Tuberkulóza, spalničky, zarděnky, záškrt, infekční žloutenky... Takový seznam chorob, proti nimž existují vakcíny, by mohl vydat na dost dlouhé čtení. Proti čemu vaše potomky chrání stát v rámci povinného očkování? Proti čemu je můžete ochránit ve spolupráci s lékařem vy sami? Na to jsme hledali odpovědi s pomocí odborníků.

 

Jak očkování funguje?

Jde při něm o takzvaný proces imunizace. Do těla pacienta je přenesena látka, která obsahuje bakterie nebo virus, jež byl předtím upraven (oslaben, zabit) tak, aby nevyvolal vlastní onemocnění. Po vniknutí do těla tak nevyvolá nebezpečné příznaky, ale naopak umožní organismu vytvořit proti dané nemoci protilátky, kterými se s chorobou, v případě že na ni narazí, vypořádá.

 

Očkování od státu není jedinou volbou

Česká republika vyznává politiku poměrně důsledné prevence infekčních chorob. Proto je u nás povinné očkování proti celé řadě vážných nemocí. Ještě v porodnici jsou novorozenci očkováni proti tuberkulóze. Se záškrtem, tetanem, černým kašlem, hemofilovými nákazami, dětskou obrnou a žloutenkou typu B si poradí hexavakcína, která se od 1.1.2007 nově používá v očkovacím kalendáři pro všechny děti. Hexavakcína představuje šetrnější způsob očkování, který  ušetří dětem 7 aplikací jiných očkovacích látek a způsobuje i méně nežádoucích účinků. Navíc vyhoví požadavku Světové zdravotnické organizace na změnu typu očkovací látky proti dětské přenosné obrně. Kdysi velmi běžná dětská onemocnění jako  spalničky, příušnice a zarděnky jsou takřka vymýcena díky kombinované očkovací látce MMR.

 

Od roku 2003 je možné si vybrat očkovací látky, které jsou alternativou ke státem hrazenému očkování. Proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím lze tak zakoupit vakcínu PRIORIX. Vyniká ověřenou vysokou účinností a také velmi dobrou lokální snášenlivostí. Náklady na její pořízení hradí rodiče - tak jako to bylo v minulých letech právě například u hexavakcíny. Jedna její dávka stojí v lékárnách cca 550 korun. K imunizaci je potřeba dvou dávek. Celková cena je tak přibližně 1100 korun.

 

Proti, kterým nemocem lze očkovat nad rámec platného očkovacího kalendáře?

