Pokračování rozhovoru s MUDr. Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně tentokrát o tom, jak se vyvarovat zdravotním problémům v zahraničí a jak se jim bránit.

 

Paní doktorko v první části rozhovoru jste podrobně popsala infekční choroby, které nás mohou při zahraničních cestách ohrozit, a také způsob očkování proti nim. Další důležitou součástí cesty do ciziny je lékárnička. Co by měla obsahovat ?

 

V každém případě by měly být v lékárničce léky, které cestovatel pravidelně užívá. Ostatní obsah by měl být přizpůsoben délce pobytu a počtu osob. Lékárnička by neměla obsahovat nadbytečné zásoby a zbytečnosti, abychom se vyvarovali problémům a vysvětlování na hranicích.

 

Prostředky, které zde uvádím, jsou jmenované jen orientačně. Každý si může vybrat svůj lék podle vlastních zkušeností nebo na doporučení lékaře. Důležité je hlavně nezapomenout na okruh problémů, které se mohou na dovolené vyskytnout.

 

 • v Proti nevolnostem z dopravních prostředků je vhodný např. Kinedril nebo žvýkačka Travel Gum.
 • v Na horečku z klimatizace nebo ze špatné aklimatizace Paralen, Acylpyrin.
 • v Proti bolestem hlavy nebo zubů Ataralgin, Ibalgin, Paralen či podobné prostředky.
 • v Proti bolestem zad z dlouhého cestování Brufen, Diclofenac.
 • v Na křečové onemocnění nebo koliku přibalíme Spasmoveralgin, No-Spa (pouze na LP).
 • v Důležité je nezapomenou na léky proti alergii. Mohou to být volně prodejné prostředky na alergickou rýmu, svědivé vyrážky, štípnutí, alergie na potraviny nebo na slunce apod. jako je Zyrtec, Fenistil aj.
 • v Nejčastěji nás v zahraničí postihují průjmy, zde můžeme přibalit třeba Endiaron, živočišné uhlí, Smectu na prevenci nebo Ercefuryl, který je ale pouze na LP. Výběr je veliký.
 • v Proti hmyzu do lékárničky přibalíme repelenty a antihistaminika na zmírnění alergické reakce po štípnutí.
 • v Léky proti rýmě a zduřené nosní sliznici, což jsou různé kapky do nosu.
 • v Proti bolestem v krku přibalíme spray nebo cucavé pastilky, kterých je v lékárně nepřeberné množství.
 • v Z vody či slunce můžeme získat zánět spojivek a proto bychom neměli zapomenout na léky k ošetření očí ve formě očních kapek.
 • v Nesmíme zapomenout ani na dezinfekci různých ran a oděrek např. Jodisolem, Septonexem.
 • v Velmi často z vlhka a tepla hrozí plísňová onemocnění. Jako lék můžeme vzít Canesten, Lamisil.
 • v Léky na opary - Zovirax, Herpesin.
 • v Z dlouhého sezení vznikají opruzeniny, na které jsou také určeny vhodné masti.
 • v V cizím prostředí někdo trpívá zácpou.
 • v Ženy by neměly zapomínat na dostupné prostředky proti vaginální mykóze.
 • v Léky proti infekci močových cest jsou pouze na LP.

 

Zdá se, že lékárnička nabývá netušených rozměrů !

 

A to jsme ještě vynechali běžný obvazový materiál, náplasti, trojcípý šátek, obinadla, teploměr, nůžky a pokud je třeba tak jednorázové injekční stříkačky.

 

Co antibiotika pro delší cestu do exotického zahraničí, jak je bez lékařského vyšetření sami můžeme užívat ?

 

Preventivně užívat antibiotika nedoporučuji. Vhodné je mít s sebou nějaké širokospektré antibiotikum jen pro případ nouze. Např. u cestovatelského průjmu se doporučuje Normix, který ale působí právě jen na cestovatelský průjem. Problém antibiotik při užívání mimo indikaci je v tom, že na ně může vzniknout rezistence a pak nemusí pomoci. Není to prostředek první volby.

 

Antibiotika jsou ale pouze na lékařský předpis.

 

Můžeme je žádat u svého praktického lékaře, který posoudí míru nutnosti. V mnoha zemích je ale spousta virových onemocnění, na které prostě tyto antibiotika nepůsobí. Pak by člověk sám sobě užíváním antibiotik, které vybíjí mikroflóru, škodil.

 

Jak získáme prostředky k dezinfekci vody ?

 

Ty máme v prodeji u nás v Očkovacím centru, např. Aquasteril. Je určen pro nouzovou přípravu mikrobiálně nezávadné vody, která je špatná nebo si nejsme jisti její kvalitou.  Likviduje ve vodě nežádoucí bakterie, viry nebo parazity. Slouží i k dlouhodobé konzervaci vody, proto je vhodné mít vždy s sebou dvě dvoulitrové lahve. Vodu pak můžeme bez obav použít k pití i vaření. Návod přípravy je uveden na krabičce.

