Nehet   -   nehtová   destička   - je tvořen převážně keratinem, proteinovou (bílkovinovou) substancí, která tvoří základ každé zrohovatělé tkáně. Má bělavou barvu a skrz něj prosvítá narůžověle zbarvené nehtové lůžko.

 

Nehtové lůžko  je zásobeno mnoha krevními cévami nutnými pro výživu a neustálý růst nehtu a je to ta část pokožky, na které leží tělo nehtu.

 

Malé půlměsíčkové místo před neh­tovým kořenem - nehtový měsíček - je místem, kde začínají rohovatět nehtové buňky, které zůstávají pevně srostlé s lůžkem nehtu.

Nehtový     kořen se nachází při bázi nehtové ploténky a je uložen pod pokožkou.

 Vychází z aktivně rostoucí zárodečné tkáně - matrix . Ten produkuje hmotu nehtu, protože se v něm množí buňky a procházejí zde procesem rohovatění. Pokud nedojde k jejímu poškození, narůstá hmota buněk bez přestání.

Kůže  nehtu chrání kořen nehtu  před vniknutím bakterií a nečistot.   Nemá se odstřihovat ani násilně odstraňovat.

 

Nehtový val   má za  úkol  krýt neviditelnou  část  nehtového  kořene a nehtový záhyb.

Nehtový záhyb je zase   kluzká   kolejnice přirůstající        nehtové destičky.    Je    pevně spojena s nehtem až k bříšku  prstu,   po kterém   se   nehet "při růstu pohybuje.

Okraj  nehtu  je část nehtové destičky, která opouští nehtové lůžko a stává se zde   odumřelou zrohovatělou vrstvou. Ta se dá bez problémů stříhat a pilovat nejlépe po 2 mm.

Zdravý nehet naroste za měsíc přibližně o 0,3 cm. Jeho růst je samozřejmě ovlivněn stravou či nemocemi.

-   Zajímavé je, že roste rychleji v létě
než v zimě.

-    Na prostředníčku roste nejrychleji
a naopak na palci nejpomaleji.

  • - Nehty na nohou rostou pomaleji než
    na rukou, protože jsou silnější a tvrdší.
  • - Dětem rostou nehty rychleji ave stáří
    se růst zpomaluje.

Různé deformace, poruchy a nepravidelnosti nehtu jsou většinou důsledkem nemoci nebo poranění, v neposlední řadě také dědičnosti. Pokud o nehet v důsledku nemoci nebo úrazu přijdeme a není poškozená zárodečná tkáň, trvá náhrada nehtu přibližně čtyři měsíce. Nově narostlý nehet však bývá v těchto případech většinou často zdeformovaný.

Manikúra

Pokud si nehty pilujete sama, vždy dbejte na to, aby tahy pilníkem byly v jednom směru. Pohyby pilníku v obou směrech mají za následek rozštěpení nehtu. A jaký zvolit tvar a délku nehtu? To záleží čistě na vás. Při rozhodování berte v úvahu tvar nehtového lůžka (to je ta část prstu se kterým je nehet srostlý) a samozřejmě kvalitu nehtu. Délku zvolte takovou, aby vám nepřekážela při běžné práci.

 

Při barevném lakování nehtu použijte nejprve bezbarvý lak (zabrání vzniku nažloutlých skvrn při použití barevného laku), poté naneste dvě vrstvy barevného laku a na závěr naneste opět vrstvu bezbarvého laku. Ten celou úpravu zafixuje a barva vám na nehtu déle vydrží. V současné době se dá již na trhu koupit takzvaný lak 3v1 a nabízí jej firma Max Factor. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že v jednom výrobku je obsažen ošetřující podkladový lak, barevná vrstva a diamantově tvrdý krycí lak, který chrání nehty proti štěpení a lámání.

Poruchy nehtů

Mnohou z nás už jistě trápil nějaký problém, který se týkal našich nehtů a nevěděly jsme si s ním rady. Dnes Vám přinášíme přehled nejčastějších problémů nehtů a jejich možné řešení.

Nejčastěji diskutované téma - bílé skvrny - ve většině případů zapříčiní mechanické poškození nebo stříhání kůžičky. Podle odborníků bychom měli používat nehtový olej nebo olejovou tužku, odstraňovač kůžičky a Calcium s vitamínem E. Během růstu nehtu skvrny postupně vymizí.

Při používání špatného odlakovače a chybném pilování nehtů může dojít k jejich štěpení. Tady nám pomůže opět Calcium s vitamínem E, dále keratinový komplex, používání správného odlakovače a v neposlední řadě nehtová modeláž.

Měkké nehty jsou důsledkem častého působení vody nebo mechanické námahy. V tomto případě je pomoc stejná jako při štěpení nehtu.

Často se také ptáme co je příčinou podélného rýhování nehtu. Tento stav nehtu nás nemusí znepokojovat, protože jde   většinou   o   dědičnou   dispozici nebo   narušení   kořene   nehtu.   Zde nám pomůže peeling nehtu, nebo jeho modeláž.

