Jedná se o degenerativní onemocnění nervové soustavy, při kterém odumírají buňky v části mozku nazývané černá substance ( substantia negra) Tato nervové buňky  produkují chemickou látku zvanou dopamin. Jedná se neurotransmiter - přenašen nervových signálů mezi nervovými buňkami - neurony.

Dopamin vysílá signály do části mozku, která řídí pohyb - bazální ganglia. Ta řídí pohyb svalů - vznikají pohybové potíže. Parkinsonova choroba  je progresivní onemocnění, což znamená, že časem se postupně zhoršuje . Nicméně tato progrese může trvat mnoho let.

 

 

Co je příčinou Parkinsonovy nemoci ?

Nikdo přesně neví, proč se nervové buňky začínají rozpadat. Na odhalení příčiny nemoci pracují celé vědecké týmy. Zdá se, že k onemocnění vedou určité abnormální geny a některé vlivy vnějšího prostředí (pesticidy). Pro tuto teorii však zatím neexistuje dostatek důkazů.

 

 

Jaké jsou příznaky Parkinsonovy choroby ?

Čtyři hlavní příznaky Parkinsonovy nemoci  jsou:

 

  • Tremor, neboli třes - chvění. Třes může ovlivnit ruce, paže, nohy, nebo hlavu.
  • Svalová ztuhlost nebo mimovolní pohyby.
  • Zpomalený pohyb.
  • Problémy s rovnováhou .

 

Třes může být prvním příznakem, kterého si všimnete. Je to jeden z nejčastějších příznaků onemocnění, i když ne každý jím trpí. Třes často postihne nejprve jednu ruku nebo nohu, nebo jen jednu stranu těla. V bdělém stavu v klidu se třes zhoršuje. Ve spánku nebo při pohybu se třes zklidňuje.

V případě, že jsou postiženy svaly, mívají pacienti problémy s polykáním nebo trpí zácpou, protože nepracuje střevní peristaltika.  V pozdějších stádiích nemoci, může mít osoba postižena Parkinsonovou nemocí  prázdný bezvýrazný obličej  a problémy s mluvením. Pouze někteří takto postižení lidé mají také snížené duševní schopnosti, většinou bývá zachována inteligence.

Příznaky Parkinsonovy choroby se obvykle začínají projevovat mezi 50 a 60 lety věku, výjimečně i dříve.

 

 

Jak se Parkinsonova nemoc diagnostikuje ? 

Lékař nejprve stanoví osobní a rodinnou anamnézu pacienta a dále udělá neurologické vyšetření. To obsahuje otázky a testy, které odhalí, jak dobře pracuje nervová soustava. Neurologický test zahrnuje kontrolu reflexů, svalové síly, zraku, atd.  Laboratorní testy se ke stanovení diagnózy Parkinsonovy nemoci nepoužívají, ale je vhodné je provést k vyloučení jiných onemocnění.

 

 

Jak se Parkinsonova choroba léčí ? 

Žádný účinný lék , který by léčil příčinu Parkinsonovy choroby zatím není znám. Nicméně existují léky, které potlačují příznaky nemoci a zkvalitňují tak pacientům život. Pokud jsou příznaky mírné, může se stát, že lékař žádnou medikaci nedoporučí.

V některých případech, se k léčbě používá  tzv. hluboká mozková stimulace. Při této léčbě, zavede chirurg  do přesně určené části  mozku, globus pallidus nebo do subthalamického jádra, tenkou elektrodu, která pomocí elektrických  signálů stimuluje nervové buňky, které kontrolují pohyb a umožňují tak svalům lépe pracovat. Jedná se o poměrně novou metodu, která však přináší velmi dobré výsledky. 

Existuje také mnoho věcí, které může pacient udělat pro své zdraví sám. Je dokázáno, že některé látky obsažené v potravě mohou stimulovat produkci dopaminu - např. vitamín B6. Cvičit, udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici je také důležitou součástí teraúpie. Fyzikální terapie a ergoterapie mohou velmi pomoci.

 

 

Jak  Parkinsonova choroba ovlivňuje život nemocných ? 

Nikdo nemůže vědět jistě, jak se bude  onemocnění u konkrétního pacienta vyvíjet, nicméně obvykle toto onemocnění postupuje pomalu. Někteří lidé žijí po mnoho let pouze s menšími příznaky, jako je třes v jedné ruce.

Mnoho lidí, kteří mají Parkinsonovu chorobou mohou dále pracovat . Teprve při zhoršení nemoci je někdy nutné změnit práci.

Většina nemocných trpí depresemi. Pocity smutku a beznaděje je potřeba svěřit lékaři a eventuelně řešit pomocí antidepresiv.

Komentáře  

 
#1 Nemoc je léčitelnáJana 2013-10-11 13:56
Muž trpěl parkinsnem už mnoho let.Na doporučení lékaře který tvrdil že věda je v koncích jsme navštívili léčitele.
Dnes po roce je na tom manžel tak jako před 9.lety.
Nepotřebuje invalidní vozík ani berle.
Jana
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...