Vnější příznaky

Ohraničené oči (kruhy pod očima), churavý vzhled, bledost, ekzém na horních víčkách, otoky na víčkách, všechny formy chronických ušních ekzémů, suchý, zanícený, strupovitý a svědivý nos, časté krvácení z nosu, trhlinky v ústních koutcích.

K tomu patří také ekzem řitního otvoru a svědění. Vleklé akné, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti může být rovněž výrazem střevní parazitózy.

 

 Nedostatek energie (výkonu)

Při náhlé ztrátě výkonnosti, zvláště u mladých sportovních jedinců a dětí by se měla vzít v úvahu i střevní parazitóza. Jeden i v tisku zmíněný příklad byl švýcarský fotbalista Alain Sutter, který svého času hrál za Bayern Mnichov. Nebyl tehdy schopen podat žádný výkon a platil více čí méně za simulanta do té doby, než mohla být stanovena správná diagnoza a to "střevní parazitóza". "Měl jsem červy ve svém těle". ("dlouhotrvající hledání virů a červů. Ojedinělý případ onemocnění fotbalových profis Sammera a Suttera", Süddeutsche Zeitung Nr. 33, 9.2.1995),. Vzpomínám na jednoho mladého sportovního pacienta, kterého při horolezeckém výstupu, ovšem po určité míře námahy, náhle, bez jakéhokoli varovného příznaku postihl kolaps krevního oběhu. IST°EAV - vyšetření ukázalo na Taeinosu (tasemnici) Od tè doby, kdy byl pacient požil odpovídající vermicid, je pacient bez potíží. Dá se stále znova pozorovat, že se pacienti, kteří si stěžují na únavu a úbytek energie, po vermicidové terapii nezvykle rychle zotaví.

Příklad 1: Vzpomínám si na jedenáctileté děvče, které si dlouhé měsíce stěžovalo na únavu, poruchy koncentrace a krevního oběhu. Školní výuka musela být opakovaně přerušována. Dítě bylo bledé, bez chuti k životu, mdlé, a depresivní. IST°EAV vyšetření ukázalo na taeinozu (tasemnici). Poté co dítě požilo vytestovaný Praziquantel (Cesol), byla podle matčiny zprávy za dvě až tři hodiny po požití jako vyměněná. Objevila se jí opět zdravá barva v obličeji, byla veselá a aktivní a to trvale.

 

 Všeobecné příznaky

Anamnesticky nápadné jsou údaje některých pacientů, kteří dramaticky reagují, částečně se značnými komplikacemi i na nejmenší dávky léků a sice zcela nezávisle na tom, zdali se jedná se alopatické, homeopatické nebo bylinné léky. Tato symptomatika odpovídá takzvanému "Multiple Chemical Sensitivity-Syndrom" (MCSS)

U průběhu nemocí a potíží, které probíhají v pravidelných, nebo nepravidelných intervalech, nebo recidivují, by se vždy měla vzít v úvahu střevní parazitóza.. K tomu patří i horečnaté záchvaty a ZIMNIČNÉ STAVY S TŘESAVKOU. Nezkrotná chuť (hlad), měnící se potravinová intolerance, nesnášenlivost česneku, jakož i zhoršení symptomů nemoci v akupunkturně - fyziologickém období "tenké a tlusté střevo" ve smyslu orgánových hodin (tenké střevo 13-15 a tlusté střevo 5-7 hodin).

 

 "Parazitogenní krize"

