Laser je  vysoce organizovaný paprsek - proud fotonů, který má tři základní vlastnosti. V první řadě tyto fotony mají pouze jednu barvu, laserový paprsek je tedy monochromatický. Víte, které světlo je vůbec "nejšpinavější"? Denní - bílé světlo. Fotony tvořící denní světlo totiž kmitají ve všech vlnových délkách, ale ve výsledném efektu se tyto délky navzájem vykrátí.

Naopak laser má jen jednu barvu, tedy vlnovou délku. Navíc fotony laserového paprsku kmitají pouze v jedné rovině - tomu se říká polarizace. Třetí vlastností laserového paprsku je koherence - to znamená, že fotony laserového paprsku, kmitají nejen ve stejné rovině, ale také ve stejné křivce.- O to je působení laserového paprsku intenzivnější.

 

Laserové přístroje

 

Je mnoho laserových přístrojů, což si často bohužel lidé neuvědomují. Mají pocit, že laser je pouze jeden univerzální a funguje na všechno. V první řadě tyto přístroje můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Do první skupiny patří tzv, lasery invazivní, tedy lasery chirurgické na kterých smí pracovat pouze speciálně vyškolení lékaři a do druhé skupiny můžeme zařadit lasery terapeutické , nebo-li biostimulační, se kterými mohou pracovat zdravotní sestry nebo i kosmetičky.

 

Chirurgické lasery se dále dělí do několika základních skupin podle toho, kde se laserový paprsek absorbuje.

Do první skupiny patří laserové paprsky, které se absorbují ve vodě. Nejvíce vody je obsaženo v kůži, a proto se tyto lasery mohou používat na odstranění vrásek, vpadlých jizev po akné nebo například bradaviček. Principem je tu odpaření vrchní části pokožky. V těchto případech se nezasahuje do hlubších vrstev kůže. Jedná se tedy o nekrvavou metodu při které nevznikají jizvy.

 

Druhá skupina přístrojů produkuje paprsek, který se absorbuje v krevním barvivu. Jedná se o "cévní" lasery, které se používají na odstraňování rozšířených žilek na obličeji ,na končetinách apod. Laserový paprsek barvivo rozloží, to je postupně vstřebáno, a cévu zároveň "zataví". Jiný typ laserového paprsku se absorbuje v melaninu, tedy pigmentu. Tyto lasery se používají při odstraňování pigmentových skvrn, nebo při depilaci. Právě u depilace je proto důležitá barva chloupku - pokud je chloupek světlý, laserový paprsek nemá šanci. Je tu i další omezení. Opálená, nebo pleť s více pigmentem , by se měla laserové depilaci vyhnout. Laserový paprsek totiž nepozná, zda je melanin obsažen ve folikulu chloupku, a nebo v kůži a hrozí zde riziko popálenin. Naštěstí v současné době je již v provozu nová generace laserů, určených k depilaci / NdYag lasery s prodlouženým pulzem/. Tyto lasery mají 4x větší výkon, 50-100x déle působí na kůži a paprsek se prakticky nevstřebává v kožním pigmentu. Vzhledem k těmto vlastnostem již paprsek nepůsobí tak povrchově, čehož lze využít k depilaci pacientů s tmavším typem pokožky či u opálených, zároveň zde nehrozí riziko popálenin a toto ošetření lze také provádět v letním období.

 

Do druhé základní skupiny laserů patří tzv. lasery terapeutické, nebo-li biostimulační. Tyto přístroje působí svým paprskem, který říká: " Pozor, pozor, buňko, měla bys fungovat tak, jak máš." I tyto přístroje můžeme dále dělit. Hlavně podle jejich barvy. Zatímco infračervený paprsek prostupuje do hlubších vrstev, tedy až do svalů a kloubů, červený a zeleny paprsek se absorbuje v kůži. V kosmetice a dermatologii se nejčastěji využívá paprsek červený. Zelená barva je sice účinější, ale takové přístroje jsou finančně dosti náročné. Další kritérium na rozdělení terapeutických laserů je jejich výkon. Přístroje s výkonem do 5 mW se mohou používat v kosmetikách, výkonější lasery ( 5 mW - 500mW )by měly využívat zdravotní sestry pod vedením lékaře, který léčbu indikuje. Terapeutické lasery se požívají při dohojovacích procesech, mají protizánětlivé a analgetické účinky a hlavně normalizují činnost buněk. V současné době se tyto přístroje nebo metody začínají často používat právě v kosmetických salonech jako součást preventivní péče o pleť. V každém případě je velmi důležité zvolit pro tyto účely správný typ přístroje nebo právě metody. Tak například méně účinný laser lze sice použít pouze samostatně , ale jeho účinek není nejideálnější. Po jeho působení sice začnou buňky lépe pracovat, ale k tomu potřebují živiny a především kyslík, což běžně získávají z krve. V tomto případě hrozí nebezpečí, že takový přístroj za dobu, která se běžně používá, není schopen dostatečně ovlivnit i krevní oběh, a stimulované buňky pracují na kyslíkový dluh. V současné době však již existují speciální metody jak tento problém úspěšně vyřešit .

