V čem jsou plastické operace jiné než ostatní operace? Zatímco k chirurgovi, gynekologovi, urologovi, ortopédovi a k dalším lékařským odbornostem přichází pacient se zdravotním problémem a operace ho má tohoto problému zbavit, plastického chirurga navštěvuje v podstatě zdravý člověk. Přeje si jen vypadat lépe, jde tedy především o kosmetický efekt. Proto je také - vedle nároku na zručnost plastického chirurga - ještě větší důraz než u ostatních operací kladen i na rychlý a bezproblémový průběh hojení pooperační rány.

Hojení rány je složitý proces

Ať už jde o operace nosu či krku, odsávání tuku (liposukce), modelaci či zvětšování prsů, anebo operace očních víček a ušních boltců, to, co pacienta po zákroku nejvíce trápí, jsou otok, zánět a bolest. Rychlost a výsledný efekt hojení do značné míry závisí na rozsahu samotné rány, jsou ale podmíněny také individuálně. Samotný proces hojení je ovšem stejný - probíhá v několika fázích a jeho součástí je tzv. sterilní zánět. Jde o přirozenou reakci tkáně na operační zákrok na rozdíl od zánětu vyvolaného případnou infekcí v ráně.

 

Zánět je přirozenou reakcí organizmu

Zánět sám o sobě není nic špatného, naopak, patří k základním nástrojům naší imunity. Jeho cílem je obrana proti škodlivinám, které pronikly do rány, a také obnova poškozených tkání. Podílejí se na něm faktory zajišťující srážení krve, cévní a lymfatický systém a nejrůznější složky imunity. Ideální je, když se poškození a jeho následky zvládnou co nejrychleji, když zánět proběhne jako akutní reakce a bez následků odezní.

 

Nezastupitelné místo lymfatického systému

Při odplavování zplodin a produktů zánětu z postižené tkáně hraje zvlášť významnou úlohu lymfatický systém. Proto je také velmi důležitý pro rychlé hojení rány. Z mezibuněčného prostoru odstraňuje tekutinu a látky, jež není schopen odstranit systém žilní. Jedná se o velké molekuly bílkovin, kapénky tuku, zbytky odumřelých buněk a bílé krvinky. Tyto látky se ve větší míře hromadí právě při zánětu nebo v průběhu hojení. Zvlášť velký význam má dobře fungující lymfatický systém pro hojení po liposukcích.

 

Proč se někomu rány hojí déle?

Mezi nejčastější příčiny poruchy hojení rány patří zhoršené prokrvení tkání, a to i v těch nejjemnějších vlásečnicích - poruchy tzv. mikrocirkulace. To způsobuje nedostatečné zásobení tkání živinami a kyslíkem, ale také zhoršené odplavování odpadních produktů zánětu. Mohou za to především cévní choroby (ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost), ale také nedostatečná funkce lymfatického systému. Rány se všeobecně hůře hojí s přibývajícím věkem, zvlášť intenzivně trápí tento problém nemocné cukrovkou, nevyhýbá se ale ani mladším lidem v produktivním věku. Neblahou úlohu hraje také špatná životospráva a stres.

 

Pozor na možné komplikace!

Pooperační rány obvykle doprovázejí otoky, krevní výrony a podlitiny, které zpomalují hojení a jsou také jednou z příčin bolesti. Závažnou komplikací rány bývají různé infekce, které se do ní mohou dostat. V takovém případě hovoříme o infekčním zánětu, a pak je zpravidla nezbytné nasadit antibiotika. Každá rána se hojí jizvou. Pro výsledný kosmetický efekt plastické operace je velmi důležité, aby tato pooperační jizva byla co možná nejmenší. 

 

Je možné hojení urychlit?

Hojení a jeho rychlost je individuální, přesto lze tento přirozený proces vhodnými prostředky podpořit. Po provedení plastické operace se osvědčují různé kompresivní návleky, které působí na další možné krvácení, brání rozvoji otoků a omezují bolestivost. Všeobecně je kompresivní bandáž nezbytnou součástí moderní estetické chirurgie. Důležité je také dbát na dobrou životosprávu, být v psychické pohodě a zejména v prvních týdnech po operaci se vyhýbat zvýšené fyzické námaze. V poslední době se v rámci této komplexní péče stále více osvědčuje tzv. systémová enzymoterapie - podávání enzymů (např. v léku Wobenzymu), které usměrňují průběh zánětu tak, aby proběhl co nejúčelněji a nejrychleji, omezují vznik a rozvoj otoků a krevních podlitin a přispívají k tvorbě malé jizvy.

 

Zkušenosti plastického chirurga

„V minulých letech jsme provedli studii použití enzymového preparátu Wobenzym na souboru 100 odoperovaných pacientů," uvádí MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., primář Kliniky plastické a estetické chirurgie MEDICOM VIP v Praze. V 80 případech se jednalo o problematiku kombinovaných kosmetických operací obličeje, dále šlo o operace ruky, kožních nádorů a poúrazových deformací. Souběžně bylo dalších 40 pacientů po operacích obličeje léčeno bez použití enzymů. Ve skupině léčených enzymy se zkrátila průměrná doba léčby, pacienti trpěli menšími pooperačními otoky a hematomy, bolestivost v ranách byla menší. „Nejenže je pooperační období zkráceno a je dán předpoklad k bezproblémovému průběhu hojení, ale zejména je tak optimalizován konečný výsledek terapie jak z pohledu operujícího lékaře, tak pacienta," zdůrazňuje přednosti podpůrné enzymové léčby MUDr. Vlastimil Víšek. Stejně dobré zkušenosti s enzymy mají lékaři a pacienti nejenom při plastických operacích, ale i při dalších chirurgických zákrocích - od složité výměny kyčelního kloubu až třeba po trhání zubu u zubaře.   


 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...