Téměř jistým důkazem existence střevní parazitózy jsou, dá-li se to tak nazvat, nejspíše záchvaty nejrůznějšího charakteru. Zde se jedná o stavy, které přicházejí v hodinových intervalech, v některýchch případech v určitých denních hodinách a to v obdobích týdnů, nebo měsíců. Jedná se zde o stavy, které jsem nazvala "parazitogenní krize", která nápadně často přichází v noci a zvláště často v brzkých ranních hodinách. Jsou charakterizovány záchvaty bolesti v oblasti žaludku a střev, částečně s nevolností, zvracením a extrémním meteorizmem (nadýmáním), dýchacími potížemi přecházejícími až do astmatického stavu, PANICKÝM STRACHEM, POCITEM ZÁHUBY, neklidem, TACHYKARDIÍ, extrasystolií, hypotonní jakož i hypertonní krizí a stavy kolapsu. Pacienti trpí náhlým pocením, návaly horka, zimy, zimnicí, ZÁVRATÍ, chvěním víček a stavy těžko ovládnutelné slabosti. Mezi tím se nalézají i pacienti, kteří byli opakovaně kvůli srdečnímu záchvatu akutně posláni do nemocnice, aniž by byly nakonec nalezeny jakékoliv vysvětlující důvody. K tomu patří vzdáleně stavy podobné tetanu, EPILEPTICkĚ ZÁCHVATY, jakož i epileptické stavy a migrény. Stálo by jistě za to provést studii, zda noční dětská úmrtí přinejmenším v některých případech s tímto nesouvisí. K tomu patří vzdáleně i dlouhotrvající noční návaly pláče a křiku malých dětí, který nelze žádným rozumným způsobem utišit. Také náměsíčnost by mohla být v některých případech způsobena parazity.

Zvláště ve vztahu k horčíku, vápníku, draslíku a železu, ale také vitamínu B12 lze pozorovat poruchy látkové výměny, které jsou v této souvislosti OZNAČENY ZA NEMOC Z JEJICH NEDOSTATKU. K tomu patří poruchy jako BOLESTI LÝTEK, SVALU A KŘEČE, stavy podobné tetanu, tachykardie, arrytmie, nedostatek železa - a zhoubná anemie.

 

 

Odborná symptomatika

 

Enterologie

Jako nejbližší oblast lze na záčátek jmenovat Enterologii. Soubor potíží těchto pacientů, kteří mají za sebou často dlouhou strastiplnou cestu trvající třicet i více let: jde od bolesti břicha ve všech variacích až ke kolikám a tenesmům (bolestivé močení nebo nutkání a bolestivý odchod stolice) se vztahem, nebo bez vztahu k příjmu potravy. Zvlášť bolestivé střevní koliky vznikají např. při tělesném (fyzickém) zatížení, nebo otřesech, vzniklých např. při fotbalu, nebo jízdě na lyžích. U těchto události, které jsou často kvalifikovány jako stavy ohrožení a jsou neprodleně transportovány do nemocnic jako nouzové případy, však po vyšetření není nalezen přímý důvod k zákroku. EAV vyšetření určilo v těchto případech stav jako Taeinozu (tasemnici), kterážto problematika se systematickou vermicidní terapií dala úspěšně léčit. Také je zde třeba jmenovat takzvané pupeční koliky a podráždění střev u dětí. Jsou s tím také spojeny stavy jako: nevolnost, nezkrotný hlad, nechutenství, částečně podváha, extrémní pohublost (kachexie), chronické nadýmání nebo průjem, bezbarvá stolice, mučivé nadýmání často ve spojení se srdečními záchvaty jako tachykardie, panický strach a stavy blízké kolapsu V anamnéze zvláště chronických případů hrají velkou roli recidivující žaludeční a střevní ulcerosa, divertikuloza, colitis ulcerosa, MORBUS CROHN a v neposlední řadě i Ileus (uzávěr střev, žlučovodů atd.)

Případ 2:

Do této skupiny patří 37letý pacient, který musel být v průběhu dvou let čtyřikrát operován pro Ileus (neprůchodnost střev), aniž byla nalezena příčina tohoto stavu. Stále znovu se opakující vyšetření stolice bylo bez jakéhokoliv patologického nálezu. Po čtvrté operaci přišel pacient do mé ordinace (praxe).

Moje diagnóza:

Stření parazitóza, a sice smíšená infekce tasemnice a škrkavky (Taenia, Ascaridy). Bez EAV řízené terapie s antihelmentiky, které byly aplikovány nejdříve v krátkých a později delších intervalech lze říci, že by se býval tento pacient musel i nadále podrobovat dalším operacím, se všemi nepříznivými následky. Jakmile tento pacient pocítil první příznaky počínajícího zneprůchodňování střev, byla v závislosti na výsledku testu ihned nasazena odpovídající antiparazitní terapie, doposud vždy s úspěchem a to již po dobu trvající více než šest let. Během této doby došlo ještě k jednomu dramatickému průběhu v době, kdy jsem nebyla k dosažení a pacient byl kvůli symptomu na Ileus doporučen do nemocnice. Pak se ale vyskytla v poslední minutě ještě možnost na vyšetření v mé praxi, kam jej jeho žena dopravila vleže i s infuzní kanylou.