 

 

 

Léčebné účinky terapeutických laserů

 

Terapeutické lasery se používají při dohojovacích procesech - poranění, popáleniny, pásový opar apod., mají protizánětlivé a analgetické účinky a hlavně normalizují činnost buněk.

 

Tyto přístroje můžeme rozdělit:

 

Podle jejich barvy :

 - infračervený paprsek prostupuje do hlubších vrstev, tedy až do svalů a kloubů,

 - červený a zelený paprsek se absorbuje v kůži.

 

V kosmetice a dermatologii se nejčastěji využívá paprsek červený.

Zelená barva je sice účinější, ale takové přístroje jsou finančně dosti náročné.

 

Podle výkonu :

 - přístroje s výkonem do 5 mW se mohou používat v kosmetikách,

 

 - výkonější lasery ( 5 mW - 500mW )by měly využívat zdravotní sestry pod vedením lékaře, který léčbu indikuje.

 

 

Použití laserů:

 

  

VRÁSKY

  

Vráska - je velice široký pojem. Můžeme je rozdělovat podle různých kritérií.

 

  • podle původu
  • vrásky způsobené nedostatečnou regenerací kůže
  • vrásky mimické
  • podle hloubky - čím je vráska hlubší, tím trvanlivěji je v pleti takříkajíc zakotvena

 

Vrásky mělké - prevence

 

Každý by si měl uvědomit důležitost prevence. Doposud platilo, že kdo vrásky ještě nemá, moc si jimi hlavu neláme a nad tímto problémem se nezamýšlí. Platí to zhruba do věku 30 let. Potom se objeví první náznaky a pokud se na ně nereaguje, přibývání vrásek rychle narůstá.

Zejména pro počáteční období se nejlépe osvědčilo používání švýcarské metody Lasocare, která spojuje účinky speciálního gelu Lasocare basic 645 a oranžově červeného laserového paprsku.

 

Samotné ošetření je velice jednoduché. Po vmasírování gelu do hloubky kožních pórů nastartujeme reakci světlem příslušného laseru. Zkušenosti ukazují, že tak dojde k intenzivnímu okysličení pleti s účinností jaká je jinými metodami prakticky nedosažitelná. Výsledkem je intenzivní regenerace jednotlivých vrstev pokožky. To se nejnápadněji projeví stejnoměrným vypnutím pleti, částečným vymizením drobných vrásek a zmenšením hloubky vrásek větších. První výsledky lze pozorovat už po první aplikaci , ale nejtrvalejších výsledků lze dosáhnout dlouhodobým pravidelným používáním gelu, který si pacient(ka) nanáší ještě každý večer doma.

  

Vrásky hluboké

 

Laserová terapie v dané oblasti využívá tzv. invazivní nebo-li chirurgické lasery. Díky této metodě umíme řešit i případy, které plastickou chirurgií řešit nelze, např. vrásky nad horním rtem nebo jemnější vrásky kolem očí, popř. odstraňování drobných defektů (znamének, bradavic) bez jizev. Laserový paprsek, přesně cílený zkušeným lékařem, je zaměřen na povrchovou vrstvu kůže - epidermis. Působí do předem určené hloubky tak, aby nemohlo dojít k nežádoucímu zasažení tkáně, která ošetření nepotřebuje. Ošetřená pokožka se tím zbavuje vody, buňky epidermu ztrácí životaschopnost a oddělí se od zdravé pokožky.Laserový paprsek zároveň zacelí všechny ranky či malé cévky v této spodní vrstvě, ta se tím jakoby stáhne a zároveň vypne. Po odpaření povrchové vrstvy pokožky jsou ošetřená místa načervenalá, vypnutá , někdy se může objevit i mírný krátkodobý otok. Vlastní hojení pleti probíhá delší dobu. Nejdůležitější je však první týden kdy je nutné tato místa pravidelně ošetřovat a dbát přesně rad lékaře. Po zákroku se mohou pacienti běžně sprchovat a mýt, avšak po omytí je nutno na ošetřené místo aplikovat doporučený přípravek. Již po deseti dnech lze bez problémů použít make-up                      .

