Rotaviry byly pojmenovány podle svého charakteristického kruhového tvaru. Název viru je odvozen z latinského slova „rota", což znamená „kolo". .Rotaviry infikují střeva a způsobují těžké průjmy a zvracení. U kojenců a dětí do dvou let může mít infekce závažný, život ohrožující průběh .
Před třetími narozeninami se rotaviry nakazí téměř každé dítě. Některé prodělá několik epizod rotavirových infekcí, které jsou způsobeny různými rotavirovými kmeny. V důsledku opakovaných infekcí následně většina dětí získá vůči rotavirům imunitu. U děti ve věku mezi 6 a 24 měsíci je největší riziko rozvoje závažného onemocnění . Rotaviry se mohou nakazit i dospělí, ale onemocnění mívá mírný průběh.
Rotaviry mají každý rok na svědomí úmrtí 600 000 dětí na celém světě. Infekce ovlivňuje populace ve všech socioekonomických skupinách a je stejně rozšířená v průmyslově vyspělých i rozvojových zemích. To znamená, že rozdíly v hygienických návycích nebo zásobování vodou, zřejmě nemají na výskyt infekce vliv.
Nejvíce se rotavirové infekce šíří od listopadu do května, ale k nákaze může dojít kdykoli v průběhu roku.
Jaké jsou příznaky rotavirových infekcí?
Doba od prvotní nákazy po propuknutí onemocnění (inkubační doba) trvá asi dva dny. Příznaky onemocnění jsou :
- horečka,
- zvracení,
- bolest břicha,
- vodnaté průjmy až několikrát denně.
Tyto příznaky obvykle přetrvávají po dobu 3 až 9 dnů. Opakované infekce mívají méně závažný průběh.
Největším rizikem rotavirové infekce je, že u kojenců a malých dětí způsobuje těžkou dehydrataci. Právě dehydratace může vést až ke smrti a proto je důležité rotavirové infekce včas diagnostikovat a léčit. Kromě výše uvedených příznaků rotavirové infekce , by měli rodiče umět rozeznat příznaky dehydratace.
Příznaky dehydratace jsou:
- letargie (otupělost, nezájem o okolí),
- suchá, chladné kůže,
- absence slz při pláči,
- sucho v ústech,
- zapadlé oči,
- propadlé fontanely (měkké místo na hlavě kojenců),
- extrémní žízeň.
Jak se rotaviry šíří?
Rotavirové infekce jsou vysoce nakažlivé. Primární cesta přenosu rotavirů je ze stolice nakaženého dítěte k ústům dalšího dítěte. Jedná se o fekálně-orální cestu přenosu. Virus se tedy přenáší, když si děti zapomenou umýt ruce před jídlem nebo po použití toalety.
Protože virus je stabilní (zůstává infekční) v prostředí, může dojít k přenosu při požití kontaminované vody nebo potravin a kontaktem s kontaminovanými povrchy. Rotaviry přežívají na tvrdém a suchém povrchu i několik dní, na lidské kůži může přežívat několik hodin.
Jak se rotavirové infekce diagnostikují ?
Rotaviry lze detekovat ve vzorcích stolice. Existují také speciální enzymatické imunotesty nebo testy pomocí polymerázových řetězových reakcí, ale toto testování je nákladné a málo používané.
Jak se rotavirové infekce léčí?
Žádná speciální léčba neexistuje. Lidé se zdravým imunitním systémem si s rotavirovou střevní infekcí ( gastroenteritida) poradí sami během několika dní. Léčba spočívá ve zvýšení příjmu tekutin , aby se zabránilo dehydrataci. Každé čtyřicáté dítě s rotavirovou infekcí je však potřeba hospitalizovat a zavést nitrožilní výživu.
Jaká je prognóza rotavirové infekce?
Většina rotavirových infekcí trvá 3-9 dnů a jejich průběh je nekomplikovaný. V případech, kdy rotavirová infekce vede k těžké dehydrataci, může skončit smrtí. Včasná diagnostika a léčba mohou zabránit komplikacím.
Jak předcházet rotavirovým infekcím ?
Protože virus je velmi rozšířený a vitální, je velmi obtížné či dokonce nemožné, nákaze zabránit. I místa s vynikající úrovní hygieny a sanitace mohou být kontaminována. Očkování je nejúčinnějším preventivním opatřením.
Studie ukázaly, že vakcína zabraňuje asi 74% všech případů rotavirových infekcí, asi 98% případů závažných rotavirových infekcí, a asi 96% hospitalizací způsobených rotaviry. Tři dávky rotavirové vakcíny se doporučují aplikovat ve věku 2, 4 a 6 měsíců dítěte.
Podrobnosti o očkování proti rotavirovým infekcím najdete na stránkách VZP.