Jak důležité je očkování před odjezdem do zahraničí , kdy před odjezdem přijít, na co myslet a co nepodcenit v souvislosti se zdravím? Takové otázky klademe MUDr. Dagmar Benešové z Očkovacího centra polikliniky na Masarykově ul. č.31 v Brně. Informací bylo tolik, že jsme celé povídání rozdělili na dvě části. Dnes se budeme bavit o očkování více obecně a v příštím pokračování se budeme věnovat konkrétním radám od vybavení lékárničky, používání repelentů až po "co dělat, když..."

 

 

Které infekční nemoci způsobené různými viry, bakteriemi nebo parazity nás v cizině nejvíce ohrožují ?

 

Hrozí nám například žloutenka, břišní tyfus, tetanus, žlutá zimnice, meningokoková meningitida, vzteklina, malárie, horečka Dengue, cholera, klíšťová encefalitida a spousta dalších. Nejčastěji nás ale trápí tzv. cestovatelský průjem, kterému zabráníme hlavně důslednou prevencí.

 

Jaký je rozdíl mezi žloutenkou typu A a B ?

 

Hepatitida typu A je typickou nemocí špinavých rukou, kde velkou roli hraje kontaminovaná voda a potraviny. Zdrojem může být nemyté ovoce, nebo umyté v kontaminované vodě. Nebezpečný může být led v nápojích i voda při čistění zubů z nespolehlivého zdroje. Jednorázové očkování je možné po roce přeočkovat a pak je člověk chráněn minimálně 20 let.

Hepatitida typu B se přenáší krevní cestou i tělními tekutinami. Může přejít až do chronického stadia. Očkování se doporučuje cestovatelům, kteří jezdí do zahraničí častěji nebo lidem s takovým onemocněním, kde je možné předpokládat, že bude muset vyhledat pomoc v místním zdravotnickém zařízení o jehož kvalitách nic neví. Tato žloutenka se také při zahraničních cestách přenáší hlavně u mladých lidí tetováním a peercingem.. Zde se provádí základní očkování ve 3 dávkách, kdy základní dávka se očkuje měsíc po první a třetí po půl roce. Očkovaný je poté chráněn celoživotně.

 

Na druhém místě jste jmenovala břišní tyfus.

 

Břišním tyfem na světě trpí v průběhu jednoho roku až 16 milionů lidí a má na svědomí  asi 600 tisíc úmrtí ! Nakazit se jím můžeme mimo jinde například i v Egyptě, Tunisu či Turecku. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází přímým stykem nebo kontaminovanými potravinami.Toto očkování je jednorázové a ochrání po dobu 3 let.

 

Co očkování proti tetanu ?

 

To je velmi důležité očkování, na které se dost zapomíná. Je udivující, kolik lidí přijde s tím, že nebyli přeočkovaní třeba i třicet let. Běžně se tetanus přeočkovává po 10-15 letech a pokud k tomu po této době nedojde, je nutná vakcinace opět ve 3 dávkách jako poprvé. První aplikace jdou po sobě zhruba po 6-10 týdnech a třetí injekce po 6-10 měsících po druhé.

 

Která přeočkování z dětství by měl cestovatel ještě zkontrolovat ?

 

Dospělým osobám při cestě do zahraničí doporučuji mimo kontroly přeočkování proti tetanu i kontrolu stavu očkování proti dětské přenosné obrně, spalničkám, záškrtu a planým neštovicím. Konkrétně mnoho osob cestujících do Ameriky se nechává přeočkovat na některé dětské nemoci, protože to často vyžaduje cílový stát.

 

Dále jste jmenovala invazivní meningokokové onemocnění.

 

V naší republice je nejčastějším původcem meningokok typu B nebo C, v zahraničí je typů více a proto se doporučuje polysacharidová vakcína proti meningokoku typu A a C, kdy jedna dávka ochrání na 3 roky. Konjugovaná vakcína pouze proti typu C ochrání  na 10 let.

