Rozhovor o vlasech a analýze vlasů s provozovatelkou laboratoře APEX v Brně - Lesné, paní Jaroslavou Zemánkovou, soudní znalkyní v oboru trichologie.

 

Vaše trichologická laboratoř je jediná svého druhu v ČR a bývá využívána i dermatology - kožními lékaři. Co zájemcům nabízíte ?

 

Z odborně odebraného vzorku provádím typologii vlasů, diagnostiku vlasových chorob, klinický trichogram při vlasových ztrátách, mikroskopickou diagnostiku kožních chorob, test vhodných kosmetických přípravků, podpůrnou terapii při ztrátě vlasů po onkologické i jiné léčbě.

 

Kdy tedy navštívit Vás a kdy odborného lékaře ?

 

Trichologická diagnostika nenahrazuje návštěvu kožního lékaře. Chodí za mnou z vlastní vůle klienti a nebo pacienti poslaní od lékaře. Pro lékaře -dermatologa slouží výsledek klinického trichogramu ke stanovení v jaké fázi onemocnění je, případně jak reaguje na léčbu. Toto vyšetření v současné době v naší republice neprovádí nikdo. Součástí trichologické analýzy  je i zkoumání pokožky a základní mikroskopická diagnostika kožních chorob. Pokud přijde klient z vlastní vůle bez doporučení lékaře, chce sám vědět co způsobuje jeho problémy a jak má o své vlasy pečovat, pak provedu stejnou diagnostiku s doporučeními příslušné terapie ke zlepšení stavu vlasů a pokožky hlavy.

 

Co jsou vlastně vlasy ?

 

Vlas je velmi složitá struktura, i když je to mrtvý keratin jako nehet. Bádání o vlasech má významnou minulost a vyústilo v nauku o vlasech - trichologii. Ve vlasovém folikulu i stvolu se  v průběhu jeho růstu dokonale ukládají informace  o způsobu života. Aktivita, změny výživy, hormonální změny. Také celá řada klinických onemocnění  se projeví i ve vlasovém stvolu. Vlas je vlastně zrcadlem celkového tělesného i  duševního stavu..Klienta stěžujícího si na silně vypadávající vlasy v minulém týdnu vyvedu z omylu, protože  to v žádném případě není záležitost minulého týdne, ale asi 3 měsíců zpět. Už tehdy nějaký mechanizmus vypadávání způsobil a já ho musím dohledat.

 

Jak se navzájem ovlivňují vlasy s pokožkou hlavy ?

 

Obojí je velmi důležité udržovat v dobrém stavu, obojí spolu úzce souvisí a navzájem se velmi ovlivňuje. Nesmíme totiž vidět jen povrch pokožky, protože  přesto že jsou mezi lební kostí  a povrchem jen 4-5 mm, je zde ohromné množství orgánů - vlasový kořínek, mazová žláza, nervové zakončení, kapilární síť. Z toho je vidět , že i visuelně zdravá pokožka nemusí být ještě v pořádku. Uvedu příklad 16 letého chlapce, který  se 3 roky  vůbec  nečesal a stříhal se pouze el.holicím strojkem. Jednou dostal "geniální" nápad a oholil se břitvou. Poškodil si pilární systém a  výsledkem je půlka hlavy bez vlasů. Poškodil si spodní zanořený systém a to nevratně.

 

Jak u vás vše probíhá ?

 

Při  osobní návštěvě klienta odeberu vzorek vlasů, případně skarifikuji pokožku a tyto podrobím mikroskopické analýze. Nejčastějšími problémy klientů  je zvýšené padání vlasů, svědivost pokožky, lomivost  a mastivost vlasů, lupy atd.  Po provedené analýze určím příčinu a rozliším, zda se jedná o chorobu, dlouhodobou disharmonii organizmu, nebo zda je to jen problém momentální, jako třeba použití zcela nevhodného druhu kosmetiky. Nakonec navrhnu vhodnou terapii, nebo přípravky k individuální péči jednotlivce.