 

Co vše si máme představit pod pojmem fyzická bariéra proti hmyzu ?

 

Sem řadíme kromě repelentů a insekticidů i moskytiéry, které pokládáme za důležitý preventivní prostředek. V našich očkovacích centrech máme pro cestovatele k dispozici moskytiéry impregnované permethrinem. Účinnost repelentů se zvyšuje podle množství repelentní látky DEET a také obsahem icaridinu, permetrinu nebo třeba pyrethrinu. Při koncentraci DEET do 10% je přípravek vhodný i pro děti. Vhodnou ochranou je samozřejmě také oblečení. Měli bychom nosit dlouhé nepřiléhavé rukávy i kalhoty světlé barvy a repelenty nastříkat nechráněnou pokožku a okraje rukávů.

Pokud někoho oslovuje homeopatie, existuje prostředek Ledum Palustrae který dokáže způsobit, že hmyzu přestaneme chutnat.

 

Existují zásady pro používání repelentů ?

 

Pozor na repelenty, které dokáží rozleptat umělou hmotu, protože nám mohou zničit pásek u hodinek nebo kontaktní čočky. Radím sledovat údaje na krabičce a řídit se podle toho. Přecitlivělé osoby by měly přípravek nejprve zkusit na kousku kůže a vyčkat na reakci. Repelent nenanášíme na rty, na oděrky, kůži poškozenou a spálenou sluncem. Muži mohou repelent použít až 2 hod. po holení.

Repelenty by neměly být vůbec používány u dětí do 1 roku. U dětí do 6 let by repelenty neměly být aplikovány opakovaně, pak hrozí kumulace preparátů, ty by měly mít účinnost jen do 10%.

 

Jaké infekční choroby může komár nebo hmyz v exotických zemích přenášet ?

 

Pokud mluvíme o státech jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky, pak zde hrozí malárie a spousta hemoragických horeček. Zajímavostí je, že komáři přenášející horečku dengue, která je v tomto období velmi aktuální, na nás útočí ve dne. Komáři způsobující malárii nejčastěji útočí 2-3 hod. po ránu a pak večer. Večer hmyz láká světlé a ve dne tmavé oblečení.

 

Nejvíce nás v cizině trápí tzv. cestovatelské průjmy. Minule jsme se o nich okrajově zmínili, můžete nám zásady prevence zopakovat ? Čím jsou způsobeny ?

 

Předně bych chtěla upozornit, že cestovatelský průjem můžeme získat jak v zemi exotické, tak v zemi podle našeho soudu civilizované. Průjmy mohou být způsobeny nejen stravou kontaminovanou, ale také jen změnou stravy. Nejčastěji je způsobují  enterotoxické bakterie Escherichia coli, salmonely, shigelly, kampylobakterie a další původci průjmů.

 

I v tříhvězdičkovém hotelu se setkáváme s upozorněním, že voda je sice pitná, ale může nám přivodit zažívací potíže.

 

Ano, to je možné díky složení vody, na které není náš zažívací trakt zvyklý. V souvislosti s pobytem v hotelích bych vůbec ráda připomněla, že mnoho cestovatelských průjmů může být způsobeno i při "all inclusive" pobytech, kde se rekreanti domnívají, že je vše v pohodě zabezpečeno. Jenže nikdo neví, kdo má přístup do kuchyně včetně psů a koček, v jaké vodě je omyto ovoce a zda má umyté ruce soused z hotelu, když na jídlo prostřené pro všechny sahá.

 

Jak se můžeme bránit ?

 

V rizikovějších zemích se držíme zásady: uvařit, opéct, oloupat nebo na to radši zapomenout. Riziko hrozí i na pláži z písku, kde hledáme mušličky nebo si děti hrají a pak sní bakterii přenesenou na jídlo z prstů. Nic neochutnáváme na trhu, nekonzumujeme místní nedostatečně uvařené speciality, dbáme, abychom nedostali led z vody neznámého původu, zuby si čistíme minerálkou. Radši vynecháme zmrzliny, u  kterých také neznáme zdroj mléka, které může být nepasterované. Vodu pijeme pouze balenou, ale ani zde nemáme stoprocentní jistotu hygieny a proto je vhodné mít s sebou prostředek k dezinfekci vody. Pokud si sami vaříme, je nutné kontrolovat v jaké vodě myjeme nádobí.

Měli bychom si také dávat pozor na to, kde se koupáme. Téměř vždy jsou turisté ztrestáni faraónovou pomstou při koupání v Egyptě v Nilu. To je známá věc.

