Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanech na Slovensku, NÚRCH, není pro českou veřejnost neznámý. Má dlouhou historii, která začala v r.1952, kdy byl ústav založen se zaměřením nejprve jen na výzkum. Později byl přebudovaný na zařízení klinického charakteru a v r.1953 se stal detašovaným pracovištěm Výzkumného ústavu chorob revmatických v Praze.

 

V sedmdesátých letech se MZ SSR rozhodlo zřídit zde Výzkumný ústav reumatických chorôb a od r.2001 zde vzniká Vysokospecializovaný odborný ústav reumatických chorôb, který byl po prvním roce své existence přejmenovaný na Národný ústav reumatických chorôb a tak je to do současnné doby.

Výsledky a mnohaleté zkušenosti s podáváním biologické léčby vedly k vysokému ocenění práce místních odborníků. NÚRCH byl vybrán jako Školící centrum pro biologickou léčbu v revmatologii pro střední a východní Evropu.

Ředitelem ústavu je Prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc.

 

 

 

 

 

Pane řediteli, kolik pacientů z Čech k Vám stále jezdí ?

 

Po rozdelení federácie  pacienti z Čiech chodia zriedka a nie sú u nás hospitalizivaní.

 

 

 

Díky dlouhé odborné historii Vašeho ústavu jste špičkou v daném oboru. Jaké choroby zde léčíte ?

 

Zápalové reumatické choroby, najmä reumatoidnú artritídu, ankylozujúcu spondylitídu, psoriatickú artritídu, systémový lupus erythematosus, systémovú sklerózu, metabolické artropátie, dnu, chondrokalcinózu, osteoporózu a osteoartrózu.

 

 

 

Provádíte výzkumy dle státních i mezinárodních projektů. Které to jsou v současnosti ?

 

V súčasnosti sa rozbieha cezhraničná spolupráca medzi Rakúskom a Slovenskom. V minulosti  sme riešili projekty APVV (Agentúra pre vedu a výskum) MZ SR a americko-slovenský projekt, výborný bol projekt CYCLOFA-Luna, ktorý sme riešili v spolupráci  s pražským Revmatologickým ústavom a inými riešiteľskými centrami v Čechách a na Slovensku.  

 

 

 

Která ze studií byla v minulých letech nejúspěšnější, s největším ohlasem odborníků ?

 

Veľký úspech mala študia s monoklonovou  protilátkou proti interleukínu 6 při RA. Výsledky boli publikované v Lancet -e.

 

 

 

Jak se Vám daří zavádět nové terapeutické postupy do praxe ?

 

Nové terapeutické postupy, najmä biologickú liečbu při zápalových reumatických chorobách  sa darí zavádzať plynule  na základe výsledkov klinických štúdií.  Nové prípravky sa objavujú aj pře liečbu pľúcnej hypertenzie při systémovej skleróze. Výrazné pokroky sa dosiahli aj při  liečbe postmenopauzálnej osteoporózy.

 

 

 

Váš ústav je špičkou v biologické léčbě revmatických chorob. Co mohou pacienti od ní v budoucnu očekávat ?

 

Pacienti radi akceptujú biologickú liečbu, je úžasné, že aj při rezistencii na jeden liek je možné zvoliť inú formu biologickej liečby.

 

 

 

Zasáhla finanční krize nějak zásadně do financování Vašich projektů, výzkumů ? A pokud ano, kde hledat východisko ?

 

Toho času dokončujeme projektové úlohy a sústreďujeme sa na cezhraničnú spoluprácu.

 

 

 

 

Toto je úvodní článek seriálu, ve kterém se budeme zabývat  možnostmi zmírnění následků a zpomalení rozvoje osteoartrózy (OA) pomocí orálně podávaného kolagenu. Na toto téma v současné době v NÚRCH Piešťany probíhá ve spolupráci s českým výrobcem obsáhlá klinická studie.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...