 

Horší je to v případě příčného rýhování. Tady bývá příčinou infekce, avitaminóza, ztráta minerálů nebo chybná dieta. Pomůže nám tady opět Calcium vitaminem E, keratin komplex, leštící blok, nebo pro okamžitý efekt, nehtová modeláž. To vše doplněné vyváženou stravou.

Pokud Vás trápí krátké, pomalu rostoucí nehty, může to být zapříčiněno nervovou poruchou nebo infekcí. Zde pomůže nehtová modeláž.

Vysychání   kůže   okolo   nehtů   je následkem špatné péče nebo zbytnělé či ztvrdlé kůže. Pomůže vám nehtový olej nebo olejová tužka a odstraňovač kůže.

Vklesnutý nehet má na svědomí vysychající nehtová kůžička. Nehet ošetříme nehtovým olejem nebo olejovou tužkou a použijeme odstraňovač kůže, nožík na kůžičku a štipky. Pozor, tento stav může avizovat i určitá onemocnění, např syfilis!

Zbarvení a naleptání nehtu způsobují laboratorní práce, agresivní látky, barva pronikající do pigmentu a také nikotin. Tady pomůže leštící blok a Calcium s vitamínem E.

Namodralé nehty můžou signalizovat krevní nebo srdeční poruchu. Pokud se vám na nehtu objeví tmavé, nafialovělé, téměř černé nebo hnědé skvrny, nevyvolávejte paniku. Jde o zaschlou krev nalepenou k nehtu, která spolu s nehtem odrůstá. Je to následek poranění. Poraněný nehet pouze ošetřujte opatrněji a vyhýbejte se tlaku na nehtovou ploténku.

Samostatnou kapitolou jsou nehtové plísně. Možností jak tuto plíseň získat je mnoho. Může jít o nedostatečnou hygienu, a to nejen rukou, ale také například pracovních nástrojů v nehtových studiích. Při každém podezření na plíseň vás v nehtovém studiu odmítnou obsloužit a doporučí vám návštěvu kožního lékaře. Nemějte jim to za zlé, neboť chrání nejen sebe, ale také ostatní zákaznice. Nehtová plíseň je pro manikérku totéž, jako salmonelóza pro cukrářku.

Na stav nehtu mají také vliv tělesné a duševní dispozice. K vnitřním dispozicím patří například vysoký krevní tlak, hormonální nepravidelnosti, zubní poruchy (paradentóza), chybná dieta, alergie, záněty, psychika a stres. K vnějším dispozicím patří chemikálie, rozpouštědla, saponáty, chybná manikúra nebo mechanické poškození.

péče o pokožku rukou

Jak jsem posledně slíbila, budeme se v dnešním díle věnovat péči o pokožku rukou. Její poškození se nedá napravit tak rychle jako ulomený nehet, a proto si naši pozornost určitě zaslouží, i když na to většina z nás často zapomíná.

V první řadě by se mělo stát naprostou samozřejmostí používání kvalitního vitaminového krému na ruce po každém mytí. Nejlépe dělají kůži rukou vitaminy A, C, E. Jen pravidelná péče nám zaručí krásnou a pružnou kůži.

Největší pozornost bychom měli věnovat rukám v zimě. Kvalitní rukavice nejsou jen módní doplněk, ale zároveň ruce chrání před chladem a neustálým střídáním teplot, které pokožku velice vysouší.

1x měsíčně si naše ruce zaslouží také hloubkové ošetření. Aby bylo dokonalé, nechtě si jej udělat v některém ze salonů. Mělo by zahrnovat: očištění rukou pomocí odličovacího mléka, peeling - ten napomůže odstranění odumřelých kožních buněk, masáž - ta zajistí překrvení pokožky pro lepší příjem živin z krému nebo masky.Ty se nanesou v silnější vrstvě a poté se ruce zabalí na 20 minut do froté ručníku. Zbytek krému se může vetřít do rukou.

 

Co můžete udělat pro ruce sami doma?

Každý večer si je ve vlažné mýdlové vodě  důkladně vyčistěte  kartáčkem na  ruce - ten zajistí peeling i   masáž.Poté ruce        natřete výživným vitaminovým krémem.

Jednou týdně můžete nanést silnější vrstvu, zabalit ruce do      bavlněných rukavic a nechat působit přes noc. Ke zpevnění napomáhá také střídavá koupel v teplé vodě a ledové tříšti. Střídavě do nich noříme ruce na několik sekund.Pro okamžitý účinek ponořte ruce na 15 - 20 min. do ohřátého slunečnicového, olivového nebo ricinového oleje.

Pokožce také velmi svědčí přísun čerstvého vitaminu C. Proto si při každé příležitosti potírejte ruce citrónovou nebo pomerančovou šťávou (ta ruce zjemňuje a mírně bělí) a poté si ruce namažte kvalitním krémem.

Osvědčená je také maska z tvarohu, medu a pár kapek citrónové šťávy, kterou necháme působit opět patnáct až dvacet minut.

Neuvěřitelných výsledků docílíte, když si ruce na noc namažete vazelínou a zabalíte je do bavlněných rukavic. Na poprvé to není nic příjemného, ale pokud to vydržíte, výsledek stojí zato.../

více se dozvíte na www.fryzl.cz\abc.života

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...