Potíže s hemoroidy jsou častou příčnou nesnází a rozpaků. Jedenkrát za život se s nimi setká přibližně 50% z nás -  dá se tedy říci, že patří mezi nejčastější zdravotní problémy. Hemoroidy mohou způsobovat nepříjemné pocity, někdy i bolest, ale při správné léčbě a dodržování preventivních opatření je možné potížím úspěšně zabránit.

Co jsou hemoroidy?

Poslední 2-3cm tlustého střeva označujeme jako řitní kanál. V této oblasti se vyskytují četné žilní pleteně a je to ta oblast, kde se hemoroidy vyskytují. Cévy pod povrchem sliznice vytvářejí drobné polštářkové útvary, které za normálních okolností napomáhají odchodu stolice. Když se tyto polštářky nepřiměřeně zvětší( hemoroidy) začnou se projevovat nepříjemnými příznaky jako je svědění, bolest či krvácení. Můžeme je přirovnat, lidem dobře známým křečovým žilám na dolních končetinách.

 

Jaké jsou příčiny vzniku hemoroidů?

Vznik hemoroidálních uzlů je multifaktoriální:

 • - vyšší věk, většinou se hemoroidy začínají vyskytovat u lidí nad 40 let
 • - sedavý způsob života, nebo dlouhodobé stání během dne
 • - těhotenství
 • - zvýšení nitrobřišního tlaku( např. při zvedání těžkých břemen, namáhavé cvičení, usilovné tlačení při stolici apod.)
 • - léky způsobující poruchu vyprazdňování( ať už se jedná o průjem či zácpu)
 • - chronický kašel
 • - strava snedostatkem vlákniny

 

Typy hemoroidů

Podle toho, kde hemoroidy vznikají, je lze rozdělit na dva druhy:

 • - Vnější hemoroidy vypadají většinou jako měkké polštářky kolem řitního otvoru, zřídka bolestivé. Pokud se vnich vytvoří krevní sraženina nebo trombóza postupně zmodrají a mohou způsobit náhlou, prudkou bolest.
 • - Vnitřní hemoroidy se vyskytují buď samostatně nebo ve shlucích kolem stěn řitního kanálu. Mohou vyhřeznout( vystoupit) zřitního otvoru při stolici a opět zmizet, když je člověk vklidu. Většinou nejsou bolestivé, ale mohou krvácet nebo vylučovat hlen

 

Příznaky hemoroidů:  při zvětšených hemoroidech si člověk může všimnout některý z následujících příznaků v oblasti konečníku: bolest, svědění, pálení a krvácení, přičemž bolest a krvácení mohou být způsobeny i trhlinou v kůži sliznice konečníku, kterou nazýváme fisurou.

 

Co dělat když mám podezření na hemoroidy.

Hemoroidy neohrožují bezprostředně váš život, ale některé z jejich příznaků jsou podobné příznakům závažných onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva. Proto je vhodné vyhledat lékaře a ujistit se , že se ve vašem případě skutečné jedná o hemoroidy. Lékař s vámi probere veškeré příznaky, zeptá se, jak dlouho příznaky trvají, jaké máte stravovací návyky, jaké užíváte léky, zda cvičíte, zda máte pravidelnou a formovanou stolici a zda-li se ve vaší rodině vyskytla rakovina tlustého střeva nebo polypy tlustého střeva. Lékař by měl provést vyšetření konečníku a v případě pochybností odeslat pacienta k endoskopickému vyšetření- rektoskopie a nebo nejlépe sigmoideoskopie ( vyšetření levé poloviny tlustého střeva) popř. koloskopie( vyšetření celého tlustého střeva).

 

Léčba: Cílem léčby je především ulevit příznakům, ulehčit vyprazdňování a upravit stolici. V případě, že doporučená léčba nepomůže, jsou k dispozici různé metody miniinvazivních zákroků. Chirurgický zákrok je nutný pouze ojediněle.