 

Jaké jsou základní rady v péči o vlasy ?

 

Prvořadé je pravidelné stříhání, které pomáhá prodloužit první aktivní (anagenní) vývojovou fázi růstu, kdy je vlas nejlépe ukotven a vyživen. Ve vývoji vlasu jsou na sebe navazující tři fáze, ale jen v první fázi je vlas organizmem dobře zabezpečen. Druhá krátká fáze je odpočinková, která nemá hlubší význam. V třetí fázi růstu vlas pomalu spěje k apoptóze (zániku) . Nestříhané vlasy dorostou do určité délky a jejich další růst se zastaví. Stříháním vlastně simulujeme neustálé dráždění kolem vlasové papily, čímž zabezpečujeme péči vlasu a prodlužujeme nepřímo první vývojovou fázi.

 

Takže máme mít radši vlasy krátké ?

 

Stříhat stačí vždy jen o 1 cm délky. Čím více máme poškozené nezastřihnuté konečky vlasů, tím dříve se objeví mazotok u hlavy. Vlas poškozený na svém volném konci se láme, štípe, účes nedrží a nakonec provzdušněný vlas rychleji vypadává..

Velmi důležité je stříhat pouze kvalitními kadeřnickými nůžkami, u kterých je předpoklad rovného, ostrého břitu. Takové nůžky při stříhání vlas zmáčknou a volný konec vlasu se uzavře. Pro každý věk je  určitá optimální délka vlasů. Nemusí být krátké, ale nikdy bychom neměli zapomínat na pravidelné stříhání.

 

Vzpomínám si na pověru, že když budeme malým dětem stříhat vlasy často a na krátko, budou je mít husté a krásné v dospělosti. Je to pravda ?

 

Není to pravda. Za život se nám vlasy vymění několikrát, ale do puberty nejsou dospělé, jsou intermediální. Při narození máme na hlavě první vlásky-lanugo, které brzy vypadají. Do 3 let se ještě vlásky 2x vymění. Pak zůstávají asi do 6-9 let vlasy, které ještě nejsou dospělé, ale jsou už pevné, často i tmavší. Upozornit chci rodiče, že v tomto období extrémně dlouhé vlasy, hlavně u děvčátek, vyčerpávají vlasovou papilu, což přispívá k rychlejšímu vypadávání vlasů v dospělosti.Teprve v pubertě působením hormonů získáváme dospělý terminální vlas, který se strukturálně od dětského, intermediálního, liší. Má dřeň, větší hustotu pigmentu, je pevnější.

 

Jak působí hormony na kvalitu vlasů ?

 

Změny nastávají v této souvislosti v době dospívání, kdy se vlasy hodně mastí a tvoří se lupy. Většinou s vyrovnáním hladiny hormonů problémy odezní. Gravidní ženy mají naopak vlasy většinou krásné, dokonce nejhezčí za život, ale po porodu, resp. po ukončení kojení, nastává  někdy zklamání z velké ztráty vlasů. Nejsou to změny nevratné, žena by se tím neměla příliš traumatizovat a informovaná žena tomu dokonce může předejít. Tyto polaktační ztráty je možno poměrně snadno eliminovat podpůrnou terapií.

V období menopauzy často vlasů ubývá, není to však podmínka. Vlas se strukturálně mění . Je jemnější, křehčí a zranitelnější.V tomto období je velmi vhodná specifická péče, která zabezpečí zdravý vlas.