IST°EAV -diagnoza: Askaridóza. Stanovená terapie: Helmex. Pacient vzal tablety ještě na cestě zpět do nemocnice a Ileus symptomy se rozplynuly během několika hodin. Odpověď na otázku určenou ošetřujícím lékařům, jak si vysvětlit nový vývoj v tomto Ileus případě zněla: "To se tam může vždycky něco vzpříčit". O požití vermicidních léků se ale pacient neodvážil zmínit. Mezitím jsou stavy bez potíží v intervalech ca. 6 až 12 měsíců. Prostředek volby byl při poslední recidivě zpravidla Eskazol, který tento pacient měl pro případ nouze v zásobě ve své domácí lékarničce, pokud by nebylo možné provést okamžité vyšetření. Z tohoto opatření pacient již několikrát úspěšně profitoval.

 

Potravinová nesnášenlivost - alergie

Potravinová nesnášenlivost, jakož i alergie je v úzkém vztahu s komplexem potíží, jako je specifická, nebo také stále se měnící potravinová nesnášenlivost. Někteří tito pacienti nesnesou bez problémů v extrémním případě téměř žádnou potravinu. V jednom případě mohl pacient pozřít jen ovesnou kaši a to ještě po lžičkách a jenom v leže, protože příjem potravy způsoboval silné křeče v břiše. Cílená vermicidní terapie dělá v těchto případech hotové "zázraky". Nesnášenlivost česneku může být rovněž známkou parazitní nákazy. Zvláště u infekce Protozoí (Lambliáza), se mohou vyskytnout poruchy látkové výměny jako: intolerance na laktózu, možná také lepková intolerance, malabsorbce (špatný příjem potravy) až k celiakii.

 

 

Dermatologie

Potravinová nesnášenlivost, nebo alergie vede přímo k dermatologii. K tomu patří onemocnění jako akne, chronické ekzémy (také) sluchovodů a pokožky hlavy, částečně s vypadáváním vlasů (alopecie); záchvaty neurodermatitidy, částečně s nesnesitelným svěděním, přechodnou tvorbou vřídků, flekovitou vyrážkou či rozpraskanými koutky úst. Svědivost perianální oblasti, perianální ekzem částečně s fissurami (trhlinkami), abcesy, nebo kondylomaty (bradavice), to je nález, který mohu pozorovat zvláště při napadení amébami. Obvykle bývají tyto perianální problémy léčeny bez úspěchu jako mykozy, protože mykózy představují na bázi biofyzikální diagnostiky jen sekundární problém.

Případ 3:

Pětiletá hočička trpěla od svých dvou let perianálnim ekzemem. Nápadné na tom bylo, že se od té doby zcela nevypočitatelně objevovala flekovitá vyrážka v oblasti nohou, která během několika minut opět odezněla.

EAV diagnostikovalo zpočátku askaridy (škrkavky) a oxyury (roupi), aniž by odpovídající terapie přinesla zlepšení. Teprve EAV- nález shigella flexneri s důslednou nosodovou terapií měla téměř okamžitý úspěch. Zvláště působivý byl místní nález (viz obrázky), který se vyvinul dva dny po přijetí nosody a při pokračování terapie se během krátké doby bez recidivy zahojil. Od tè doby -ca 9 roků - se neobjevil ani anální ekzem ani vyrážka. Tento případ je zajímavý ještě z jiného hlediska, totiž anální ekzém a vyrážka nohou byly pouze vedlejší nálezy - pro pozorného diagnostika však důležité důkazy střevní parazitózy.

Děvčátko přišlo do mé ordinace kvůli artritidě obou kolenních kloubů, která se objevila, dle anamnézy, ve dvou letech současně s análním ekzémem.

Klinická diagnóza:.