 

Konzervativní léčba: sem patří některé z běžných postupů, které si člověk může zkusit doma.

 • - užívání doplňku stravy sobsahem účinných látek: Hemodin, Hemoval
 • - sedací koupele sheřmánkem nebo dubovou kůrou
 • - použití léků, nejčastěji lokální( místní) aplikace ve formě mastí nebo čípků
 • - změna a zlepšení vyměšovacích návyků( vyhýbání se přílišnému tlačení apod.)
 • - upravení stravovacích návyků tak, abyste zabránili vzniku zácpy. Je to především zařazení stravy svysokým obsahem vlákniny- cereálie, otruby a celozrnné potraviny, zelenina, ovoce( jablka, hrušky apod.), sušené ovoce, oříšky a luštěniny(zvláště čočka a všechny druhy fazolí), dostatek pohybu, dostatečný příjem tekutin(alespoň 2,5l/den). Dietní vlákninu je možné zakoupit i vlékárně.
 • - nezapomínejte na kysané mléčné výrobky( především bílé jogurty) nebo potravinové doplňky sprobiotickými kulturami jako je např. Biopron 9

 

Chirurgická či miniinvazivní léčba: Mezi základní metody patří ligace hemoroidů - navlečení gumového kroužku na hemeroid s jeho následnou trombotizací a odpadnutím, sklerotizace - vstříknutí chemické látky do hemoroidu, „ vypálení" hemoroidu a v neposlední řadě je možné chirurgické vyřezání( vytnutí) žilní pleteně.

 

Co říci závěrem?

Prognóza přetrvávání nebo návratu hemoroidů závisí nejvíce na úspěšné změně vyprazdňovacích návyků, změně stravovacích zvyklostí a změny životního stylu. Jak již jsem napsal výše: hemoroidy neohrožují bezprostředně lidský život, ale příznaky, které jejich výskyt doprovázejí se mohou vyskytovat i u nádorového onemocnění střeva.  Proto by každý pacient při nálezu krve ve stolici, bolestí v konečníku nebo změně vyprazdňovacích stereotypů( změna charakteru stolice, nepravidelnost stolice apod.) měl navštívit lékaře.

 

MUDr. Radim Bužga, soukromý gastroenterolog Ostrava

 

Komentáře  

 
#2 Odp.: HemoroidyNina 2013-10-24 18:59
Děkuji za velmi zajímavý článek plný cenných rad a informací. Já sama trpím hemeroidy několik let, objevily se u mě po porodu a doposud s nimi bojuji. Bolest, kterou zažívám při těchto problémech bych nepřála nikomu, ani svému nepříteli. Mám za sebou nespočet bezesných nocí, které jsem trávila na záchodě s pláčem bolestí. Zkoušela jsem už různé rady i léky (mám na mysli léky volně prodejné, protože nejsem schopna, vzhledem k studu, který mám s hemeroidy spojený, zajít k lékaři), ale všechno bylo bez jakékoli změny, akorát, když jsem měla hemodin akut, tak se mi to hodně zlepšilo, hlavně, co se týče toho lokálního ošetření tou mastí, tak to mi asi pomohlo nejvíce. Takže nyní používám ten hemodin, ale netuším, jestli je možné s ním hemeroidy zcela zaléčit.
Citovat
 
 
#1 Hemeroidy a operace?Ivan 2013-10-22 09:09
S hemeroidy mám velké zkušenosti, zkoušel jsem množství mastiček, až jsem se octl na pokraji operace. V tu dobu jsem na internetu objevil přípravek anurex, a ačkoliv jsem k němu byl nedůvěřivý, byl jsem rád, že nemusím hned na operaci. Ač to zní neuvěřitelně a připadám si jako nějaký prodejce, anurex zabral, a já jsem vyléčený. Zkuste to, je to rozodně lepší než jít na operaci.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...