Ještě váháte s očkováním proti klíšťové encefalitidě ? Na to má Mudr.Dagmar Benešová z Očkovacího centra v Brně pádnou odpověď: „ Když uvidíte svého kamaráda sportovce, který z plného zdraví zůstane zpola ochrnutý a ve 35 letech se učí mluvit, číst a počítat, tak je s váháním konec a rychle hledáte, kde se nechat naočkovat."

 

Paní doktorko čím nás klíšťata ohrožují ?

Klíšťata nás ohrožují spoustou nemocí. Mezi nejznámější patří Lymeská borelióza, proti které se očkovat nelze, a klíšťová encefalitida. Jsou to klasické zoonózy, tedy nemoci, jejichž zdrojem je zvíře a jsou pomocí vektoru přenášeny na člověka. Mezi nemoci u nás vzácnější patří babesióza, ehrlichióza nebo krymsko-konžská hemoragická horečka a mnoho dalších.

 

Jaké jsou příznaky onemocnění u klíšťové encefalitidy ?

Je to onemocnění s dvoufázovým průběhem, kdy po inkubační době trvající zhruba 7-14 dní má člověk chřipkové příznaky. Může mít teplotu, cítit se nachlazený, ale tyto příznaky po určité době odezní. Pak nastává klidové stadium a potom nastoupí příznaky s onemocněním nervového systému. Infikovaný člověk se stává světloplachý, má prudké bolesti hlavy, začne mít meningeální příznaky. Příznaky mohou mít i tzv. inaparentní průběh, kdy člověk ani neví, že se klíšťovou encefalitidou nakazil.Tento průběh bývá většinou u dětí.

 

Jak ještě se klíšťová encefalitida přenáší?

Nakazit se můžeme také konzumací nepasterizovaného mléka a z výrobků , které jsou z takového mléka vyrobené. Např. přírodní sýr nebo jiný nepasterizovaný mléčný výrobek z infikované ovce, kozy nebo krávy nás může nakazit přes zažívací trakt.

 

Je možné získat imunitu přirozeně ?

Člověk, který prodělá klíšťovou encefalitidu, má imunitu získanou na doživotí a očkování již není nutné.

 

Která doba na očkování je nejvhodnější ?

Zimní měsíce jsou ideální, protože při základním očkování je zapotřebí třídávkové schéma, kdy druhá očkovací látka se dává za 1-3 měsíce po první. Pokud se očkování v zimě nestihne, očkuje se v průběhu celého roku, kdy se používá krácené schéma a zde se druhá dávka dává u  vakcíny FSME-IMMUN za 14 dnů, u Encepuru za týden a pak následuje ještě přeočkování za 12 měsíců. U zkráceného schématu očkování nastupuje imunita až zhruba za 2 týdny po druhé dávce. Třetí dávka je posilující a po ní je nález přes 99% sérokonverzní, což znamená, že jsme ochráněni. První přeočkování se doporučuje po 3 letech a další mohou být po 3-5 letech.

 

Od jakého věku lze očkovat ?

Očkuje se od 1 roku věku dítěte. Existují vakcíny pro děti a pro dospělé. Dětská vakcína FSME-IMMUN je určena pro děti do 16 let a Encepur do 12 let. Samozřejmě platí, že očkujeme osoby zdravé, bez teplot a neočkují se ženy těhotné a kojící.

Zdůraznila bych zvýšenou nutnost očkování osob ve věku nad 60 let. V tomto věku je již oslabený imunitní systém a dnešní senioři jsou v přírodě aktivní, sportují, jezdí na kolech, mají zahrádky atd. Průběh klíšťové encefalitidy zde může mít mnohem komplikovanější průběh. U osob nad 60 let se doporučuje přeočkování vždy už po 3 letech.

 

Jaké mohou nastat na očkování reakce ?

Reakce jsou jako na všechna ostatní očkování. Rozmezí je od stavů, kdy naočkovanému není vůbec nic, až po bolesti hlavy, pocity únavy, jakoby opilosti apod. Také může být někdo alergický na určitou složku vakcíny, pak ve velmi vzácných a krajních případech by mohlo dojít až k anafylaktickému šoku. Z toho důvodu je nutné po očkování setrvat alespoň půl hodiny v čekárně pod dohledem lékaře.

Vakcíny se kultivují na kuřecích embryích, tudíž osoby alergické na mléčnou bílkovinu by očkované být neměly nebo musí vyhledat specializované pracoviště.

 

Koho klíšťata nejvíc ohrožují, kdo se má nechat očkovat zejména ?

Všichni, kteří se pohybují v lese, v přírodě, kolem říčních toků. Tedy zahrádkáři, rybáři, houbaři, cyklisti, osoby pracující v lese a děti, které jezdí na tábory.