 

Jak je nebezpečný přenos vztekliny ?

 

Ročně na vzteklinu ve světě umírá až 50 000 osob, takže je to důležité očkování při pobytu ve volné přírodě, protože vzteklinu může přenést třeba i obyčejný pes, opice či netopýr. Vakcinace opět probíhá ve 3 dávkách, kdy týden po první se dává druhá a 28 dní po druhé třetí. Pak je přeočkování za 1 rok a pak až po 5 letech.

 

Co cholera ?

 

Očkování proti choleře působí preventivně i proti cestovatelským průjmům, které jsou způsobené nejen cholerovým původcem, ale i enterotoxigenní bakterií E.colli, která je jejich  nejčastějším zdrojem. Očkuje se ve 2 dávkách, kdy druhá dávka se dává za 1-6 týdnů. Revakcinace se doporučuje po 2 letech. Je to vakcína, která se pije a ještě k tomu příjemně voní.

 

A očkování proti malárii ?

 

Očkování zatím neexistuje, antimalarika jsou ve formě tablet. Lékař rozhodne o antimalarické profylaxi podle délky pobytu, lokality a rezistence původce malárie i věku cestovatele. Preventivně se antimalarika  musí užívat již před vstupem do rizikové oblasti, během celého pobytu a následně i několik týdnů po příjezdu. V některých případech lze zvolit pohotovostní léčbu až na místě. Jednoduchou ochranou před přenašeči je také fyzická bariéra - oblečení, repelenty, síť proti komárům.

 

Která očkování jsou povinná a proč ?

 

Do některých zemí Afriky a Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Povinné očkování proti meningokokové meningitidě platí pro cestovatele do Saudské Arábie, do Mekky. Cílová země nepustí na své území osobu bez platné vakcinace, protože se tím brání zavlečení této nemoci přes své hranice. Dodržovat se musí i včasnost očkování nejméně 10 dnů před odjezdem, aby byla zaručena imunita. Povinné očkování se vyznačuje do mezinárodních očkovacích průkazů.

 

Jaké jsou nežádoucí vedlejší účinky očkování ?

 

Je to velmi individuální. Některé osoby mohou zaznamenat zarudnutí, bolestivost očkované ruky, zvýšení teplot, únavu nebo bolest hlavy. U živých vakcín je nutno počítat zhruba za 5 dní s možností vzniku celkových chřipkovitých příznaků. Může nastat i alergická reakce. Doporučuji po vakcinaci nesportovat, nepít alkohol, být v klidu. Většina lidí ale vakcinaci prožívá bez větších problémů.

Kontraindikací pro očkování jsou horečnatá onemocnění a alergie na jednotlivé složky vakcíny.

 

Je ochrana při očkování 100 % ?

 

Žádné očkování 100% není, ale úspěšnost vakcinace se pohybuje nad 90%.

 

Je určující pro výběr očkování cílová destinace ?

 

Rozhodující je možné riziko podle typu cesty a způsobu chování na místě. Je rozdíl, když zkoumám život krokodýlů, jedu do buše lovit zvěř, nebo když trávím dovolenou v pětihvězdičkovém hotelu. Rozdíl je při způsobu cestování, zda jedu na kole nebo jsem v letadle. Musíme brát v úvahu i délku pobytu, způsob stravování, ubytování, zásobování vodou, věkovou kategorii očkovaného atd.

 

Jak je to s těhotnými ženami a vakcinací ?

 

Co se mě týká, raději bych každé těhotné ženě cestu do rizikových lokalit i očkování rozmluvila. Když už ale nelze jinak, vždy je nutné zvážit riziko imunizace v poměru k riziku přenosu infekční nemoci. Kontraindikovány jsou živé vakcíny, které by mohly mít určitý vliv na plod. Některá očkování jsou nevhodná v první polovině těhotenství, např. očkování proti chřipce. Dále by neměly být těhotné ženy očkované proti tuberkulóze, hemofilovým nákazám, spalničkám, planým neštovicím, pneumokokové pneumonii a dávivému kašli. Očkování proti zarděnkám by měla těhotná žena podstoupit nejpozději 3 měsíce před otěhotněním. Rizikově těhotnou ženu bych v žádném případě neočkovala.

