Bakterie jsou nejstarší jednobuněčné organizmy, které tu byly již před 4 miliony let. Prvně byly pozorovány v 17.stol., ale skutečné objevy nastaly až v 19.stol. Bakterie zkoumal Louis Pasteur i Robert Koch, který za výzkum TBC získal v r.1905 Nobelovu cenu. V r.1910 Paul Ehrlich nalezl první chemoterapeutikum proti bakteriím, avšak nejznámějším lékem se stal penicilin, který objevil v r.1928 Alexander Fleming.

 

Bakterie jsou neuvěřitelně odolné, vyskytují se v podmínkách, kde žádný jiný organismus nepřežívá a je jich nepředstavitelné množství. Uvádí se, že v 1g půdy se nachází 40 milionů bakterií a v 1ml sladké vody 1 milion.

 

Existují bakterie, které se velmi dobře přenášejí vzduchem, vstoupí do lidského těla a při oslabeném organizmu mohou způsobit nepříjemné potíže i závažné nemoci. O tom si povídáme s MUDr.Dagmar Benešovou z Očkovacího centra, Poliklinika Masarykova, Brno.

-----------------------------------------------------------------------------

 

Čím se liší bakterie od virů ?

 

Bakterie jsou jednobuněčné organizmy, mají jádro, jsou ohraničené buněčnou stěnou a na rozdíl od virů jsou schopné samostatného dělení a množení. Mají různou patogenitu,  invazivitu a toxicitu. To znamená, že některé dokáží vyvolat nemoci a některé s námi žijí a osidlují naše sliznice coby neškodná mikroflóra.

Bakterie jsou větší a složitější než viry, pouhým okem nejsou vidět, ale pod mikroskopem většinou ano. Mají různé tvary a barvy, při kultivaci tvoří krásné shluky řetízků nebo hroznů. Na pohled je to moc pěkné. Nemoci způsobené bakteriemi se léčí sulfonamidy nebo antibiotiky.

 

Kde žijí vzduchem přenosné bakterie ?

 

Žijí v našich dýchacích cestách a předáváme si je mluvením, dýcháním a kašláním. Asi do vzdálenosti 1,5m si je předáváme kapénkovou nákazou, místem vstupu infekce do organismu je nosohltan. Přenos může být také způsoben pomocí kontaminovaného prachu, kdy bakterie uvízne v prachových částečkách a po zvíření prachu je vdechujeme. Za určitých okolností může být původcem nemoci i běžná mikroflóra našich dýchacích cest.

 

Jak dlouho bakterie v prachu přežívají ?

 

Záleží na druhu bakterie. Některé vydrží chvilku a brzy zaschnou, některé vytváří spóry, takže se jim i v prachu daří dobře. Spóry mohou přežívat měsíce až stovky let. Za vhodných podmínek z nich vyklíčí opět patogenní bakterie. Například spóry antraxu mohou přežít v prostředí až 60 let.

 

Které nejdůležitější bakterie přenosné vzduchem známe ?

 

Těchto bakterií je nepřeberné množství. Mohou to být hemolytické streptokoky, pneumokoky, meningokoky, hemofily, mykoplazmata, stafylokoky, legionely či chlamydie. Většinou se u nemocného člověka jedná o infekce smíšené, které jsou způsobeny více druhy bakterií nebo bakteriemi a viry dohromady. Některé bakterie máme v sobě a i když jsou patogenní, tzn. že mohou vyvolat onemocnění, tak nám neškodí. To se týká například nosičů meningokoků a pneumokoků. Teprve když dojde k oslabení imunitního systému těchto nosičů, dojde k tzv.autoinfekci, kdy vlastně sami sebe nakazí tím, co mají  v nosohltanu.

 

Kolik takových nosičů mezi námi je ?

 

Meningokoka ve svých horních dýchacích cestách má asi 10% - 20% zdravých lidí, aniž by působil jakékoliv potíže. Takovéto nosičství meningokoka může naopak na nosiče působit příznivě, protože může u něho vyvolávat tvorbu ochranných protilátek, čímž je u něj zajištěna přirozená imunita. To platí i o nosičích v dětství. Je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a snažit se organizmus posilovat a být co nejvíce zdravý, abychom se mohli účinně infekci bránit a tím si vytvořit odolnost. Pokud obranné mechanismy selžou, může meningokok vyvolat celou řadu nemocí počínaje obyčejným nachlazením až po závažné, život ohrožující meningokokové invazivní onemocnění, které vzniká ale velmi vzácně.

Jako špatný příklad uvedu nadbytečné nebo preventivní užívání antibiotik, které mohou vybít celou, i tu přátelskou, mikroflóru.

 

Dá se nosič meningokoka odhalit ?

 

Dá se zjistit laboratorně při výtěru z krku. To se provádí především lidem v úzkém okolí nemocného a rizikovým kontaktům. Nosičství meningokoka bývá většinou krátkodobé, samo odezní. Cílená léčba by měla být podávána pouze rizikovým kontaktům. Účelem této léčby není odstranit nosičství, ale snaha zabránit onemocnění u osob, které jsou ve styku s nemocným.

 

To zní jako začarovaný kruh. Jednomu léčba prospěje, druhý má nechtěný zdravotní problém. Co s tím ?

 

Tady je důležité si uvědomit, že nákaza meningokokem není častá a získá ji jen oslabený organizmus. Velkou roli zde hraje fyzická i psychická námaha, únava a stres. Problém může nastat i za situace, kdy se v nově vzniklém kolektivu nahromadí větší procento nosičů. Proto jsou nejvíce ohrožené děti, studenti a mladí dospělí. Rizikové jsou především hromadné akce spojené s větší námahou: brigáda, sportovní akce, diskotéky. Navíc ještě třeba kouří, pijí alkohol, tím si poškozují  sliznice a bakterie se lehce dostanou do těla.

