Ano, kontaktní čočky vynalezl český chemik Otto Wichterle. Jeho slavný vynález prý začal tím, že odpoledne na Štědrý den roku 1961 uvedl doma do chodu aparaturu sestrojenou pomocí dětské stavebnice Merkur a odlil své první čtyři gelové čočky.

 

Do této doby se refrakční odchylky korigovaly pouze brýlemi, tehdy ještě se značně těžkými minerálními skly. Oproti brýlím má tento český vynález značné výhody :

 

  • Oproti brýlovým sklům kontaktní čočky nemění a nezkreslují velikost Vašich očí
  • Nezakrývají část Vašeho obličeje
  • Nemusíte řešit, zda Vám barva brýlí ladí s oblečením
  • Můžete se naplno věnovat svému oblíbenému sportu
  • Bez starostí si hrát se svými ratolestmi beze strachu, že Vám shodí nebo poškodí brýle
  • Perfektní periferní vidění
  • korekce astigmatismu, myopie i presbyopie

 

Jaká ta čočka vlastně je?

Mnoho lidí žije v domění, že kontaktní čočka je z PVC nebo jiného tvrdého materiálu a musí tak být v oku zákonitě nepohodlná. Čočky skleněné nebo z tvrdého plastu jsou dávnou minulostí, moderní měkké kontaktní čočky jsou vyrobeny z nejpokrokovějších materiálů, které jsou přibližně z poloviny tvořeny vodou, a proto pro denní noošení přirozené, jsou úžasně jemné a pohodlné.

Díky speciální technologii výroby, jsou čočky velmi tenké, cca 0,08 mm,což je méně než oční řasa. Představme si tedy kontaktní čočku jako drobný jemný plátek želé, který výborně koriguje i vysoké dioptrie, aniž by kdokoliv o této korekci věděl, dokonce i vy sami - měkké čočky jsou nyní již tak dokonalé, že na jejich nošení úplně zapomenete.

 

 

Mýty kolem kontaktních čoček... 

1.Kontaktní čočku je velmi obtížné nasadit do oka, natož ji pak odstranit...

...po krátkém vysvětlení odborníkem a správném nácviku, zvládne vkládání i odstranění opravdu každý... Nácvik u optometristy trvá cca 40minut a odcházíte s jistotou, že tuto techniku ovládáte

 

2.Čočku zapomenu na noc vytáhnout a ona mi zaroste do oka...

...to se opravdu stát nemůže... Dnes se již vyrábějí i kontaktní čočky vhodné na měsíční kontinuální nošení, takže je možné s těmito čočkami i spát celý měsíc  . Pokud si zapomenete vyndat jednodenní čočku a ráno se s hrůzou vzbudíte, že ji již neodstraníte, ani tehdy nemusíte panikařit, ale určitě si ráno čočky hned vyměňte za nové.

 

3.Péče o kontaktní čočky je náročná...

...je mnohem snažší než péče o brýle... Zatímco brýle si během dne několikrát sundáte a vyčistíte, kontaktní čočky si ráno nasadíte a večer vyhodíte. Variantou jsou i kontaktní čočky pro kontinuální nošení - tedy čočky, které si z oka nevytahujete až 4 týdny.

 

4.Co když mi čočka zapadne za oko?

...nesmysl...Kontaktní čočka Vám nezapadne za oko, maximálně se shová do záhybu v očním víčku. Pokud se Vám nedaří čočku vyndat, nepanikařte a stavte se u očníího lékaře nebo v optice, kde Vám rád pomohou. Někdy stačí oko pouzerozkapat a čočka vyplave sama.

 

 

Kontaktní čočky jsou pro každého!

Ano, opravdu neexistuje žádný věkový limit, kontaktní čočky mohou nosit děti (ty ale zásadně pod dohledem lékaře, protože oko dítěte se neustále vyvíjí), ale i lidé nad 60 let s presbyopií. Existují okrajové případy, kdy není možné čočky používat, jako např. při poruše tvorby slz nebo složení slzného filmu, při zeleném zákalu a při chronických infekčních onemocněních oka.

Věčnou otázkou je, zda čočky umí korigovat stejné vady jako brýle. Ano! Kontaktní čočky existují na klasické oční vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost, ale také na astigmatismus nebo presbyopii.

 

 

Kdo mi nejlépe poradí s kontaktními čočkami?

Většina z vás má jistě svého očního lékaře, který je odborníkem na oko jako celek a jeho nemoci, oční lékaři se ale většinou na kontaktní čočky příliš nespecializují nebo v oboru kontaktních čoček nemají až tak široký přehled. Specialista na kontaktní čočky se nazývá optometrista. Je to vystudovaný, kvalifikovaný odborník na přední část oka, jehož hlavní náplní práce je určení přesné korekce zraku a aplikace kontaktních čoček. Aplikací se myslí veškerá péče o klienta od změření zraku a prvního nasazení čočky až po kontrolu s čočkami. Optometrista tedy není lékař, najdete jej tedy v oční optice a ne v nemocnici. Každému nošení kontaktních čoček předchází refrakčnít vyšetření, první nasazení a vyndání čoček a zaučení v péči o ně.

 

Aplikace kontaktních čoček

Máte-li zájem o kontaktní čočky, je třeba abyste nejprve podstoupili jednoduché oční vyšetření u optometristy.


 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...