 

Většina těchto očkování jsou povinná v dětství.

 

Ano, ale k nám přichází i cizinky žijící v naší republice, které tato očkování nemají. Proočkování české populace nám může závidět celý svět.

 

Které vakcíny jsou živé ?

 

Proti tuberkulóze, žluté zimnici, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím.

 

Je určena nějaká hranice pro vycestování dětí v souvislosti s očkováním do rizikových zemí?

 

Obecně se dětem do 2 let nedoporučuje do rizikových zemí vycestovat. Děti mladší než 9 měsíců by neměly cestovat do oblastí s výskytem žluté zimnice. Samozřejmě očkovat malé děti lze, ale přináší to určitá rizika. Musíme mít na paměti, že prioritní je dokončené povinné očkování. Musí být dodržen časový rozestup mezi vakcínami. Zde by měl vždy určit pediatr možnost dalšího očkování, jinak je to hazard s imunitou dítěte.

 

Lidé si někdy mylně myslí, že očkování před cestou do zahraničí se týká pouze exotických zemí. Jak je to s rizikem přenosných nemocí v zemi, kde bychom to ani nečekali ?

 

Například Bulharsko nebo Turecko: zde doporučuji  očkovat minimálně na hepatitidu typu A a na tyfus. Vůbec je třeba sledovat akutní epidemiologickou situaci, protože např.v současné době jsou ve státech kolem nás aktuální spalničky.

Totéž platí o klíšťové encefalitidě, která je rozšířená téměř po celé Evropě. Mapa výskytu mimo naší republiku zahrnuje Rakousko, Německo, Rusko, pobaltské republiky aj. Zde je vhodné zahájit očkování v zimním období.

 

Kde informace o epidemiologické situaci zjistím ?

 

Jednoduše z internetu nebo např. na naší zelené lince Očkovacích center - 800 123 321.

 

Přesto si myslím, že při dovolené u moře v Bulharsku a v civilizovaném hotelu se tyfu bát nemusím ?

 

Teoreticky by nic nemělo hrozit, ale je třeba si uvědomit, že žloutenka typu A a tyfus jsou nemoci špinavých rukou a v tomto případě je třeba nebezpečný i písek z pláže. Totéž se týká průjmových onemocnění, kdy nevíme, za jakých podmínek je nám jídlo připravováno, jíme syrové saláty a plody moře, nevíme kdo s námi jí u švédských stolů atd. To si ale mimo další informace podrobně vysvětlíme v příštím pokračování. Řekneme si, jak takovým problémům předcházet a jak se chránit.

 

Kdy před odjezdem má cestovatel na vakcinaci přijít ?

 

Pokud přijde s informací, že pozítří jede do Malajsie, tak už nic moc neuděláme. Imunita začíná fungovat zhruba po 14 dnech po očkování a takový člověk pak odjíždí nechráněný. Samozřejmě zrychleně se dá něco naočkovat, ale pak spíš záleží na tom, jak se bude v cíli své cesty rizikově chovat. Nejvhodnější je přijít 3-4 měsíce před odjezdem.

 

Je vhodné po dlouhodobém pobytu v rizikové oblasti navštívit doma lékaře ?

 

Ne pokud je člověk zdravý, ale v okamžiku, kdy se u něho projeví horečnaté onemocnění, je třeba lékaře upozornit na své předešlé cesty. Existuje spousta exotických nemocí, které si cestovatel může dovézt. Některé nemoci mají krátkou inkubační dobu, jiné naopak velmi dlouhou do propuknutí nemoci, která se může projevit i za měsíce nebo až léta.

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...