V posledních letech je stále více žen ochotno podstoupit operaci prsou pro své zkrášlení a zvýšení sebevědomí. Přestává to být výsadou movitých, mnohé z nás si prostě na tuto operaci ušetří. Počet klinik nabízejících tuto službu se zvyšuje geometrickou řadou, pro media je to vděčné téma.

Je tu ale další nemalá skupina žen, pro které je tzv.rekonstrukce prsu po onkologické operaci návratem mezi zdravé, návratem do života.

Na toto, ale i další témata, jsme si povídali s Prof. MUDr. Jiřím Veselým. CSc., přednostou Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně, známou mezi pacienty podle jména ulice - Berkova.

 

 

Zvyšuje se zájem o operace prsou ?

 

Ano, obecně se zájem zvyšuje. Naše klinika se stala specializovaným pracovištěm na rekonstrukce po odnětí prsu pro karcinom (mastektomie) nebo jiná nádorová onemocnění. Ženy s prokázaným karcinomem, či s genetickým postižením ( přítomnost genů BRCA1, BRCA2 ) a na základě rodinné anamnézy s dispozicemi ke karcinomu, jsou u nás velmi častou operativou. Je to nejen díky informovanosti onkologů o možnostech rekonstrukce, kteří k nám pacientky doporučují, ale i kamarádek, které jsou s výsledkem spokojené a "řeknou to dál".

Co se týče kosmetické úpravy prsu je trend také stále mírně narůstající.

 

Kdy se nedá rekonstrukce prsu provést ?

 

Rekonstrukční operace jsou omezeny onkologickým stavem. Pokud se jedná o metastazující proces nebo pokročilý nádorový proces, tak nerekonstruujeme. A také se řídíme přáním ženy, kdy některé pacientky operovány být nechtějí. Operace je zatěžující a časově náročná. Pokud není rekonstrukce prováděna v jedné operaci s mastektomií. Od onkologické operace k rekonstrukci upřednostňujeme interval 1 roku.

 

Je rekonstrukce prsu něčím limitována, např.věkem ?

 

Máme  pacientky, které mají ve dvaceti letech karcinom, nebo prokázanou genetickou anamnézu ( rakovina prsu u matky, setry matky, babičky, sestry). Ale operovali jsme i 60ti letou ženu, protože v těchto letech život nekončí a ona má před sebou třeba 20 až 30 let života. Jsou ženy, které by bez prsu nepřijaly samy sebe, ve vyhrocených případech by si sáhly i na život. Vzpomínám na případ pacientky, která měla velký nádor a odmítla být po operaci bez prsu. Radši riskovala, ale podstoupila operaci, kdy jsme ji operovali s onkology současně. Na kontroly docházela 7 let a myslím, že žije dodnes. Tyto operace, kdy provádíme subkutánní mastektomii s primární rekonstrukcí a stáváme se onkologickými chirurgy a zároveň rekonstrukčními současně při jedné operaci, nejsou tak výjimečné. Na naší klinice se provádí prakticky každý týden 2-3x. Je to díky preventivním operacím u žen s těžkou rodinnou anamnézou.

 

Jak taková operace vypadá ?

 

Mastektomie je šetřící, kdy se nebere celé prso, ale jen 1/4 prsa - kvadrant, tzv. kvadrantektomie. Také subkutánní mastektomie je méně zatěžující, odstraníme žlázu s tukem kolem a ponechá se kůže, podkoží a prsní dvorec s bradavkou. A nebo kůži šetřící mastektomie, kdy se neodstraní celá kůže, ale ta je využita k rekonstrukci prsu. Odstraní se dvorec s bradavkou a celá žláza s tukem.

 

A omezení u estetické operace ?

 

U estetické se hlavně řídíme přáním pacientky, ale i limity a pak našimi možnostmi. Velmi  záleží na psychickém stavu. Žena může být zatížena psychicky a má přání nesplnitelné. Pak ji  neoperujeme.

 

Je zde limitující věk, co řeknete 18ti leté slečně, která chce upravit prsa ?