U mužů řeším nejvíce otázku mužské plešatosti. Často se mě  klienti ptají, zda se dá mužská plešatost zastavit ? Já v té souvislosti vzpomínám na vyjádření Karla Gotta, který řekl, že dlouhá hříva ještě neudělala z žádného muže lva salonů. Androgenní alopecie u mužů je dědičná dispozice a nedá se jednorázově odstranit, ale při využití nejnovějších farmaceutických výzkumů je možno postup androgenní alopecie zpomalit. Určitě je rozdíl, zda takový muž přijde o vlasy ve dvaceti  letech nebo v padesáti. Záleží velmi na  vhodné podpůrné péči. Jako nevhodné  je možno označit  při ztrátě vlasů časté používání  gelů (na rozdíl od velmi vhodných vosků).  Gely  vlasy zalepí, výrazně dehydratují,  při delším používání dráždí a poškozují i pokožku hlavy.

 

Další součástí péče o vlasy je mytí.

 

Zde lidé dělají spoustu chyb: horká voda, nevhodné šampony, myjí vlasy 2x za sebou. Nové šampony jsou vyrobeny na bázi tzv. kyslíkových můstků, kdy vytvořenou pěnu necháme ve vlasech chvíli působit, aby na sebe nežádoucí látky nabalila.  Šampony by neměly mít nadměrné množství tenzidů, které tvoří při mytí pěnu, ale vlasům neprospívají. Mycí oleje jsou ideální, ale zase často nepění. Šampony mohou obsahovat další vhodné látky, např. mastné kyseliny, aminokyseliny, proteiny, flavonoidy aj. Výborné jsou polysacharidy, které vytváří na povrchu vlasu ochrannou vrstvu a vlas hydratují. Také by se měly šampony střídat, nejlépe dva na stávající problém vlasů či pokožky a pak další dva pro období, kdy se situace zlepší a je vše v pořádku.

Teplota vody by měla odpovídat tělesné teplotě.Stačí vlasy umývat pouze jednou.! Po umytí nemá být  pokožka hlavy podrážděná, napjatá, neměla by zůstat zarudlá. Vlasy mají být pružné, lesklé, dobře upravitelné.

 

Máme používat kondicionéry ?

 

Jedním z nejdůležitějších prvků v péči o vlas je závěrečná péče pro uzavření vlasu. Povrch vlasu je tvořen tuhou slupkou určenou pro jeho ochranu a buňky v této slupce jsou na sobě seřazeny jako zrnka klasu. Úkolem závěrečného ošetření je vlas uzavřít, buňky na sebe navázat a chránit tak vlas alespoň 48 hod. Díky tomu se z mezibuněčných prostor neodpařuje voda, povrch vlasu zůstává lehce kyselý, vlas nemá nežádoucí statický náboj, je snáze upravitelný.

Všichni známe kondicionéry, ale ne každému vyhovují. Běžné kosmetické kondicionéry často vlas  příliš zjemňují, zvyšují sklon k rychlému maštění a díky tomu vám pak nedrží účes. Já preferuji a mám dobré zkušenosti s různými médii - prostředky, které na závěr vlas uzavřou, ale už v něm zůstávají - tedy neoplachují se.. Patří sem různé krémy, spreje, intenzivní péče, kůry. Převážně v sortimentu lékáren.

 

Co děláme špatně při tak obyčejné věci, jako je česání ?

 

My si představujeme pouze česání jako úpravu účesu, ale on je to široký pojem. Hlavně nesmíme poškodit pokožku. Důležitý je hřeben, který vybíráme podle materiálu a vzhledu. Ideální jsou dřevěné, dnes již ojedinělé z želvoviny a rohoviny. Plastové by měly obsahovat alespoň částečně pryskyřici, aby nevyvolávaly elektrostatický náboj. Konce zubů by měly být hladké, aby nezranily pokožku.

Česat se máme, ale důležité  je  v průběhu dne rukama  nesahat do vlasů.. My se různými prostředky snažíme udržet na vlasech kyselé ochranné pH, ale dotykem  rukou se ztrácí. Vlas se otvírá, šupinky na sebe špatně dosednou a vlas praská, láme se. Způsobujeme tím také zvýšený mazotok.

