Matky dnešních třicátnic si mohou občas připomenout, jak snadné bylo otěhotnět v době bez moderní a spolehlivé antikoncepce. Je jistě lepší se před nechtěným otěhotněním chránit a porod si důkladně naplánovat. Současnost je ale ještě složitější.

Zhruba každý šestý pár v plodném věku v České republice má potíže s oplodněním. Lékaři, kteří studovali medicínu v sedmdesátých letech, připomínají, že mužům ročně ubývají asi dvě procenta spermií - počet spermií uváděný v učebnicích zmíněných lékařů jako normální se už prostě nevyskytuje. Za posledních 50 let se počet spermií u mužů snížil na polovinu.

Takto složitá situace postihla celý svět.

Potíže ovšem nemají jen muži. Ve 40 % případů je neplodnost dána zdravotními problémy ženy, ve 40 % případů je problém na straně muže a ve 20 % se vůbec nepodaří příčinu odhalit. Léčba bývá medikamentózní, nebo se volí jiný medicínský postup. K typickým prostředkům pomoci patří různé druhy asistované reprodukce.

Ve světě se pomocí asistované reprodukce narodilo první dítě v roce 1978, v bývalém Československu v roce 1982 (v Brně).

Moderní techniky asistované reprodukce pomáhají i bezdětným párům, kdy muž nemá dostatek kvalitních spermií.

A proč vlastně spermie ubývají? Jde o důsledek nezdravého životního prostředí a životního stylu spojeného s přemírou stresu. Svoji roli v problémech s oplodněním hraje rovněž odkládání otěhotnění ženami do vyššího věku.

V České republice se problematice umělého oplodnění věnuje 24 center, která ročně navštíví desítky tisíc párů, z nichž asi 10 000 dvojic podstoupí léčbu. Pojišťovny hradí ženám ve věku 22 - 39 let tři cykly oplodnění. Po čtyřicítce se rodičkám umělé oplodnění nedoporučuje.

Umělým oplodněním se ročně v naší republice narodí asi 2 500 - 3 000 dětí, tedy tři procenta z celkového počtu novorozenců.

Zatímco maminky se těší na vícečetné těhotenství, které často následuje po asistované reprodukci, gynekologové příliš nadšeni nejsou: děloha je „stavěna" na jeden plod a už dvojčata jsou zdravotně ohroženým těhotenstvím.

Máme se snad obávat, že lidstvo - při nastalém úbytku spermií u mužů - v dohledné době vyhyne? Prý se bát nemusíme, neboť příroda si vždycky pomůže. Je ale možné, ba dokonce pravděpodobné, že během příštích dvaceti let se počet dvojic se sníženou plodností zdvojnásobí. „Přirozené" početí se tak stane stále vzácnějším.

Anna Vejvodová

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...