Naše mladá generace je bohužel proti těmto onemocněním málo imunní. Je to způsobeno právě častým užíváním antibiotik a tím oslabením celé populace.

 

A co staří lidé ?

 

Seniory nejvíc ohrožuje pneumokok, který způsobuje celou škálu nemocí jako například rýmu, zánět středního ucha, angínu, záněty průdušek, zápaly plic, meningitidy, sepse. Pneumokok často dosedá na sliznice již oslabené prodělanou virovou infekcí a může u starších osob až ve 20% způsobit onemocnění končící úmrtím. Proto se starším osobám doporučuje očkování proti pneumokokovým nákazám.

Pneumokokem jsou zvýšeně ohroženy ještě malé děti do 5let, pro ně existuje také vhodná očkovací látka.

 

Proč není meningokok pro seniory tak nebezpečný, vždyť ve stáří je jejich organizmus také oslaben ?

 

Jenže tito lidé si za svůj dlouhý život už vytvořili ochranu. Právě proto, že už možná infekci prodělali nebo byli nosiči a vytvořili si přirozenou imunitu. Nákaza může proběhnout bezpříznakově nebo jen se slabým škrábáním v krku, může se projevit pouze slabou horečkou nebo se nakažený jenom cítí nesvůj. Vůbec netuší, že u něho probíhá  meningokoková nákaza, ale jinak zdravý a silný organizmus ji zvládne a člověk se stane imunním.

My známe pouze těžké případy, které mohou končit smrtí nebo amputací končetin, ale tyto asymptomatické případy, kterých je většina, nevidíme.

 

Jaké jsou další bakteriální nemoci přenosné vzduchem ?

 

Je to tuberkulóza, proti které se očkuje hned po narození, potom to mohou být různé hemolytické streptokoky, hemofilové infekce, které zvláště u dětí mohou být velice těžké. Proto je očkování proti hemofilu skupiny B zařazeno do hexavakcíny, do povinného očkování dětí už od narození. Z bakterií to jsou mykoplazmata, která způsobují zápaly plic, korynebakterie způsobující záškrt, zlatý stafylokok, Legionella pneumophila, Chlamydia pneumoniae aj.

 

Proti kterým z těchto bakterií se očkuje ?

 

Očkuje se pouze proti meningokokům, pneumokokům a hemofilu sk.B., záškrtu a samozřejmě proti tuberkulóze. Proti ostatním očkování není.

 

Očkovací látka proti ostatním bakteriím se dosud nenašla nebo jsou to tak odolné organizmy, že na ně nevyzrajeme ?

 

To se budete muset zeptat vědců z výzkumných ústavů. Já si myslím, že je to velkým množstvím různých sérotypů bakterií. Třeba jen pneumokoků je asi 90 různých typů a vakcína (Pneumo 23) je proti 23 nejčastějším druhům, které způsobují onemocnění. Nebo vakcína proti meningokokům. U nás a v západní Evropě je nejčastější meningokok typu C a proto se proti němu nejvíce očkuje. Ale když pojedete třeba do tropů a subtropů, doporučuje se očkování proti typu A a C . Pojedete-li do arabských zemí, tam se doporučuje očkování proti 4 nejčastějším typům meningokoka a kromě typu A a C zde ještě existuje Y a W-135. Existuje tetravakcína, která u nás bohužel není registrovaná, lze se jí v současnosti naočkovat jen v zahraničí.  Je také nutné sledovat epidemiologickou situaci země do které se člověk chystá a podle toho se nechat naočkovat.

 

Jaká je inkubační doba bakteriálních infekcí a jak se projevují ?

 

Inkubační doba bývá velice krátká, trvá jen několik dní. Člověk mající bakterii, nosič, je nakažlivý po celou dobu, co bakterii v sobě má. Po nasazení antibiotik zhruba do 24 - 48 hod. přestává být infekční.

Infekce se projevují  většinou kašlem, rýmou, teplotami. U meningokokové sepse vznikají petechie - drobné krvácející útvary do kůže, což je vážným příznakem a postižený člověk by se měl okamžitě léčit.

 

Příznaky se nápadně podobají respiračním onemocněním. Nehrozí v počátcích špatná diagnostika a následná léčba ?

 

Na tuto možnost je vždy třeba myslet. Pro podezření na meningokokové onemocnění jsou velmi důležitými příznaky kromě teploty a chřipkových potíží vznikající petechie, pak je třeba jednat co nejrychleji.

 

Jak se má zachovat těhotná žena, která onemocní bakteriální infekcí ?

 

Platí, že těhotná žena by se zvlášť v době epidemií měla vyvarovat návštěv míst, kde se hromadí větší množství lidí. Když už se něco takového stane, protože ani těhotná žena nemůže žít v izolovaném prostoru, musí se pak velice pečlivě volit léčba a těhotná vždy musí navštívit lékaře a neordinovat si léky sama.

 

Jak se bakteriálním nemocem přenášeným vzduchem nejlépe bránit ?

 

Mimo očkování platí základní zásada: žít zdravě a posilovat imunitní systém. Sem patří správná výživa, udržování dobré tělesné kondice, dodržování zásad hygieny, nepřepínání se ani fyzicky, ani psychicky.

 

-----------------------------------------------------------------

 

OČKOVACÍ CENTRUM, Avenier, a.s.

Masarykova 31, 602 00 Brno

telefon: 542 210 563,  zákaznická linka: 800 123 321

web: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...