Největší výskyt vší bývá vždy  začátkem školního roku, kdy se děti vracejí z prázdnin a mezi sebou si vyměňují nejen své zážitky. V poslední době se tito parazité objevují i ve vlasech dospělých. Častěji  v době zvýšené frekvence společenských, či pracovních setkání, tedy na počátku zimy.

 

Veš dětská /Pediculosis /, jak zní její odborný název, žije pouze v lidských vlasech. Může se usadit na hlavě kohokoli. Veš  přelézá  při přímém nebo těsném kontaktu vlasů. Z toho důvodu se jí daří v kolektivech. Veš může přežít v čalounění či oblečení  krátce, na změnu hostitele z límce jednoho kabátu či kožichu v dobře vytopené šatně divadla, kina, či jiných společenských zařízení to stačí. Mimo vlasy člověka je schopna veš zůstat naživu jen zhruba 24 hodin, což je  však dostatečně dlouhá doba, aby se znovu usídlila i na hlavě již jednou odvšiveného člověka.

  • Je veš nebezpečná? Veš dětská není pouze estetický či  psychický problém. Nepřenáší konkrétní infekční chorobu, ale i tak může působit  zdravotní potíže. Kousnutí vši svědí, parazit totiž saje z pokožky hlavy krev. Vši vypustí do ranky látku proti srážení krve, aby ji mohly dobře sát. Právě tato látka způsobuje svědění, často se objevuje alergie. Rozškrábnutí infikovaného místa zvyšuje riziko sekundární infekce.
  • Jak veš poznáme? Veš dětská je bezkřídlý hmyz dlouhý 2 - 4 milimetry. Má tři páry nohou opatřených silnými drápy, kterými se přidržuje vlasů. Samičky kladou těsně k pokožce hlavy denně až sedm vajíček nazývaných hnidy, z nichž se líhnou za sedm až deset dní larvy. Čerstvě vylíhlé jsou světle zbarvené a jen asi 1 milimetr dlouhé, a proto se snadno přehlédnou. Larvy i dospělé vši sají krev nejméně třikrát denně. Vši najdete velmi často za ušima a v zátylku. Jak jich přibývá, rozšiřují se po celé hlavě. Prázdné vaječné obaly vší zůstávají pevně přilepené a postupně odrůstají s vlasem. Jestliže je délka vlasu mezi přilepenou hnidou a pokožkou hlavy větší než 1 centimetr, jsou hnidy nejspíš mrtvé nebo již vylíhlé. Hnidy vypadají trochu jako lupy, ale na rozdíl od nich se pevně drží na vlasech. Nelze je tedy vytřepat.  Živou hnidu poznáte hlavně podle toho, že při zmáčknutí mezi prsty praskne.
  • Co použít na odstranění vší? Vší je nutné se co nejrychleji zbavit. Tady nastává dilema, jaký přípravek zvolit.Vši se totiž staly výrazně odolnějšími než dřív. Na trhu se dnes nabízí několik přípravků vhodných k odvšivení. Vzhledem k tomu, že vzrůstá rezistence na léčebné látky, je proto vhodné  prostředky střídat. Dřívější  způsob likvidace vší byl více založen na obsahu látek působících na nervový systém parazita, jehož následkem bylo jeho usmrcení. Vzhledem ke škodlivosti těchto látek pro hostitele parazita je vhodnější použít prostředky na přírodní bázi, které obsahují éterické oleje a vosky. Tyto preparáty vši ničí mechanicky - udušením. Patří mezi ně například oleje z čajovníku australského, kokosu či eukalyptu, případně i silikonový olej. Tyto přípravky jsou šetrnější k pokožce i k vlasům a nehrozí u nich rezistence, tedy stav, že si na ně vši zvyknou a preparáty jim neublíží.
  • Jak nikdy NE!! Vši neodstraňujte pomocí přípravků určených pro zvířata. V žádném případě nepoužívejte petrolej !!! Po něm sice vši hynou, ale jeho použití je velmi nebezpečné. Vznik alergické reakce může být doprovázen vážnými zdravotními komplikacemi  na kůži. 
  • Jak postupovat? Nejprve použijeme  mycí přípravek z lékárny. Vhodné jsou šampony např.Capisan či Parasidose. Po důkladném, ale šetrném mytí / pokožku nedřít a neškrábat/ je vhodné šampon na vlasech ponechat 1 minutu a teprve pak důkladně opláchnout. Vlasy pak lehce usušit a poté aplikovat některý z přípravků - vizte níže,  přesně dle přiloženého příbalového letáčku výrobce. Ne vždy se podaří všechny parazity zlikvidovat napoprvé. Je proto nutná druhá aplikace přípravku.  
  • Aplikační oleje k hubení vší. Používáme vždy po umytí šamponem. Jedním z nich je Paranit spray. Díky popsanému mechanickému působení Paranitu nehrozí, že by si organismus vší vytvořil na tento přípravek rezistenci. Paranit také obsahuje esenciální olej ylang-ylang, který uklidňuje pokožku podrážděnou působením vší, a nepoškozuje vlasy. Jako další je vhodný Hedrin, u kterého výrobce uvádí, že není nutné obtížné a zdlouhavé vyčesávání. Další účinné přípravky jsou Pedicap Ol, Pedicul Hermal, případně Barnys effektive. 
  • Opakujte kůru po 7 dnech. Druhé odvšivení se vyplatí  udělat vždy, k likvidaci přežívajících hnid a z nich vylíhlých larev. Vhodné je použít specielní hustý hřeben, tzv. všiváček. Samotný odvšivovací prostředek někdy  nepomůže, pokud hnidy z vlasů neodstraníme mechanicky hřebenem či rukou. Mezi mrtvými hnidami totiž může být i nějaká živá. Pokud by se vylíhla, během několika dní bychom řešili problém vší znovu. I poté, co jste se vší zbavili, se vyplatí ještě  tři týdny vlasy kontrolovat a pročesávat všiváčkem. Abyste parazity skutečně zlikvidovali,  je zároveň nutné ošetřit dezinfekčními přípravky použité hřebeny a kartáče a vyprat  oblečení, ložní prádlo, v zimě také čepice, šály, mnohdy i plyšové hračky. Teplota vody při praní by měla být 60 stupňů Celsia. 
  • Čalounění, polštáře, koberce vyluxujte a postříkejte desinfekčním roztokem Parasidose spray. A poslední rada- nezapomeňte vyhodit sáček z vysavače !!!!

 

Případné dotazy směřujte na on-line poradnu péče o vlasy .

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...