Problémy s klouby trápí valnou většinu lidí a výjimkou nejsou dnes ani děti.  Nejčastější příčinou kloubních problémů je opotřebování chrupavky, která je až ze 40 % tvořena kolagenem.

Chrupavka v kloubu plní velmi důležité funkce - dodává  kloubu pružnost, tlumí nárazy a otřesy. Mezi nejčastěji se vyskytující kloubní onemocnění patří artróza a osteoartróza.

 

 

Jak se dá problémům s klouby předcházet? Můžeme OA léčit ? A co se vlastně s kloubem stalo ?

 

Je to začátek osteoartrózy, lidově artrózy, progredujícího multifaktoriálního degenerativního onemocnění kloubů, které přichází pozvolna, často to trvá i desítky let. Netýká se pouze kolen a kyčlí, ale postihuje také páteř, ramenní klouby a drobné klouby rukou a nohou. Již ve věku od 35 let postihuje 5-15% populace a to většinou u kolenních kloubů a v 70 letech OA trpí až 90% osob. Podle odborníků už ve 25 letech dochází k prvnímu opotřebení kloubů.

Tam, kde se nepodařilo odhalit příčinu, mluvíme o OA primární či idiopatické. Alespoň víme, které faktory ji zhoršují. Patří sem genetická dispozice, obezita a přetěžování kloubů např.při sportu nebo těžké fyzické práci. U sekundární OA příčinu známe. Jedná se o úrazy, vrozené vady nebo je příčinou jiná nemoc, např.zánět.

 

Subjektivní potíže postižený OA vnímá jako bolest kloubů, která se výrazně zhoršuje při zátěži a také ji pociťuje na začátku pohybu jako tzv. startovací bolest. Ztuhlost kloubů je dalším průvodním jevem OA. Po delším fyzickém klidu, sezení v autě nebo ráno při vstávání, je nutné klouby rozcvičit. O klidové bolesti mluvíme při větším postižení.

 

V průběhu zhoršování OA dochází nejprve ke změnám metabolickým a enzymatickým, kdy chrupavka a subchondrální kost ztrácí pružnost a pevnost. Chrupavka se ztenčuje, má jemné prasklinky a dochází k její destrukci, zániku a současně nastává zúžení kloubní štěrbiny. Funkci postižené chrupavky přebírá kost, svaly a vazy. Kost vystavena nepřirozené zátěži sklerotizuje a vytváří výrůstky, osteofyty, které omezují  hybnost kloubu, a ten pak značně bolí. To jsou změny, které prokazuje rentgenové vyšetření. V posledních deseti letech výzkum patofyziologie OA velmi pokročil. Je pravděpodobné, že celý proces nevzniká jen v chrupavce, ale i v subchondrální kosti a velký podíl na vzniku mají zánětlivé cytokiny.

 

Léčba by měla být komplexní. Velké bolesti tlumí léky předepisované odborníky ( nesteroidní antiflogistika, analgetika ) a nesmí se opomíjet ani nefarmakologická léčba jako je rehabilitace, dieta a podpůrné prostředky, např. hole. Doporučuje se užívání tzv. SYSADOA (hyaluronan sodný, glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, nesaponizované frakce ze sojového a avokádového oleje aj.), což jsou léky s pomalým nástupem, ale dlouhodobým  účinkem. Látky, jako glukosamin nebo chondroitin sulfát, stejně jako i další z této skupiny, jsou látky, které nejen tlumí hlavní příznaky jako je bolest a ztuhlost, ale také chrání chrupavku a zabraňují dalšímu rozvoji artrózy. Řadíme je mezi strukturu modifikující látky na  osteoartrózu. Vhodné je také používání mastí k lokální léčbě. Poslední možností je operativní výměna postiženého kloubu, tedy endoprotéza.

 

Zcela vyléčit OA neumíme. Je to nevratný proces, který můžeme pouze zpomalit.

 

Další možností prevence a zmírnění potíží spojených s OA je pravidelné užívání čistého krystalického kolagenu. V lidském těle je 19 druhů kolagenů, které se od sebe liší strukturou a složením aminokyselin. Kolagen typu I je v našem organizmu nejrozšířenějším a např. tvoří 90 % kostního kolagenu.  Nachází se ale také v artrotické chrupavce, šlachách a jinde. Tento kolagen v čistotě 99,9 % je vyráběn pod obchodním názvem Colafit®. Jedná se o čistý krystalický kolagen typu I, který je lyofilizovaný, což je nejšetrnější známý způsob konzervace. Při procesu lyofilizace dochází k hlubokému zmražení látky, ve vakuu pak dochází k sublimaci, kdy se ze zmražené suroviny přímo uvolňuje pára (přeskakuje se tedy kapalné skupenství) a tím dochází k vysušení kolagenu při zachování jeho struktury. Tímto způsobem se připravuje strava pro kosmonauty či špičkové horolezce.  Jedná se o ojedinělý  způsob zpracování kolagenu, který nikde jinde než v Colafitu nenajdete. Jedna kostička lyofilizovaného kolagenu váží pouze 8 mg. Předpokládaný mechanizmus beneficiálního účinku tak malého množství kolagenu se vysvětluje orální tolerancí. Užívání Colafitu® není omezeno a můžeme ho brát trvale. Oddaluje a zmírňuje nástup OA i bolest postiženého kloubu. Jako vedlejší příznivý účinek udávají uživatelé zlepšení kvality pleti, vlasů a nehtů.

 

 

(Odborný poradce: MUDr. Roman Stančík, PhD.)

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...