MUDr. Pavel Krejzlík z Brna, soudní znalec v oboru ústní, čelistní a obličejové chirurgie, laserové chirurgie a kosmetologie, ředitel společnosti Evropského centra zdraví a krásy, externí spolupracovník kliniky Bodyestet a Sanofyto má v aplikaci botulotoxinu mnohaleté  zkušenosti. Z nemalého výčtu jeho pracovního vytížení a praxe je jeho erudovanost zřejmá. Proto jsme informace o využití botulotoxinu pro krásu a také na omezení pocení získali na správném místě.

 

Historie botulotoxinu a jeho použití v kosmetologii.....

 

      Botulotoxin je klobásový jed, jeden z nejprudších jedů, které známe. Množství látky užívané v kosmetologii je ale asi 1000x menší, než je dávka toxická. V kosmetologii se užívá  botulotoxin typu A. Prvně byl použit v očním lékařství a neurologii a až následně lékaři v USA někdy v 80letech minulého století zjistili jeho možnosti při potlačení vrásek. Záměrně neříkám k úplnému odstranění. Nedají se samozřejmě redukovat všechny vrásky , ale jen  takové, které jsou způsobeny stahy mimického svalstva - tedy vrásky mimické. Vhodná je aplikace zejména v horní třetině obličeje, aby nedošlo k zásadní změně mimiky a člověk po zákroku nevypadal jako maska.

      Základními lokalitami pro použití je oblast očí - tzv.vějířky, oblast kořene nosu se dvěmi vertikálními vráskami a  horizontální vrásky na čele. Někdo aplikuje botulotoxin na drobné vrásky kolem úst, ale dochází  umrtvení svalů, kdy klient např. nenašpulí ústa nebo  nezapíská.

 

Účinek botulotoxinu.....

 

      Samotný účinek botulotoxinu spočívá v blokádě nervového zakončení, sval je denervován a nepřichází do něj nervový vzruch a je jakoby „mrtvý". Jenže nerv je "chytrý" a tak časem obroste jinudy a sval je zpět inervován. Účinek je tudíž reverzibilní, není nastálo.

      Pokud je mimická vráska příliš hluboká a jsou zde již narušena kolagenová vlákna, nemůžeme očekávat vyhlazení, ale pouze redukci vrásek. Zde je možné botulotoxin kombinovat s vhodným výplňovým materiálem, například s kolagenem nebo hyaluronovou kyselinou.

 

Délka účinku.....

 

      Účinek látky vydrží po první aplikaci asi 3 měsíce, po druhé asi půl roku a po třetí asi 9-12 měsíců. Čím déle se tedy látka aplikuje, tím déle účinek vydrží. Nicméně déle než rok účinek botulotoxinu nezajistíme a tak klient dochází 1x ročně nebo v lepším případě  se odnaučí používat určité svaly a tím odstup mezi aplikacemi prodlouží. Mojí zásadou je, že častěji než 2x za rok aplikaci neprovádím (mimo prvního roku).

 

Zásady po aplikaci botulotoxinu.....

 

      Po zákroku by si klientka neměla 4 hodiny lehat, aby botulotoxin nestekl např. do očí a nezpůsobil spadnutí víček a zhruba týden by neměla chodit na kosmetiku, solária, masáže apod. Je to ambulantní zákrok trvající 5-10 min. a je téměř bezbolestný.

 

Věk.....

 

      Dochází k nám všechny věkové kategorie. Samozřejmě nepřijmeme jako v Indii dívky ve věku 12 let, kde botulotoxin používají jako prevenci proti vráskám, avšak ženy  kolem 25 let docházejí pravidelně. Zvláště pokud mají v rodině silnou dispozici např. na vrásku mezi očima. Ale jak už jsem říkal, je tu velká naděje, že se odnaučí sval používat a mohou pak docházet v intervalech 2-3 let.

 

Kdy nezabere.....