  • HEPATITIDA A :: Řada rodičů si neuvědomuje, že ochrana proti infekčním žloutenkám (hepatitidám) není po aplikaci státem hrazené vakcíny kompletní. Hepatitid totiž existuje celá řada typů a povinné očkování zahrnuje jen typ B. Proti typu A chrání vakcína Havrix Junior. Ta je od 1. března do konce května prodávána se slevou 20%. Celé očkování ve dvou dávkách díky této časově omezené akci vyjde dohromady na cca 1400 korun (Kromě Havrixu Junior existuje i varianta pro dospělé, Havrix Adult). Na trhu je i kombinovaná vakcína Twinrix, vhodná pro děti i dospělé, kteří nemají očkování ani proti jedné z hepatitid. Twinrix totiž poskytuje ochranu proti typu A i B.
  • PLANÉ NEŠTOVICE :: V některých zemích jako USA nebo části spolkových zemí v Německu je součástí očkovacího kalendáře vakcinace proti planým neštovicím. V České republice je obrana proti tomuto běžnému onemocnění již dostupná (ročně je hlášeno na 40 tisíc případů planých neštovic v ČR, ve skutečnosti je množství případů až dvojnásobné). Vakcína se jmenuje VARILRIX.
  • ROTAVIROVÉ INFEKCE :: Tyto choroby postihují nejčastěji kojence a batolata a prakticky každé dítě se jimi může nakazit do 5 let věku. Šíří se často v porodnicích a školkách. Onemocnění se projevuje zvracením, četnými vodnatými stolicemi, plynatostí, bolestmi břicha a mnohdy rychlou dehydratací. Někdy bývá provázeno respiračními příznaky a febrilními křečemi. Vylučování viru stolicí může trvat čtyři až 57 dní. Počet onemocněných dětí podstatně roste - zatímco v roce 1993 bylo zaznamenáno jen několik stovek případů, v roce 2004 to už bylo kolem 2500 ročně. Ochranu před rotavirovými infekcemi představuje očkovací látka ROTARIX. Ta je vhodná k aplikaci už od šestého týdne života miminka, aby mohlo být co nejdříve chráněno. Aplikace je bezbolestná, ROTARIX se totiž podává ústy.
  • PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE :: Infekci u malých dětí či starších osob vyvolává bakterie Streptococcus pneumonie přenášená obvykle kapénkovým způsobem. V České republice jsou dostupné očkovací látky, které lze použít i u kojenců. Dětem z rizikových skupin, např. s poruchami imunity nebo chronickými nemocemi plic, hradí od 1. ledna 2007 očkování všechny zdravotní pojišťovny.
  • MENINGOKOKOVÉ INFEKCE :: Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí do čtyř let a u adolescentů mezi 15 a 20 lety. Infekce se šíří kapénkovým způsobem. V Česku existuje několik druhů vakcín podle stáří dítěte, vhodnou variantu by měl poradit praktický lékař.
  • KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA :: Lidově také známá jako klíšťový zánět mozku; jde o infekční virové onemocnění přenášené na člověka především přisátím infikovaného klíštěte. Období výskytu klíšťové encefalitidy bývá od začátku léta do pozdního podzimu. Vakcína proti této chorobě je dostupná pro děti od jednoho roku a dospělých.

 

Hlídejte si očkování v průkazech

V případě, že jste z možností očkování stále zmatení, existuje dobrý způsob, jak si vakcinaci ratolesti ohlídat. Každý novorozenec je v současnosti vybavován takzvaným očkovacím průkazem, kde lékař zaznamenává choroby, proti kterým je dítě očkováno. Tento průkaz byste neměli při jakékoliv vakcinaci zapomenout doma.

 

Jak se chovat po očkování? Jaké jsou běžné reakce na něj?

Před tím, než váš potomek dostane pověstnou „včeličku", je důležité vědět několik informací. Zásadní je, jestli je dítě zdravé. Před očkováním by měl lékař svému malému pacientovi změřit teplotu. V dnešní době přibývá stále více alergiků, a proto je také podstatné si uvědomit, že očkování by nemělo probíhat v době, kdy dítě prožívá aktuální alergické příznaky jako kožní vyrážka, senná rýma, dušnost apod. Také není vhodné k vakcinaci přistupovat v době, kdy je ratolest v inkubačním období některého z infekčních onemocnění.

 

Každá aplikace vakcíny určitým způsobem organismus zasáhne. Proto je vhodné počkat po očkování ještě půl hodiny v čekárně lékaře. Odborníci nedoporučují v den očkování podstupovat větší fyzickou a psychickou zátěž. Běžně se po aplikaci vakcíny vyskytuje únava malátnost, ale mohou se objevit i jiné, místní reakce jako je bolest v místě vpichu nebo otok. Po odchodu domů byste měli svého potomka po určitou dobu sledovat. V případě, že se některé druhy reakcí vyskytnou, měli byste zajistit dítěti klidový režim.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

OČKOVÁNÍ ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

 

Podle odhadů odborníků by bez očkování v České republice zemřelo ročně asi 500 dětí. Další tisíce by prodělávaly komplikace, které přináší průběh takových kdysi běžných nemocí jako jsou spalničky, černý kašel, záškrt atd. A samozřejmě by se u řady dětí po těchto prodělaných infekcích objevily
i trvalé následky.