Očkování se týká hlavně osob, které se vyskytují v některé z endemických oblastí, což je v podstatě celá střední Evropa. S infikovanými klíšťaty se můžeme setkat v Rakousku, Německu, Slovinsku i Chorvatsku, v Anglii, Ukrajině, Rusku, Maďarsku, Polsku i v pobaltských republikách. Takže i zde doporučujeme očkovat. Velkým vzorem je pro nás Rakousko, tam je očkovaná většina obyvatel a zde se vlastně podle statistik klíšťová encefalitida nevyskytuje. Když tam ale pojede někdo nenaočkován, může se klíštětem infikovat, protože klíšťata infekční zůstala.

 

Oblasti u nás, kde je nejvyšší výskyt nakažených klíšťat ?

I v naší zemi je v některých oblastech vyšší výskyt infikovaných klíšťat - jižní Čechy a jižní Morava, okolí Brna, Blanska, Vysočina atd. Vyhlašují se také stupně aktivity klíšťat. Pokud je teplo a vlhko, je klíšťat víc a proto je nejvyšší ohrožení nákazou v teplém jaru a v babím létě. Nejnižší riziko je v teplých, ale suchých letních měsících. Klíště málo pije, proto v suchu zaleze v hrabance do hloubky 5 cm, kde dokáže přežívat velmi dlouho.

 

Kde klíšťata žijí ?

Se změnou klimatu se v posledních letech zjišťuje, že klíšťata se nacházejí i ve výškách nad 1000 m n.m. Jinak žijí  asi do výše 1m nad zemí. Klíště může být i na veverce nebo na ptácích, kteří si ho odnesou do hnízda a pak může spadnout na člověka i z výšky.

Dřív se říkalo, že hlavní doba pro klíšťata je od května do října, teď ale platí období již od konce března až do listopadu.

 

Kolik očkování stojí a platí očkování ZP ?

Každá zdravotní pojišťovna má vlastní program příspěvků na vakcinaci a myslím, že každá na očkování proti klíšťové encefalitidě nějakou částkou pojištěncům přispívá. Jinak očkovací dávka stojí kolem 500 Kč.

 

Kolik lidí bylo v loňském roce u nás infikováno ?

Klíšťovou encefalitidou bylo v loňském roce nakaženo 633 osob, několik případů skončilo smrtí. Rok od roku je výskyt vyšší, takže doporučuji očkování a pak také používání repelentů. Čím více lidí bude proočkovaných, tím bude nižší výskyt klíšťové encefalitidy. Proti klíšťatům se jinak bránit neumíme. Klíšťata používají ve svém vývoji 3 mezihostitele, kdy od larvy přes imago až po dospělého jedince napadají nejprve malá zvířátka, např. myši, a pak přecházejí přes zajíce na lesní zvěř. Infikovaná klíšťata mohou nakazit osoby i prostřednictvím koček a psů, když jim vytahují klíště rukou, na které mají drobnou záděru.

Co se týká Lymeské boreliózy, proti které zatím bohužel očkovací látku nemáme, tak je statisticky zaznamenáno asi 4 350 případů.

 

Jak nejlépe klíště odstranit ?

Je více způsobů, třeba pomocí speciálně zahnuté pinzetky. Klíště by se nemělo v žádném případě dusit nějakým olejem, sádlem nebo mýdlem, protože díky tomu vypouští ještě více slin s viry do infikované rány. Klíště uchopíme za hlavičkou do pinzety a buď táhneme nebo s ním kýveme. Klíště je přisáto orgánem tvaru harpuny se zahnutými háčky, takže nikdy s ním nekroutíme, protože tak můžeme hlavičku ukroutit a klíště přetrhnout. Vždy ránu dezinfikujeme.

 

Co dělat, pokud klíště přetrhneme ?

Ránu vydezinfikujeme a v podstatě není třeba dělat nic, protože jako každý jiný cizorodý předmět hlavička vyhnisá. Funguje to jako u zadřené třísky.

 

Jak se ještě proti klíšťatům bránit ?

Jedinou účinnou obranou proti onemocnění klíšťovou encefalitidou, která může vést až k trvalé invaliditě, je očkování. Proti klíšťatům není prakticky mimo očkování a repelentů pořádná ochrana. Měli bychom si uvědomit, že i oblečení z lesa by se mělo ihned vyprat a vyvětrat. Může se totiž stát, že někdy v prosinci oblečete kalhoty z houbaření a máte na sobě v zimě živé klíště.

Jinak by se měly používat repelenty, nosit dlouhé nohavice zasunuté do vyšších bot a světlé oblečení, abychom klíště lépe viděli. Člověk se nenakazí dříve, než za 2-3 hod., takže pokud klíště uvidíme na světlém oblečení včas, je to pro nás výhoda. Mám také dobré zkušenosti s homeopatickým prostředkem Laedum palustrae, které způsobuje, že klíšťatům a komárům přestaneme chutnat.

 

Další informace získáte na www.ockovacicentrum.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...