 

Výjimečně botulotoxin nezabere. Tito klienti mohou mít vyvinuté protilátky, které mohli získat v minulosti malou intoxikací klobásového jedu a jsou popsány i případy vzniku protilátek při velmi časté aplikaci. Pak můžeme použít botulotoxin typu B.

 

Kontraindikace.....

 

      Kontraindikací při aplikaci botulotoxinu je těhotenství a laktace. Navíc v tomto období mají maminky asi jiné starosti, než vyhlazení vrásek. Při laktaci látku zásadně neaplikujeme do podpaží proti pocení, protože tam by mohlo teoreticky dojít k přenosu do mateřského mléka. Z chorob sledujeme některé nervové poruchy, alergie na některé složky přípravku a poruchy srážlivosti krve.

 

Kosmetické salony.....

 

      K účinkům botulotoxinu v krémech apod. nejsem oprávněn se vyjadřovat protože s nimi nepracuji. S tím mají zkušenosti spíše kosmetičky. Nicméně nesmíme zapomínat, že my látku aplikujeme jehlou přímo do svalu.

       Na tomto místě bych chtěl varovat před aplikací injekčního botulotoxinu právě kosmetičkami. Před takovým hazardem bych chtěl všechny klientky a klienty důrazně varovat, protože aplikace botulotoxinu do svalů je metoda, která patří do rukou školeného lékaře. Pokud pominu jak vůbec kosmetička k přípravku přišla, je to postup krajně nezodpovědný, protože zvláště v okolí očí vzniká nebezpečí hematomů nebo pokleslého víčka. Klient také může  při pohledu na jehlu zkolabovat a co si pak kosmetička s takovou osobou počne? Doporučuji se obracet jen na odborníky, nejlépe s dlouholetou praxí.

 

Nepovedený zákrok.....

 

      Ale i u nejlepšího odborníka se může stát, že dojde např.k nežádoucímu poklesu víčka. Naštěstí to není nevratný proces a cvičením a pomocí vitaminu B12 pro urychlení regenerace nervů  čekáme na vrácení do stavu před zákrokem.

 

Cena.....

 

     Cena za aplikaci je u nás pevně daná - za jednu jednotku roztoku  40,-Kč. Kolem očí je třeba 2x30 jednotek, takže celý zákrok stojí 2.400,-Kč. Na kořen nosu je třeba 50-60 jednotek a na celé čelo aplikujeme 80 jednotek.

 

Expirace.....

 

     Botulotoxin existuje ve formě prášku, který se ředí a který se musí do určité doby spotřebovat. Pokud lékař nemá dostatek klientů a včas ho nespotřebuje, účinnost látky klesá. Může se tedy stát, že klient po aplikaci nezaznamená zlepšení nebo pouze nevýrazné a krátkodobé.

U nás se používá botulotoxin z USA a Francie s drobným rozdílem v tom, že jeden drží na místě vpichu a druhý se trošku rozlije, což se dá využít např. při aplikaci proti pocení.

 

Botulotoxin proti pocení.....

 

V poslední době se začíná botulotoxin používat nejen k vyhlazení vrásek, ale i k potlačení lokálního pocení. Nejvíce ho aplikujeme do podpaží, pak v oblasti dlaní nebo plosek nohou, kde je ale zákrok bolestivější. Vlastní zákrok trvá řádově 20-30 min., efekt nastupuje přibližně do týdne a vydrží zhruba 9-12 měsíců. Ideální je podstoupit aplikaci v tomto jarním období, protože v létě nás pocení obtěžuje asi nejvíce. Nemusíme mít obavy z narušení přirozeného ochlazování při pocení, protože ošetřená lokalita je velká asi 7x4 cm a tato část se při pocení pak rozloží po celém těle. Velký zájem projevují lidé, kteří při svém zaměstnání musí být v saku, často podávají ruce apod. Zájem stoupá také u mužů.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...