ústy).Stejně jako lokální antibiotika a perorální brání zánětlivým procesům prostřednictvím likvidace bakteriálních kmenů.Bohužel u nich hrozí i stejné nebezpečí - nízká účinnost v důsledku vytvořené rezistence.Kombinovaná perorální antikoncepce bývá vhodnou zahajovací léčbou. Je účinná samostatně nebo v kombinaci s dalšími perorálními nebo lokálními  prostředky.Jejich účinek spočívá v tom, že snižují koncentraci androgenů v těle, což nakonec snižuje i nadprodukci mazu.Pozitivní účinky perorální antikoncepce se nedostavují přes noc, jak by si pacientky přály.K posouzení účinku na akné je nutná nejméně tříměsíční léčba. I když u většiny žen s akné příznivě působí jakýkoli antikoncepční preparát,zdá se, že existují  rozdíly v odpovědi mezi jednotlivými jedinci.Nedostaví-li se v určené době odpověď, nebo se žena dokonce domnívá, že se akné zhoršila, je vhodné vyzkoušet jiný přípravek.

Těžká akné, vzdorující jiné léčbě se obvykle léčí perorálním podáváním analog vitamínu A. Ten působí na všechny faktory vzniku akné, snižuje tvorbu mazu i výskyt Propiniobacterium acnes. Zároveň tak předchází nežádoucímu zjizvení.Bohužel jsou však přípravky tohoto typu těžkými teratogeny ( způsobují závažná poškození plodů), tudíž je nutné, aby takto léčené ženy užívaly spolehlivou antikoncepci.

V lehčích případech akné akné lze použít i chirurgickou léčbu nejčastěji pomocí laseru.Paprsek laseru je pohlcován přesně tam, kde jsou uloženy žlázky způsobující akné. Energie laseru omezí jejich činnost. Krátce po prvním ošetření je znatelné zlepšení. Laserovou kůru je vhodné opakovat vždy po několika týdnech.Následky akné (jizvy) řeší s velmi dobrými výsledky korektivní dermatologie rovněž  laserem, mechanickou dermabrazí, krystalizací, injekcemi látek oplošťujících vyvýšené projevy do jizev či vytnutím nejpostiženějšího místa.

 

Závěr

Z články vyplývá, že léčba akné by měla být výsledkem spolupráce dermatologa a gynekologa.Zatímco dermatolog předepisuje spíše lokální léčbu a speciální perorální systémovou terapii, gynekolog by měl posoudit a vyšetřením vyloučit nebo potvrdit závažnost hormonálních příčin výskytu akné, zvláště u těžkých nebo chronických forem.Vždy je nutné vyloučit, že akné není jen průvodním jevem závažnějšího celkového onemocnění, jak PCO, Cushingův syndrom nebo dokonce nádorové onemocnění.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...