1. Dětská chronická artritida s vysokým počtem antinuklearních tělísek

2. Neurodermitis.

Anamnéza: Zde bych chtěla krátce načrtnout průběh nemoci od druhého do čtvrtého roku: Punkce kolenních kloubů v plné narkóze, odběr krve, ošetření na revmatologické-dětské klinice nejdříve v trvání šesti týdnů, později ještě jednou čtyři týdny. Terapie s Ammuno®, Resochin a Kortison injekce intraartikulárně. Konečně následovaly terapeutické pokusy s homeopatií, fytoterapií a laserovou akupunkturou. Protože se stále objevovaly recidivy, rozhodla se matka k vyšetření pomocí elektroakupunktury.

Moje diagnóza: "revmatická" -při systemické brucellose

-přetrvávající Yersenia- enterokolitický -efekt -střevní parazitóza

Komentář: Z mého pohledu byla spouštěčem pro toto dětské revmatické onemocnění  střevní parazitóza ve spojení s Yersinia enterocolitica. Anální ekzém se objevil ve dvou letech po letní dovolené strávené na Malorce, kde dítě dlouho pobývalo na pláži.

Tento případ vede přímo k onemocněním kloubů, které mohou být v úzké souvislosti se střevní parazitozou.

 

Kloubní onemocnění

 

K těm patří v prvé řadě revmatoidy všeobecně a jak se rovněž ukázalo, také v dětském a mladistvém věku. Těžištěm onemocnění kloubů je mimo revmatoidů také onemocnění páteřních obratlů. Zvláště onemocnění spoje mezi pánevní a křížovou kostí (Iliosakrální kloub), jakož i syndrom rameno-paže a tzv. tenisový loket (paže) nelze zpravidla bez vyčištění střev úspěšně léčit. Také při těchto onemocněních hraje cílená vermicidní terapie rozhodující roli.

 

II.1.2.5. Neurologie

Zdá se, že neurologická onemocnění jsou mimořádně mnohostranná. Zde bych chtěla také zařadit HYPERMOTORICKÝ SYNDROM, zvláště u dětí, částečně spojený s Tik -symptomatikou. Migrény, polyneuropatie, radikulopatie s nápadnou bolestivostí a rychlou únavou nohou, částečně s MS- symptomatikou. K tomu patří i případ chronicky se vracející noční zástavy dechu (apnoe) u jednoho čtyřletého chlapce, vzdáleně epilepsie zvláště u dětí, ataxie (porucha pohybové koordinace) u jednoho desetiletého děvčete a jednoho 36letého pacienta; tinitus, přičemž v jednotlivých případech může dojít i k přechodné ztrátě sluchu. Částečně trpí pacienti extrémní poruchou koncentrace a paměti, což může negativně ovlivnit výkonnost jak ve školním tak i profesním životě. Je nutné připomenout dětské, často již v prvním roce života přicházející horečnaté křeče, které jsou mnohdy bagatelizovány. Ty mohou být předzvěstí počínající epilepsie, které se dá včasnou vermicidní terapií rovněž předejít.

Případ 4 a 5:

20 měsíců starý chlapec, kterému byl během jeho devítitýdenního pobytu v nemocnici naordinován Orferil®, byl úspěšně léčen nosod - vermicidní kombinací tak, že Orferil® mohl být vysazen. Od té doby je malý pacient- jsou to již tři roky -bez potíží. Také v tomto případě byly předzvěstí epilepsie horečnaté křeče.

Sedmiletý chlapec, který ve věku tří roků trpěl těžkou formou epilepsie s častými Grand-mal záchvaty. Předzvěstí byly i v tomto případě horečnaté křeče. I přes antiepileptika přibývalo Grand-mal záchvatů tou měrou, že bylo nezbytné trvalé ošetřování. Zde byla ordinována systemická kortizonová terapie. Po dohodě s ošetřujícím neurologem byla prováděna pod ochranným vlivem kortizonu ještě albendazolová terapie trvající více než šest dní. Po té se přinejmenším grand-mal záchvaty už neobjevily a sice po dobu šesti let. U chlapce byla nalezena při EAV měření "konstelace" toxoplazmozy a askaridozy. Toxocariaza byla z mého pohledu již původně v podezření. Není bez zajímavosti, že podobný nález se prokázal i u druhých dvou starších bratrů, u kterých se dle anamnézy vyskytovaly také horečnaté křeče, kde se však epilepsie nevyvinula. Za připomínku stojí, že s rodinou vždy žil pes.