 

V tom problém není. Rozmlouváme spíše mladým slečnám zmenšení, měly by počkat po dítěti. A to hlavně proto, že po kojení se někdy tvar prsu mění. Pokud ovšem abnormita nepřináší hodně psychických, společenských i zdravotních potíží, pak operujeme.

 

Co hradí ZP ?

 

Operace gigantomastie, tj.abnormálně velká prsa, a rekonstrukce po mastektomii. To jsou operace hrazené zdravotní pojišťovnou.

 

Jaké typy implantátů existují ?

 

Na naší klinice upřednostňujeme silikonové. Existovaly plněné vodou, ale u těch praxe prokázala, že v mnoha případech chlopeň držící vodu často selže a implantát zmenšuje svůj objem. Sojové a jinak plněné implantáty v podstatě nenašly širší uplatnění a ustoupilo se od nich.

 

Je operace hodně bolestivá ?

 

Pokud se při zvětšení prsou dávají protézy pod žlázu a nad sval je méně bolestivá, než když se dávají pod sval, kdy se musí část úponu svalu oddělit. Nicméně operace je v narkóze a pooperační bolest se dá vydržet, absolvovalo jí už mnoho žen. Vnímání bolesti je také vlastnost individuální.

 

Co rozhoduje, kdy dát implantát pod sval a kdy pod žlázu ?

 

Řídíme se jak přáním pacientky, tak fyzickými dispozicemi. Velmi štíhlým, prakticky s žádným podkožím, dáváme implantát radši pod sval, aby byl přechod implantátu a hrudníku plynulý. Pokud má žena více tuku v podkoží, lze dát implantát pod žlázu a kosmetický výsledek je velmi příznivý.

 

Jaké je nebezpečí rakoviny ?

 

Tento problém je diskutovaný mnoho let. Nicméně asi v roce 1993-94 byla s konečnou platností uzavřena otázka vztahu rakoviny a silikonových implantátů a bylo obecně, mezinárodně konstatováno, že se nenašla spojitost mezi těmito faktory.

 

A jiné problémy ?

 

Pravdou je, že velmi malé množství silikonu se dostane přes pouzdro implantátu ven. Avšak  kolem každého implantátu se vytváří tzv.vazivová kapsula - pouzdro, která ho zadrží a žádné nebezpečí nehrozí. Silikon se dál nedostane. Výjimkou je úraz, autonehoda, kdy může dojít k ruptuře protézy a poškození kapsuly. Pak hrozí ukládání silikonu do podkoží v podobě hrubých zrn a může se dostat i do kloubů. Takové poškození se dá lehce odhalit pomocí ultrazvuku, CT nebo magnetické rezonance.

 

Může žena kojit ?

 

Na kojení nemá implantát sebemenší vliv.

 

Proč ženy upřednostňují implantát před modelací -liftingem ?

 

Je to tak, protože implantát dokáže řešit více problémů. Ptotické prso, tzn. povadlé, lze modelací postavit a dotvarovat, aniž by se zmenšovala žláza, nebo část prsu. Jenže se tím nemění velikost, naopak se někdy zdá prso menší. Implantát řeší ptózu i zvětšení.

 

Po liftingu jsou větší jizvy ?

 

Jsou, u modelace může být pouze malá jizva kolem dvorců a nebo větší jizva, která jde vertikálně anebo ve tvaru T a v podprsí zůstávají obloukovité jizvy.

 

Kolik tyto operace stojí ?

 

To je věcí každého soukromého pracoviště, protože tyto kosmetické operace se provádějí jako privátní aktivita. Nemohu se proto vyjádřit za všechny pracoviště. My se pohybujeme v rozmezí 50 - 75 tisíc Kč při zvětšení prsu a kolem 30 tisíc Kč při redukci prsu.

 

Podle jakých kriterií by si měla pacientka vybírat kliniku ?

 

Kosmetické zákroky se prováděly již za socializmu, takže u nás mají tradici mnoha desetiletí. Já doporučuji najít si lékaře, kteří vychází z těchto základních pracovišť plastické chirurgie. Mají zkušenosti, dlouhou pověst, velké množství odoperovaných pacientek. Nová pracoviště bych pečlivě prověřil právě na dlouholeté zkušenosti v tomto oboru.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...