Zdá se vám nadpis přehnaný ? Při přípravě na rozhovor s MUDr.Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně na téma „Malárie a antimalarika" jsem měla dojem, že čtu román  Válka světů nebo se dívám na seriál Hvězdná brána. Mechanizmus nákazy a životní cyklus malarického parazita rodu Plasmodium je toho důkazem. Tady je stručný přehled:

 

1. Komár (moskyt) rodu Anopheles je nosičem výtrusovce Plasmodium. Vstříkne při sání krve se svými slinami do krevního oběhu sporozoity (první vývojová fáze Plasmodia).

2. Sporozoity proniknou do jaterních buněk a přemění se v merozoity.

3. Každá napadená buňka praskne a uvolní desítky tisíc merozoitů, které proniknou do červených krvinek a tam se dále množí. Zde jsou chráněné před bílými krvinkami a protilátkami a mají zde hojnou zásobu živin.

4. Každá červená krvinka praskne a uvolňuje další merozoity. Dochází k masovému uvolňování do krevního řečiště. Tento „výbuch" je synchronizován a odpovídá klinickému obrazu malarického záchvatu.

5. Merozoity infikují další krvinky a znovu se v nich rozmnoží.

6. Některé merozoity se vyvinou v samčí a samičí formy zvané gametocyty.

7. Při sání infikované osoby komár nasaje gametocyty s krví, které se dostanou do jeho trávicího ústrojí.

8. Gametocyty se ve střevě komára reprodukují za vzniku oocyst, které prasknou a uvolní sporozoity.

9. Sporozoity putují ze střev komára do jeho slinných žláz, odkud se společně se slinami dostanou do těla lidského či zvířecího hostitele.

 

Mimoto Plasmodium dokáže takové kousky jako změnu povrchových proteinů, aby nebyl rozeznán imunitním systémem. Parazit také umí donutit červenou krvinku, aby se přilepila na stěnu cévy a neputovala až do sleziny, kde by byla zlikvidována. Ještě vám to celé nepřipadá jako válka světů ?

 

 

Paní doktorko kolik je ročně na celém světě obětí malárie ?

 

Onemocní zhruba 300 až 500 milionů lidí a je zaznamenáno 1,5 až 3 milionů úmrtí na malárii ročně. V malarických oblastech žije více než třetina celosvětové populace, je to druhá nejrozšířenější smrtelná nemoc po tuberkulóze.

 

Kde a kdy se malárie vyskytuje nejvíce ?

 

Hlavně se vyskytuje v Africe a to ve městě i na venkově, v subsaharské Africe vzniká 90% všech onemocnění malárií. Dále se vyskytuje v Latinské Americe a ve východní Asii, kde je nejvíce postižen venkov. Výskyt malárie dále ovlivňuje roční období, kdy je nejvyšší v období dešťů. Existuje interaktivní mapa, která se stále aktualizuje. Je nezbytné před cestou do ohrožených oblastí, aby si každý na internetu nebo u nás zjistil, jaký je právě výskyt malárie. Obecně platí, že ve velkých městech a luxusních hotelech většinou malárie nehrozí tolik jako na venkově. Riziko dokáže posoudit specializovaný lékař na cestovní medicínu, který řekne, zda je nutné pro danou oblast brát antimalarika nebo ne.

Komárům se daří v teplých kalužích, dolétnou do vzdálenosti 2 km a s větrem až 5 km. Obývají prostor do výšky 1 500 m n.m., ale přežívají až do 3 000 m.

 

Jaký je mechanizmus nákazy ?

 

Z člověka na člověka přenese nákazu samička komára Anopheles, která napadá lidi hlavně za soumraku a v noci. Při sání se dostanou gametocyty parazita Plasmodia způsobující malárii do krevního oběhu člověka a usadí se v červených krvinkách. Z kapky krve tedy jde krevním testem zjistit, zda je člověk nakažen. Narkomané si také mohou přenést malárii společnou injekční stříkačkou a dalším netypickým přenosem může být transfúze.

 

Co je importovaná malárie? 

 

Člověk může onemocnět malárií nejen v cizině, ale příznaky se mohou projevit až po návratu domů. Osoby nakažené malárií bývají naštěstí brzy podchyceny a komáři mají mizivou šanci dál malárii přenášet. V Evropě zdroj malárie není, protože malaričtí komáři potřebují ke svému životu teplo a vlhko. Teoreticky by se mohlo stát, že se malárií nakazí lidé bydlící kolem letišť nebo přístavů, kam malarické komáry mohou zavléct turisté v zavazadlech. Letecké společnosti přijaly opatření, při kterých letadla přilétající z malarických oblastí dezinfikují.

 

Jak se malárie projevuje - všeobecný průběh nemoci ?

 

Průběh se různí podle typu parazitického prvoka Plasmodia, který člověka napadne. Existují čtyři nebezpeční paraziti a to Plasmodium malaria, Plasmodium vivax, Plasmodium ovale a Plasmodium falciparum.

Typické pro malárii jsou fáze, které začínají horečkou, zimnicí a končí velmi silným pocením. U P.falciparum se horečky objevují každý třetí den a tento typ parazita způsobuje nejvyšší počet úmrtí. Jedná se o maligní formu malárie.

Někdy se může malárie projevovat jako chřipka nebo jen nevolností. Hlavně my Evropané máme nestandardní reakce a na první pohled se nemusí rozpoznat, že se jedná o malárii.