 

(Zdroj: www.ockovanideti.cz)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Z LÉKAŘSKÉ PRAXE

„Moje dcera má pětiletá dvojčata, která chodí do mateřské školy. Jedno dvojče právě prodělalo plané neštovice. V mateřské škole toto onemocnění dost hromadně probíhá. Druhé dvojče je dosud nedostalo. Včera si dcera přivezla z porodnice novorozeného brášku dvojčat. Chtěla bych se zeptat jak moc je toto onemocnění nebezpečné pro novorozence a taky v které fázi nemoci je nejvíc infekční, popřípadě jaká je nejlepší ochrana novorozence (narodil se 10.2.2007). Dvojčata teď na týden odjíždí k druhým prarodičům, ale druhé dvojče může nemoc dostat až do 3 týdnů od teď - chodil do školky po celou dobu nemoci prvního dvojčete..."                               

           

MUDr. Daniel Dražan: „Plané neštovice mohou být pro novorozence velmi závažné a je nutno této infekci předejít. Důležité je, zda prodělala plané neštovice vaše dcera. Pokud ano, novorozenec je poměrně velmi účinně chráněn protilátkami přenesenými na něho od matky na konci těhotenství. Pokud ne, je riziko pro novorozence vysoké a je potřeba, aby se vyhnul jakémukoli i potenciálnímu kontaktu. Plané neštovice začínají být infekční 1-2 dny před rozvojem onemocnění (to znamená
v době, kdy to ještě nelze zjistit) a jsou infekční do zhojení všech neštoviček stroupkem, což bývá většinou týden od začátku. Inkubační doba od kontaktu je 10-21 dní. To znamená, by neměl být
v kontaktu s dvojčetem v době od prvního kontaktu dvojčete (toho zdravého) s planými neštovicemi
+ 8 dní do posledního kontaktu + 3 týdny. Současně je též potřeba zajistit imunitu mamince,
to znamená co nejdříve naočkovat, event. před očkováním nechat vyšetřit protilátky a očkovat jen v případě negativního výsledku.
"         

 

 (Zdroj: Poradna na www.nestovice.cz)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

MUDr. Iveta Zmeškalová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy 4: Nejrozumnější je očkovat děti právě na jaře. Rodiče pak ví, že jejich potomci jsou chráněni již během letních prázdnin při pobytech v dětských táborech a před nástupem do školek a škol."

 

(Zdroj: www.zloutenky.cz) 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Když se Tomáš (18) před půl rokem balil na soustředění fotbalového mužstva, v němž hrál na pozici obránce, netušil že jede na své poslední. Tvrdý trénink, který spolu se svými spoluhráči každý den absolvoval, se neobešel bez četných modřin a odřenin. Vyčerpaní po celodenní fyzické aktivitě si mladí fotbalisté užívali večery v sauně a ve vířivce jihomoravského lázeňského střediska. Asi čtrnáct dní po svém návratu domů začal Tomáš trpět nevolností, pociťoval silné bolesti břicha a dostal vysoké horečky. Výsledky důkladného vyšetření, jenž mu provedl klubový lékař, pohřbily všechny jeho sny o sportovní kariéře. Diagnóza zněla: žloutenka typu B. Toto nebezpečné infekční onemocnění způsobuje virus VHB, který je stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované tělní tekutiny. Tomáš se tedy musel nakazit od některého ze svých nemocných spoluhráčů, když se mu do odřeniny dostala jeho krev. Protože žloutenka typu B často probíhá bez viditelných obtíží, je velmi pravděpodobné, že nositel vůbec netuší, že má ve svém těle virus hepatitidy B a šíří ho dál. Před pár dny propustili Tomáše z infekčního oddělení. Protože je po náročné léčbě stále velmi oslabený, tráví dny doma u televize a u knížky. Větší fyzická zátěž, natož návrat na trávník nebo do školy, nepřipadá několik nejbližších měsíců v úvahu. Nelze ani vyloučit, že Tomáš nebude mít celoživotní následky. U 10-20 % pacientů přechází žloutenka typu B do chronického stavu, který po letech může vyústit v cirhózu nebo v rakovinu jater".

 

Článek byl připraven ve spolupráci s MUDr. Eva Charvátovou

(Zdroj: Případy z praxe na www.zloutenky.cz)

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...