Tento typ zákroku je ideální provádět v období od podzimu do jara. Důvodem k tomu je dlouhodobá citlivost ošetřeného okrsku na sluneční záření, jehož vlivem by mohlo dojít k nežádoucí reakci , např. k dočasné hyperpigmentaci. Naštěstí však v současné době existují speciální přípravky, které dokáží zabránit průniku slunečních paprsků, takže v nutných případech je možné provádět tyto zákroky i v letních měsících.

 

JIZVY

 

Téměř každý z nás na sobě jizvu má. Některé nevadí, protože časem vybledly a skoro je nevnímáme. Něco jiného jsou nápadné jizvy po úrazech, různých chirurgických zákrocích a akné, které zvlášť na obličeji a v ženských dekoltech působí značné trauma.

Při nehodě nebo úrazu musíme spoléhat na to, že nám lékař v rámci první pomoci ošetří poranění co nejlépe, a nemůžeme to nijak ovlivnit. Když si však chceme na kůži nechat sami něco odstranit, měli bychom se nejprve poradit s odborníkem. Nejrizikovější oblast pro vznik nepěkných jizev je hrudník, hlavně oblast hrudní kosti. V těchto místech potom může po chirurgickém odstranění několik milimetrů velkého znaménka, vzniknout i několikacentimetrová keloidní jizva. V tomto případě je lepší nic nepodnikat, nebo zvolit metodu, kde je riziko vzniku jizvy minimální, např. laser                    .

Jizva je méněcenná tkáň a nikdo neumí donutit kůži, aby se v místě jizvy plnohodnotně zregenerovala. V nejlepším případě je jizevnatá tkáň velmi nenápadná, v rovině s okolím, bývá světlejší a má lehce jinou strukturu. Je tedy jasné, že jizvu nikdo odstranit neumí, vždy je možná pouze její korekce                                 .

Způsob ošetření záleží na stáří a druhu jizvy, na lokalitě, mechanismu vzniku a fototypu pacienta. Ve většině případů se používají kombinace různých postupů.

Ovlivňování jizvy je nejlepší ve stadiu, kdy se tvoří, tedy co nejdříve. K tomu lze využívat biostimulační laser, který má hojivé, protizánětlivé a anestetické účinky. Ke korekci již vzniklých keloidních (vystouplých) jizev jsou používány invazivní lasery ( cévní a odpařovací ) v následné kombinaci s biostimulačními lasery, tlakové masáže, aplikace speciálních gelových náplastí, popř. injekční aplikace kortikoidů. Velkým problémem jsou jizvy atrofické, které jsou pod úrovní kůže. Do nich lze teoreticky napíchat kyselinu hyaluronovou, ale efekt není trvalý. Pokud se jedná o vpadlé jizvy po akné, lze ke korekci použít odpařovací laser. V případech akné je však vždy lepší a efektivnější ošetřovat již jizvy v průběhu aktivních projevů                                     .

Jednou z důležitých zásad u jizev čerstvých je ochrana před slunečními paprsky !

 

BRADAVICE

  

Bradavicemi je postiženo přibližně 5% veškerého obyvatelstva. Většinou jsou to benigní změny kůže, které postihují především děti a mládež, a které se často vyléčí samy od sebe. Původcem bradavic jsou viry. Lze se jimi nakazit přímým kontaktem kůže nebo také šupinkami odloupané kůže, v nichž jsou viry přítomny Množství kožních šupin leží kolem bazénů a jejich odtoků, stejně jako v koupelnách, kobercích, postelích apod. S těmito viry máme tedy neustálý kontakt. Přesto každý bradavice nedostane. Musejí se uplatňovat ještě další faktory. Důležitou roli zde hraje imunita organismu a vlastnosti kůže. Doba mezi kontaktem s viry a vytvořením bradavice se může pohybovat mezi 6 týdny až 20 měsíci.

Existují různé druhy bradavic. Nejčastěji se vyskytují klasické vystouplé bradavice, druhé místo zaujímají tzv. plantární bradavice na chodidlech nohou            .

Ošetření bradavic se řídí jejich velikostí, polohou a rozšířením. Ošetření laserovým přístrojem CO2 se v současné době jeví jako účinné a radikální ošetření, které zároveň nemá tak velké pozákrokové komplikace, jako chirurgické odstranění. Běžně se zákroky musí několikrát opakovat a vhodná se jeví kombinace s prostředky stimulující imunitu.

 

ZNAMÉNKA

  

Mladý člověk má obvykle na kůži kolem 25 mateřských znamének a s přibývajícím věkem jejich počet stoupá. Nacházejí se vesměs na místech vystavených slunci, tedy na obličeji, končetinách, ale i na trupu. Většina z nich nám činí pouze obtíže kosmetického rázu, ale některá z nich mohou být i nebezpečná. V tomto případě hraje roli čas.