 

Je léčitelná a jakou má inkubační dobu?

 

Pokud se podchytí hned, dá se malárie vyléčit. Malárie se může projevit až za několik měsíců, takže každý, kdo byl na dovolené v malarické oblasti a má po příjezdu i po delší době nějaké prapodivné horečky, musí na to vždy upozornit lékaře.

 

Z románů znám, že hlavní hrdina měl vracející se malarické záchvaty i po několika letech a třeba do konce života ?

 

Říká se tomu relaps a záchvat může opakovaně přicházet třeba po 5 letech. Malárii zastaví jen  včasná a účinná léčba.

 

Jaká je profylaxe a kdo antimalarika užívat nesmí?

 

Očkování proti malárii neexistuje, protože nalézt vakcínu, která by působila v těle člověka či komára, nebo aby zamezila přenos Plasmodií, je velmi složité. Nejvhodnější je kombinovat  tablety antimalarika s repelenty, protože nejdůležitějším úkolem je zamezit kousnutí komárem. Naprostá většina antimalarik se bere 1x za týden a to 1-2 týdny před odjezdem, nějakou dobu po příjezdu. Tablety by se měly brát ve stejný den, ve stejnou dobu a pořádně zapít.

Antimalarika mohou brát děti od 1 roku, ale vždy se musí přizpůsobit dávkování věku a zdravotnímu stavu dítěte a především míře hrozícího rizika. Těhotné ženy se musí poradit s lékařem, kdy a která antimalarika mohou užívat a jaká rizika z toho vyplývají. Antimalarika nesmí brát osoby s epilepsií, s duševními chorobami a ženy v prvním trimestru těhotenství.  Lidé s chronickými nemocemi by se měli vždy poradit s lékařem.

 

Mají antimalarika vedlejší účinky ?

 

Vedlejší účinky mohou být a jsou různé. Např. u účinné látky Mefloquin může dojít k poruchám soustředění, spánku, rovnováhy, bolestem hlavy, nevolnosti nebo k neurologickým problémům. Tato antimalarika se proto nedoporučují lidem, kteří se chystají šplhat po horách, pilotují letadlo nebo se potápí. Naproti tomu Atovaquon/Proguanil způsobuje většinou maximálně nespavost nebo zažívací problémy. Doxycyklin může  být viníkem pálení žáhy, zažívacích potíží nebo fotosensitivity, což je zase nevýhodné při opalování a delším pobytu na slunci.

 

Když člověk působí dlouhodobě v ohrožených oblastech, užívá stále antimalarika ?

 

Antimalarikum Malarone se nesmí používat déle jak 28 dní, Lariam lze brát 3-5 měsíců. Pokud je cestovatel delší dobu v zahraničí nebo je to zkušená osoba, pak se doporučuje tzv. pohotovostní léčba. V okamžiku nástupu horečky a zimnice si nasadí vysokou dávku antimalarik. Mělo by to pomoci, ale přesto musí ihned navštívit místního lékaře, který malárii z krevního testu potvrdí. Je to důležité proto, aby se vyloučila jiná příčina horečky.

 

Jsou léky 100% a jaká je rezistence na antimalarika ?

 

Záleží na zdravotním stavu člověka, na dávce a na užívání vhodného antimalarika pro danou oblast, protože existují místa, kde jsou Plasmodia na určitá antimalarika rezistentní. Chybu dělá ten, který si vezme od známého nějaké zbylé antimalarikum a jede do oblasti, kde nefunguje. Antimalarikum pak chrání nedostatečně, takže se tím může prodloužit inkubační doba až na několik měsíců a malárie se objeví po delší době.

Rezistence na antimalarika u komárů neustále stoupá a stoupá i na insekticidní prostředky.

 

Léčba malárie se liší od profylaxe ?

 

Zásadou je, že na léčbu se nasadí jiné antimalarikum, než které měl cestovatel jako profylaxi, a v mnohem vyšších dávkách, aby zabralo.

 

Používá se jako lék proti malárii stále chinin ?

 

Používá, ale není v ČR registrován. Užívá se tuším v kombinaci s chinidinem. Dlouho se nepoužíval, díky ale zvyšující se rezistenci Plazmodí na současná antimalarika se začíná používat znovu.

 

Jak ještě  můžeme snížit riziko nákazy ?

 

Je nutné kombinovat antimalarika s repelenty. Malaričtí komáři napadají hlavně po setmění a ve dne je zase láká tmavé oblečení. Proto se doporučuje nosit ve dne světlé oblečení s dlouhými rukávy a volné, aby ho komár nemohl  propíchnout až na kůži. V noci spát pod moskytiérami, používat kvalitní repelenty a nezapomínat natřít si uši a hřbety rukou. I repelenty by se měly po nějaké době vyměnit, protože si na ně mohou komáři zvyknout. Je dobré si také uvědomit, že komáry lákají vůně deodorantů, voňavek, mýdel i opalovacích a pleťových krémů.

 

Může člověk malárii přežít bez profylaxe a léčby bez následků?

 

Myslím, že to možné není. Při maligní formě může infikovaná osoba i zemřít a pokud jsou to mírnější formy malárie, tak musí počítat s opakujícími se malarickými záchvaty, které organizmus velmi vyčerpávají.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...