 

Lze něco užívat ?

 

Preventivně pomáhá užívání probiotik a prebiotik, které obsahují laktobacily pro zlepšení imunity zažívacího traktu a pak očkování proti choleře a proti kmenům E. coli. Očkovací látka se pije, působí 2 roky proti choleře a proti průjmům půl roku.

 

Co profylaxe ráno na lačno slivovicí ?

 

Spousta lidí si to pochvaluje a jako dezinfekční prostředek je to dobrá věc, ale pozor- nepomáhá tehdy, když už průjem máme. Také má jednu nevýhodu při horkých ránech, kdy s námi alkohol na lačno nejspíš zamává.

 

Co tedy dělat, když už průjem máme ?

 

Mimo dodržování zásad hygieny a užívání vhodných léků je důležité doplnit tekutiny, které se průjmem a zvracením z organizmu ztratí. Jednak existují různé rehydratační roztoky a jednak si ho můžeme vyrobit: do 1 litru převařené vody dáme lžičku kuchyňské soli, 2-3 lžíce cukru nebo medu a šťávu z 1 citronu nebo pomeranče. Kolaps, nebo v nejhorším případě i smrt, je u průjmů způsoben hlavně dehydratací.

 

V souvislosti se srpnovou olympiádou v Číně asi stoupá zájem o vycestování do této destinace. Jaké infekční choroby nás zde ohrožují ?

 

Žloutenka, břišní tyfus, vzteklina, cholera, japonská encefalitida, malárie, mor, brucelóza, horečka dengue, hemoragická horečka typu Kongo, skvrnitý tyfus, tuberkulóza, meningokoková meningitida, venerické infekce a další infekční méně známé choroby. Tak velké množství nakažlivých nemocí je samozřejmě dáno větší rozlohou země a velkou hustotou obyvatelstva.

V Číně je vyšší riziko vztekliny, protože místní zvířata (psi a kočky aj.) nejsou proti vzteklině očkovaná. Dále doporučuji očkování proti žloutence typu A, B a proti břišnímu tyfu. Máme také k dispozici informace o specifické prevenci proti chřipce právě pro oblast, kde bude zvýšený počet lidí.

Je třeba zdůraznit nutnost dodržení probraných preventivních opatření včetně včasného očkování, které by mělo být zahájeno nejlépe 3 měsíce před odjezdem. Existují i zrychlená očkovací schémata.

 

Jak se zachovat při kousnutí psem nebo kočkou ?

 

Vzteklinu nepřenášejí jen psi a kočky, ale také netopýři, opice aj. Samozřejmě nejlepší je nechat se před odjezdem naočkovat. Profylakticky se podávají tři dávky, kdy druhá dávka se podává 7 dní po první a třetí za 28 dní. Za 12 měsíců se dává čtvrtá dávka. Další přeočkování se provádí zhruba po 3 letech. Pokud je prvními třemi dávkami preventivně naočkovaný člověk pokousán, je potřeba dokončit očkovací schéma zbylými 2 očkovacími dávkami. Pokud pokousaná osoba preventivně očkovaná není, musí dostat postexpozičně sérum, to však může být v cizích zemích různé kvality nebo vůbec v pustině nedostupné. Zároveň s ním je třeba zahájit kompletní očkování pěti dávkami, kdy druhá následuje za 3 dny, třetí za 7 dní, čtvrtá za 30 dní a pátá za 90 dní. Ani sérum nebo očkovací látka v cestovní lékárničce není řešením, protože se u něho musí dodržovat tepelné skladovací podmínky mezi 2-8 °C.

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že v Číně vrcholí v červenci střevní epidemie způsobená enterovirem.

 

Enteroviry způsobují nejčastěji horečnatá onemocnění doprovázená různými vyrážkami. V případě Číny máte zřejmě na mysli „nemoc rukou, nohou a úst", jejímž původcem je Enterovirus 71. U dětí způsobuje puchýřky a vředy v ústech, vyrážku po těle a teplotu. Nejzávažnější případy mohou skončit otokem mozku až smrtí. Enterovirus se přenáší  kapénkovou a fekálně orální cestou při nedodržování základních hygienických pravidel. Přenáší se též znečištěnou vodou nebo potravinami. Při tak velkém nahromadění lidí se šíří rychleji. Každopádně po návratu z cizí země, pokud máme teplotu, musíme informovat svého lékaře o pobytu v  rizikové oblasti. Totéž platí u křečí, změněné stolice, u kožních vyrážek. Inkubační doba je různá a některé nemoci se mohou projevit až po návratu domů.

 

Další informace Vám sdělíme na bezplatné telefonní lince Očkovacího centra  800 123 321, možno i prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...