Dobře se nalíčit není tak samozřejmé, jak by se na první pohled zdálo. Některé ženy mají cit pro barvy a dokáží vyzdvihnout přednosti svého obličeje, některým to moc nejde a další to radši vzdávají. Vůbec nemáme ambice v pár řádcích vše dokonale vysvětlit, ale pár aktuálních informací společně s těmi základními a nadčasovými může pomoci v nesnázích.

 

PLEŤ 

Základem pro dobře vypadající make-up je zdravá pleť, ale ani ženy a dívky s akné nebo pigmentovými skvrnami nemusí nad sebou lámat hůl. Na kosmetickém trhu je nepřeberné množství prostředků nejen k potlačení nebo odstranění těchto problémů, ale i ke korekci a překrytí kožních defektů a ještě jsou s léčivým bonusem. 

Nejprve nanášíme na očištěnou pleť denní krém podle typu vaší pokožky. Další vrstvou je barevný  make-up, který volíme v barvě pokožky. Má oživit a vyrovnat barvu pleti. Můžeme volit silně krycí nebo lehký transparentní.

Nanášet ho lze mnoha způsoby, jeden z nejlepších je vklepat ho prsty tak, aby dobře přilnul. Nezapomeňte make-up správně nanést až ke kořenům vlasů, k uším a přes hranu brady do ztracena, abychom nepůsobily jako maska. Vizážisté preferují spíše lehčí a jemnější barevný make-up, aby se mohl vklepávat i ve dvou vrstvách. Zásadou je, že lépe je nanést několik tenkých vrstev, než jednu silnou. Výjimku tvoří kompaktní pudr, který se nanáší houbičkou. 

Jak najít správný odstín ? Podklad se nemá od tónu pokožky odlišovat a při nákupu ho nezkoušíme na hřbetě ruky, ale na nenalíčeném obličeji a nejlépe na denním světle.

Aby make-up dlouho vydržel, třeba pro večerní příležitost, máme pro vás trik. Nalíčenou pleť lehounce navlhčete mlhou z rozprašovače, jemně osušte a přepudrujte. Chce to ale opatrnost, abyste si make-up nepoškodily. 

Pokud ráno spěcháte nebo chcete jen přes víkend lenošit, můžete barevný make-up vynechat a použijte pouze korekční tyčinku na zamaskování pupínků a barevných nerovností. Tu můžete také použít přes make-up na zakrytí větších defektů. Světlý odstín korekční tyčinky máme pro zakrytí kruhů pod očima, ale musíme ho nanášet ve velmi tenké vrstvě nejlépe přes make-up, aby se barva neusazovala do vrásek. 

Pokud obličej působí leskle, odsajte opatrně přebytečnou mastnotu kosmetickým ubrouskem jako pijákem a naneste pudr. Ten je vhodný z několika důvodů : pleť se stane hedvábnou, fixuje podklad s barevným make-upem a celý obličej barevně sjednotí a zjemní někdy příliš výrazné barvy na tvářích nebo očních víčkách. Mimoto pudr vstřebává tuk a pot, protože je vyroben z 90% z přírodního mastku. 

Na výběr máme sypký a tuhý pudr. Kdy jaký použít ? Práškový pudr je pro nás nejdůležitější, kompaktní je jen pro opravu make-upu mimo domov. Množství naneseného sypkého pudru můžeme korigovat a když to s ním přeženeme, lze ho i jemně štětečkem setřít. To u kompaktního téměř nejde, ale zase ho bez problému vezmeme do kabelky. 

Sypký pudr nanášíme jemným štětcem nebo labutěnkou. Nanášíme ho vždy na závěr líčení, po eventuelním nalíčení tváří a očí, ale pozor, před líčením řas ! Na štětci nesmí být silná vrstva pudru, a tak ho nejprve lehce oklepneme. Nepudrujeme stylem "prášení", ale pudr spíš jemně vtlačujeme. 

Barva pudru má být opět stejná jako podklad, na který ho nanášíme. Existují i bezbarvé, transparentní pudry, které se přizpůsobí každé pleti. S lesklým pudrem pracujeme velmi opatrně. Hodí se hlavně k večernímu líčení a jen na malé plošky lícních kostí, spánky, ramena aj. 

Velmi důležité je udržovat štětec a labutěnku v čistotě. Nejen že se při dlouhém používání slepí a nemohou nanášet pudr v jemném množství, ale hlavně se mohou stát přenašečem bakterií. Měly bychom je prát jednou týdně, kvalitní přírodní štětec vypereme šamponem. 

 

OBOČÍ 

Tvar obočí výrazně ovlivňuje vzhled obličeje. Módní bylo silné, tmavé nebo jen úzká čárka. Dnešní doba preferuje přirozenost a tak i do tvaru obočí zasahujeme minimálně. Tvarování má některé tradiční zásady. Trháme obočí nad kořenem nosu, protože srostlé dává obličeji zachmuřený výraz. U silného obočí tvar zužujeme jen vždy v prostoru od víčka nahoru. Nikdy neměníme horní přirozený oblouk. Ideální obočí začíná nad spojnicí chřípí nosu a vnitřním koutkem oka a končí nad spojnici chřípí a vnějšího koutku oka. Délka se dá zkrátit bez problémů, ale co s krátkým obočím ? Možnosti jsou dvě : zbytek jemně domalujeme měkkou tužkou, nebo se můžeme rozhodnout pro permanentní make-up, tetování. 

