Plané neštovice (varicela) jsou nejčastější infekční onemocnění na světě. Při styku s viry Varicella zooster (VZV), které plané neštovice vyvolávají a šíří, se nakazí 90% vnímavých jedinců. Nejčastěji postihují děti ve věku do 10 let, nakazit se však může kdokoliv, kdo onemocnění dosud neprodělal. Úmrtnost je sice nízká, přesto se nejedná o nijak banální onemocnění. Spolehlivou ochranu před možnými komplikacemi představuje očkování.


Lidé mají často tendence některé nemoci podceňovat. Patří mezi ně například plané neštovice, nejčastější infekční onemocnění současnosti.

Pravé neštovice (černé neštovice, variola) byly závažnou chorobou minulosti, umíraly na ně miliony lidí ročně. Díky očkování, které bylo objeveno na konci 18. století, se je podařilo vymýtit - v roce 1980 je Světová zdravotnická organizace (WHO) slavnostně prohlásila za vymýcenou chorobu a dnes už se proti nim neočkuje. Poslední případ se objevil v roce 1978 v Africe.

Častým problémem současnosti jsou však neštovice plané. Oproti pravým neštovicím nejsou tolik závažné a úmrtnost je nízká, přesto se nejedná o nijak banální onemocnění. Plané neštovice (varicela) jsou nejčastější infekční onemocnění na světě. Při styku s viry Varicella zooster (VZV), které plané neštovice vyvolávají a šíří, se nakazí 90% vnímavých jedinců. Nejčastěji postihují děti ve věku do 10 let, nakazit se však může kdokoliv, kdo onemocnění dosud neprodělal.

K prvním projevům onemocnění dochází zpravidla 10 - 21 dnů od nákazy. Svědivou vyrážku mohou předcházet nespecifické příznaky, jako horečka, malátnost a nechutenství. U některých pacientů mohou plané neštovice probíhat s celou řadou závažných komplikací. K těm nejčastěji dochází u novorozenců, dospělých a lidí s poruchou imunity. Mohou se vyskytnout krvácivé stavy, bakteriální infekce, zápaly plic, poruchy centrální nervové soustavy, dehydratace a další komplikace. Výjimečně může skončit i úmrtím, a to i u jedince před propuknutím planých neštovic úplně zdravého.

Lépe než je léčit je planým neštovicím předcházet. Účinnou ochranou je očkování. Vysoce snižuje riziko nákazy a chrání před komplikovaným průběhem onemocnění. Léčba pro děti s nekomplikovaným průběhem je pouze podpůrná. Spočívá v podávání léků proti horečce (nikdy ne aspirin!) a dodržování pečlivé hygieny. Antibiotika proti planým neštovicím neúčinkují. V některých těžkých případech lze použít léky proti viru VZV.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...