Z hlediska antropologického je však  důležitější než úprava účesu  česáním, masáž /vaskularizace/ pokožky hlavy, která zajistí  prokrvení pokožky a transport živin až k vlasovým kořínkům.

 

Jak bojovat proti lupům ?

 

Je třeba najít nejvhodnější přípravek, který do kůže pronikne a změní pokožku na vláčnou, pružnou a pevnou. Tím se stává méně zranitelnou. Lupy samotné nejsou jen záležitost estetická, je dobré mít na paměti, že patří mezi kožní onemocnění.

A problémem u pokožky postižené lupy je snadné mechanické poškozené pokožky  a následná sekundární infekce.

Vysvětlím jak: při použití např. ostrého hřebene, který tuto poškozenou pokožku naruší, se otevře cesta pro bakterie, které mohou způsobit vleklé kožní onemocnění. Francouzi objevili, že banální lupy, neošetřené, způsobují jejich vrstvení  na vlasové ústí přímo v místě kde vlas vyrůstá a tvoří zde velmi tuhý  prstenec, který se špatně vymývá a vlas škrtí v růstu..

 

Mluvíme zde nejen o správných postupech při ošetřování, ale i o vhodných přípravcích, které sama testujete a doporučujete. Čím se má klient při nákupu řídit ?

 

Zjednodušeně řečeno: při jakémkoli problému s vlasy nebo s pokožkou nechoďme nakupovat do drogerií, ale vždy do lékárny. Zde najdeme dostatečné množství firem, které se zabývají péčí o vlasy a pokožku hlavy .Přípravky v lékárnách patří do skupiny dermato-kosmetiky. Mají nejen testy kvality, nejpřísnější atesty  účinnosti ověřené klinicky, ale tyto přípravky prochází také schvalováním Min.zdravotnictví ČR.

Dalšími vhodnými přípravky jsou  produkty na rostlinné bázi bez chemických látek. Znovu připomínám, že problém nelze vyřešit jedním přípravkem, výrobky  by se měly střídat.

Součástí analýzy je testování jednotlivých léčebných přípravků. Pozor, já ale neléčím! U mě je to vlastně informace  ke správné, specifické péči o vlasy a pokožku hlavy. Jedná se o systémovou  terapii. Nestačí 1-2 umytí specielním doporučeným šamponem. Klient se musí dozvědět proč a jak musí o vlasy právě takto pečovat. Základem je změnit přístup péče a použít specielní preparáty různých farmaceutických firem. Tím si klient ušetří  zklamání z namátkou zakoupených  přípravků, které nepomáhají nebo dokonce škodí.

 

Jak je to s potravními doplňky ?

 

Tato otázka je nejsložitější. Často se názory lékařů liší a jiné jsou i názory farmaceutů, nebo odborníků na zdravou výživu. Pravdou je, že v mém oboru trichologie  se bez vhodně komponovaných a cílených potravních doplňků neobejdu. V jejich užívání však také musí být systém.

Nahodilé užívání velkých množství  vitaminů a minerálů často neřeší problémy s vlasy.Je nutno vzít v úvahu denní skladbu stravy i životní rytmus. Jiné potravní doplňky potřebuje  klient vegan a jiné aktivní sportovec, který má extrémní výdej  energie např. 4 x týdně.

Protože syntéza vlasového keratinu je závislá na specifických aminokyselinách, je často nutno tyto doplnit. Ale uvědoměle, cíleně k léčbě nebo posílení růstu vlasů, také po určitou dobu a v určitém schématu užívání. Nepreferuji multivitaminy, ale duopreparáty, jejichž složky se navzájem potencují a nepůsobí proti sobě. Dalším ukazatelem je  přírodní  zdroj, který je tělu bližší. Souhlasím  také s  doporučením  některých specialistů o vysazení všech  potravních doplňkům v letních měsících. V tomto období by tělo mělo dostávat pestrou, čerstvou stravu. Nejlépe z nejbližšího okolí.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...