Barva obočí by měla odpovídat barvě vlasů. Delší efekt odbarvení nebo přibarvení zajistí odborník v kosmetickém salonu, jinak používáme hnědé, černé nebo šedé tužky na obočí. Nikdy nemalujeme do obočí linku, ale jemně dotečkujeme nebo čárkujeme. Aby obočí udrželo tvar, můžeme ho přetřít průsvitným gelem nebo troškou tužidla na vlasy. 

 

OČI 

Barva očních stínů se řídí určitými pravidly a nebo také ne. Jak tomu máme rozumět ? Můžeme přijmout zásady typologie, můžeme volit tóny podle oblečení, věku, příležitosti a nebo prostě můžeme experimentovat. Nic není zakázané, jen bychom měly mít na paměti určitou míru vkusu. Dnes si povíme zásady techniky líčení očí, o barvičkách až příště. 

Oční stíny můžeme koupit práškové, krémové a v tužce. Použití práškových stínů (sypké nebo tuhé) je celkem bez problémů. Použijeme pěnový aplikátor, speciální štěteček nebo prostě špičku prstu. Krémové stíny jsou výhodné pro nositelky kontaktních čoček, protože nehrozí nebezpečí vniknutí pod čočku.U lacinějších je nevýhodou jejich usazovaní v záhybu víčka, kterému částečně zabráníme přepudrováním. Oční stíny v tužce jsou praktické na cestování, jejich složení je dané výrobcem. 

Před aplikací očních stínů by mělo být víčko bez mastnoty. Pro fixaci barev a předcházení usazování v záhybech je vhodné víčko přetřít make-upem nebo pleťovým podkladem. Barvu nanášejte v malém množství a roztírejte jí do ztracena směrem nahoru k obočí. Sytější barva patří k okraji víčka a na jeho vnější koutek. Existují různé triky k vylepšení tvaru a posazení oka, ale téma je to obsáhlé a necháme si to také do příštího dílu. 

Použití oční linky se v historii líčení objevuje a zase zaniká a to v různých variacích. Vždy se ale dá použít tenká linka v barvě stínu, která decentně zvýrazní oči. Záleží jen na vás, zda se v ní cítíte dobře a sluší vám. Např. tmavé linky kolem celých očí všem ženám nesluší a také oko zmenšují. K nanášení linky je třeba trochu cviku, komu se třese ruka ať čárku natečkuje. 

Oční linky máme různých typů, tekuté v lahvičce s tenkým štětečkem nebo ve formě kajalové tužky. Ta je výhodná na líčení dolního víčka, stačí jemně nanést a pak rozetřít navlhčenou vatovou tyčinkou. Výraz zůstane velmi přirozený a oči získají kontury. Totéž můžeme ve větší míře u barevné kajalové tužky provést na horním víčku a nahradíme tím oční stíny. Pro fixaci nezapomeňme víčka jemně přepudrovat. 

Řasenka je při líčení nezbytná. Můžeme vynechat oční stíny nebo barevný make-up, ale bez namalovaných řas zůstanou oči  nevýrazné. Řasy před líčením nesmíme zamastit krémem. Řasenka má mít kvalitní kartáček s krátkými štětinami. Barvíme od kořínků a po krátkém zaschnutí naneseme ještě druhou vrstvu. Aby se řasy neslepily, použijeme speciální kartáček na rozčesání. Praktické je nechat si světlé řasy nabarvit u kosmetičky. Naprosto nevhodné ze zdravotních a estetických důvodů je řasenku před spaním neodlíčit a druhý den nanášet další vrstvy. Řasy vypadají těžké, slepené a nevzhledné. 

 

RTY 

Líčení rtů se zdá na první pohled velmi jednoduché a přesto existuje mnoho triků, které nám to usnadní. Pod rtěnku lehce naneseme krém nebo balzám, které udrží rty vláčné. Obrys rtů namalujeme konturovací tužkou, která vyznačí linii pro rtěnku. Díky ní můžeme velikost rtů korigovat, ale nesmíme zapomenout, že by měla mít stejnou barvu jako rtěnka. Rtěnku nanášíme ve více vrstvách a aby déle vydržela, vždy odsajeme přebytečný tuk do ubrousku a také ji můžeme přepudrovat. Poslední vrstvou může být bezbarvý lesk. Perleťový lesk a rtěnky zvýrazňují nerovnosti rtů a vrásky v okolí. Proti popraskaným rtům používáme rtěnky silně zvláčňující. 

Celkový make-up volíme podle několika kritérií. Podle tvaru obličeje, barevné typologie, příležitosti, věku, oblečení, roční doby atd. Hlavně se ale musíte cítit půvabně, upraveně a sebevědomě. Módní trendy nás budou vždy ovlivňovat, ale důležitější je vytvořit si svůj styl.

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...