 

Odstranění znamének lze provést chirurgicky (za vzniku jizvy ) nebo odpařením CO2 laserem ( riziko vzniku jizvy je minimální ). Laserovou odpařovací metodu lze použít pouze v případě, že jedná o znaménko, které není nebezpečné. Ke správnému určení postupu odstranění znaménka používáme digitální dermatoskop - Microderm analýza obsluhovaný zkušeným kožním lékařem.

  

ŽILKY

 

Téměř každý z nás má na těle nějaký kožní defekt - červené žilky v obličeji, "pavoučky, metličky" na stehnech a lýtkách. Snad největší psychické trauma prožívají celoživotně ti, co se narodili s tzv. "ohněm". Pomoc přináší cévní laser, který bez následků problémy odstraní.

Také cévní lasery od 80.let, kdy se začaly běžně používat v laserové estetice, prošly řadou změn. Poslední generace cévních laserů již velmi přesně působí na cílovou tkáň, již jsou v tomto případě žilky. Dochází k jejich tepelnému zničení bez poškození okolí. Takto lze ošetřovat drobné žilky v obličeji, na dolních končetinách i kdekoliv na těle. U žilek větších lze terapii s úspěchem kombinovat se sklerotizací jehličkou či minioperativními chirurgickými metodami. Cévním laserem lze odstraňovat také jakékoliv jiné cévní anomálie jako ohně, hemangiomy apod                                           .

Při zákroku se také předchlazuje povrch pokožky, čímž se ošetření stává téměř nebolestivým s minimalizací vedlejších účinků /otok,zarudnutí kůže apod./

 

OHEŇ

 

Ošetřování ohňů patří do základního spektra laserových výkonů.

Oheň - cévní anomálie, která vzniká chybnou diferenciací tkání v těhotenství u plodu. Jedná se o zmnožení cévek v kůži určité lokality. Dle typu cévek je poté i barva ohně od světle červené skvrny na kůži až po tmavě fialovou.

Léčení ohňů cévním laserem je v současné době technologicky nejvyspělejší a nejšetrnější metodou. Laserový paprsek je schopen cíleně zatavit cévky ohně bez porušení kožního povrchu a okolních tkání . Tím se stává ošetření výrazně šetrnější ve srovnání s předchozími mechanickými metodami jako dermabraze / broušení /, sněžení dusíkem, či radionuklidová terapie. Tyto metody byly zatíženy poměrně vysokým procentem vedlejších nežádoucích účinků a po ošetření v poměrně velkém procentu docházelo k tvorbě jizev.

 

 

EPILACE

 

Odstranění nežádoucího ochlupení patří v současné době mezi nejvíce se rozvíjející oblasti laserové chirurgie.Pro miliony lidí, kteří byli rozčarováni dosud obvyklými metodami odstranění chloupků jako je holení, elektroepilace či odstranění chloupků voskem měla laserová epilace představovat bezpečnou, efektivní a zdánlivě permanentní cestu k odstranění ochlupení.

Naneštěstí mnoho pacientů, kteří podstoupili depilaci první generací depilačních laserů /např.rubínových či alexandritových/ nedosáhlo všeobecně očekávaného efektu. Také nepříjemnou nevýhodou těchto depilačních laserů bylo velké vstřebávání paprsku v pigmentu pokožky,což velice často vyvolávalo u lidí s tmavší pokožkou povrchové popáleniny nebo přechodné snížení pigmentace kůže                                        .   

V současné době je již dostupná nová generace laserů, určených k depilaci - NdYag lasery. Tyto lasery mají 4x větší výkon, 50-100x déle působí na kůži a paprsek se prakticky nevstřebává v kožním pigmentu. Vzhledem k těmto vlastnostem již paprsek nepůsobí tak povrchově, čehož lze využít k depilaci opálené kůže, nebo klientů s tmavším typem pokožky.

Bolestivost zákroku se liší podle typu používaného laserového přístroje. Např. epilaci laserem Smartepil Deka, vnímá klient pouze jako lehké pálení aniž by byla nutnost pokožku předchlazovat. Zároveň zde dochází k minimalizaci pozákrokových komplikací, jako je otok, zarudnutí nebo vznik povrchových stroupků            .

I pro ošetření novou generací epilačních laserů platí nutnost opakování jednotlivých ošetření. Doporučuje se cca 5 základních ošetření v intervalech 4 - 12 týdnů a dále dle potřeby drobné korekce po 3-5 měsících.

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...