Objasnění: Konstelace nálezů, tedy toxoplasmoza a střevní parazitóza je přímo typická pro takovéto případy.

 

 

Oční onemocnění

K těm patří: Chororetinitis (zánět sítnice a střední oční membrány), která, zvláště u dětí může vést k oslepnutí, odchlípnutí sítnice a Iridocyklitis (zánět duhovky) - také recidivující - mohou být způsobeny klinicky nerozpoznanou střevní parazitozou. Zvláště v těchto případech lze vermicidy ve spojení s řízenou EAV terapií často dosáhnout působivých úspěchů.

Případ 6:

26. letá pacientka s klinickou diagnózou: fokální hemorrhagická chororetinitis (fokální zánět sítnice a střední membrány se zvýšenou krvácivostí) levého oka (IPSN idiopatická subretinální neovaskularizace).

Anamnéza: Stacionární ošetření infuzí Reparil®u na jedné univerzitní klinice. Fotokoagulace nemohla být provedena kvůli malé vzdálenosti k Fovea a Foveola (tyčinky v prohlubni žlutého tělíska). Nález v propouštěcí zprávě: „prognóza pro onemocnění je jistě nevýhodná. Je nutné počítat se zhoršením vidění kvůli rozšíření neovaskularizace. Bohužel nebylo možné, vzhledem k centrální poloze, provovést laserovou koagulaci".

Na základě této prognózy se pacientka rozhodla k vyšetření pomocí ISTºEAV-

IST°EAV-diagnóza: systemická brucelloza, askaridoza.

Vlivem odpovídající terapie nosody a vermicidy onemocnění zcela a plynule odeznělo, ale především bez recidivy. Po třech měsících byl visus levého oka (schopnost vidět) opět 100%. Zvláště potěšující byla i ta skutečnost, že se schopnost vidění i u pravého oka z 10% zvýšila na 60% a to trvale. Pravé oko před rokem onemocnělo rovněž na hemorrhagickou chororetinitis. Nález na rozdíl od levého oka neležel centrálně a byl proto ošetřen laserem. Přesto a možná právě proto ztratilo oko 90% schopnosti vidět, která přetrvala až do IST°EAV terapie levého oka. Moje zpráva ošetřujícímu profesorovi zůstala ovšem bez jakékoli reakce. Kolik podobných případů musí ještě nastat, jimž budou takovéto terapeutické metody odepřeny?

 

 

Močopohlavní onemocnění

K těm patří zvláště chronická cystitis a prostatitis, enuresis nocturna (noční pomočování), terapii odolná vaginitis s částečně těžkým vaginálním výtokem, a pruritus (genitál. svědivost). V jednom případě byla jako ultima ratio (poslední pokus) provedena hysterektomie (odstranění dělohy), aniž by se dostavilo zlepšení. Po tomto zákroku naopak došlo ke zhoršení stavu.

 

 

Hematologie / Immunologie

Za výraz homeopatických poruch lze považovat: idiopatické přechodné (hodnoty až do 26 x 10 na 9/l) a chronická leukocytoza, jakož i leukocytopenie. Ve dvou případech to byla myeloická leukemie, v jednom Morbus Hodgkin (lymphogranulomatoza). Důkazem možné existence střevní parazitózy je anemie bez průkazného zdroje krvácení, v daném případě eosinofilie a konečně patologický imunitní stav, zvláště se zvýšenými IgE - hodnotami. Prudké snížení ( v jednom případě 149 k 160 mmHg) spojené se septickou, širokopásmovými antibiotiky neovlivnitelnou horečkou, může být rovněž důkazem parazitálního invazního stadia.

 

 

ORL - onemocnění (Oto-Rhino-Laryngologie)

U mnoha pacientů se střevní parazitozou jsou chronická ORL onemocnění známkou jejich oslabené obranyschopnosti, ale také výrazem akupunktur-fyziologického vztahu tenkého a tlustého střeva k ORL a plicnímu systému. V anamnéze těchto pacientů se nezřídka najde pneumonie již v kojeneckém, nebo dětském věku, ale též v každém pozdějším věku. Podle určitého průběhu nemoci je pak možné zvažovat, zda nejde o tzv. Löfflerův -syndrom (alergický zánět srdce). V této souvislosti je pak třeba vzít v potaz např. „letní chřipky" a především pak případy zánětu středního ucha (Otitis media) u dětí, které tak často recidivují. Záněty středního ucha se v dětském věku nezřídka nechají úspěšně léčit nasazením vermicidů, jako je např. Mebendazol. Totéž platí pro náchylnost k infektům, která je v této skupině pacientů nápadně častá.

ASTMA, astma z námahy a astmatická bronchitida jsou rovněž u dětí, ale také u dospělých důkazem možné existence střevní parazitózy. Systematickou vermicidní terapií, která zpravidla vyžaduje důsledné opakování, lze děti i dospělé v podobných případech úspěšně léčit.

 

 

Dětské lékařství

Při následujících symptomech by se měla vzít v úvahu střevní parazitóza: bledost, propadlé oči (kruhy pod očima), hypermobilita, poruchy koncentrace, agresivita, rychlá vyčerpanost, nervozita, neurologické onemocnění včetně epilepsie, horečnaté křeče většinou při 38-38,5°C, náchylnost k infekcím, otitis media (zánět středního ucha) zvláště recidivující, anální svědivost, svědění nosu, břišní koliky, anální ekzém, NOČNÍ VÝBUCHY KŘIKU, stavy STRACHU, DEPRESIVNÍ SYNDROM.

 

 

Status febrilis (horečnatý stav)- neznámý původ

Někteří pacienti, zvláště děti, trpí na recidivující horečnaté záchvaty s teplotami od 38 do 40°C, trvající dva až tři dny, někdy i déle, které se mohou opakovat v intervalech dnů, týdnů, nebo i dvou až tří měsíců.

 

 

Zubní lékařství

Komplikace v rámci střevní parazitózy mohou být: parodontóza jakož i poruchy látkové výměny v zubech a dásních i ošetřených a bezzubých, a krvácivost dásní.

 

 

Psychiatrie

Zde lze pozorovat psychiatrická (psychická) onemocnění, která se mohou projevit v různých formách deprese: Deprese, které probíhají chronicky nebo latentně, ale i takové, které pacienty „přepadnou" bez předchozího varování a trvají hodiny, nebo i dny a nevypočitatelně recidivují. Nápadná je dále dětská deprese, spojená s velkým pocitem strachu. Noční stavy PANIKY se sotva ovládnutelnými návaly křiku. Dále lze pozorovat poruchy spánku: závislé na MĚWSÍČNÍM CY|KLU, ale i těžká chronická forma, trvající v jednom případě 12 a v jiném případě i 15 roků. V obou případech byly vyzkoušeny všechny klinické postupy včetně psychiatrie, kliniky zabývající se spánkem, ale také homeopatie a ostatní terapeutické postupy, ale bez úspěchu. U těchto pacientů byla také častěji pozorována náměsíčnost.

Případ 7:

Jeden nezapomenutelný případ jsem zažila u 33leté pacientky. U ní mě při vyšetření vyšel mimo jiné nález askaridózy. Protože trpěla také ekzémem, nechtěla jsem kvůli možné alergické reakci začít hned s nasazením vermicidu (v tomto případě šlo o vermox) a tak jsem nasadila nejdříve nosodovou terapii (homeopatika zhotovená z patogenů). Po asi dvou týdnech mě pacientka celá rozrušená volala: Od začátku nesodní terapie prožívá noc za nocí jenom horror. Když přijde ráno do koupelny, nachází nevyslovitelný chaos jako po vloupání, ale pak se ukáže, že domnělým lupičem mohla být jen ona sama. Nebylo snad noci, kdy by neopustila lůžko. Jednou se nacházela ve sklepě, jindy zase v bazénu. Zcela zneklidňující ale bylo, když se jednou ráno jen lehce oblečena a celá promrzlá probudila ve svém autě. Aby došla až tam, musela jít přes celou zahradu až do garáže. Doporučila jsem tedy pacientce, aby začala ještě ten samý den brát Vermox®. Úspěch byl přesvědčivý. Noční „duchaření" okamžitě přestalo.

 

Mudr. Ingrid Fonk

<strong style="mso-bidi-font-weight: n

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...